Twój e-PIT

24 marca, 2023 Wyłączono przez Edytor2
Twój e-PIT

Tytułowy Twój e-PIT to usługa, przygotowana przez Ministerstwo Finansów. W jaki sposób można z niej skorzystać? Zalogujcie się na stronie gov pl. Najłatwiej – i to jest najczęściej wybierana opcja – zrobić to poprzez swoje konto bankowe.

Większość z nas ma już elektroniczną bankowość, i można z tego skorzystać. W trakcie logowania się do gov.pl zostaniecie poproszeni o zalogowanie się swoim zwykłym loginem i hasłem na konto bankowe, skąd zostaniecie przekierowani do portalu rządowego. Nie przestraszcie się, to, że wpisujecie hasło do konta bankowego – to konieczność, i jest to bezpieczne. A przynajmniej nie mniej bezpieczne, niż przy zwykłym używaniu konta przy wykonywaniu przelewów. Będąc już na gov.pl, przechodzicie dalej do podatki.gov.pl, gdzie znajdziecie właśnie wspomnianą usługę Twój e-PIT.

Łatwo rozlicz e podatki w aplikacji PITax.pl

Możecie zastanawiać się – jakim cudem mój e PIT trafił w to miejsce, skoro wcale go nie wysyłałem? Otóż jest to zasługą waszego pracodawcy, który zobowiązany jest wysłać PIT 11, będący podstawą waszego zeznania PIT 37 lub PIT 38, zarówno do was, jak i na stronę Ministerstwa Finansów. Jeśli nie zrobicie zupełnie nic, a macie tylko jedno źródło dochodów, e PIT rozliczy się automatycznie. Ale uwaga, ceną tego komfortu i dolce far niente może być nieuwzględnienie jakiegoś odliczenia, które wam przysługuje, kosztu uzyskania przychodu, niewpisanego przez pracodawcę, czy choćby to, że nie przekażecie swego 1,5% organizacji, którą chcielibyście wspierać.

Dlatego, nawet jak nie musicie, warto, byście spojrzeli na swój ePIT.

Tak jak w przypadku opieki zdrowotnej usługi w ramach Kasy Chorych nie są jedyną opcją, również i    e podatki nie są ograniczone do usługi rządowej. W przeciwieństwie jednak do leczenia się poza ramami NFZ-u, większość pozarządowych portali rozliczających e PITy jest darmowych, a wiele z nich – również bardziej funkcjonalnych i przyjaznych użytkownikowi niż strona rządowa. To akurat tak samo jak w przypadku leczenia prywatnego.

e PIT

Niektórzy z nas pamiętają jeszcze czasy, gdy w okresie składania zeznań podatkowych przed Urzędami Skarbowymi kłębiły się tłumy zapominalskich podatników, desperacko próbujących zdążyć w ostatniej chwili. Jeśli nie macie jeszcze odpowiednio wielu lat, może nie doceniacie, jaką wygodą są ePITy, które można składać bez wychodzenia z domu i to o każdej porze dnia i nocy. Wyobraźcie zatem sobie, że kiedyś rozliczone PITy były równie trudne do osiągnięcia, jak obecnie aktualne paszporty! Zatem zamiast narzekać na kolejną czynność do wykonania, podziękuj, podatniku, za to, że twój e PIT może być tak łatwo rozliczony i wysłany do Urzędu przez Internet.

Wszystkie roczne PITy pomoże Ci rozliczyć PITax.pl

A naprawdę nie jest to skomplikowane. O ile korzystając z usługi Twój e-PIT na stronie gov pl możesz poczuć się nieco zagubiony – pojawiają się kolejne prośby o zalogowanie i w końcu nie wiesz, w którym miejscu jesteś – o tyle masz tak szeroki wybór, że na pewno znajdziesz coś, co odpowiada twojemu poczuciu estetyki i funkcjonalności. Spośród wielu portali rozliczających e-PITy wyróżnia się przyjaznością dla użytkownika PITax, wysoko pozycjonowany też przez przeglądarki. Nie musicie z góry wiedzieć, jakie obowiązują przepisy i jakie druki w których okolicznościach: jeśli rozliczacie się ze współmałżonkiem, jeśli macie nieletnie dzieci i tak dalej. Program zapyta was o to. Taki to niedyskretny program – będziecie musieli mu się wyspowiadać, jeśli na przykład rozwiedliście się w poprzednim roku albo jeśli urodziły wam się dzieci.

Program rozliczający e PITy może drążyć, czy macie artystyczną duszę – a przynajmniej, artystyczną działalność, bo dla przychodów z tego typu dzieł obowiązuje koszt uzyskania przychodu. Tak więc to wścibstwo to tylko dla waszego dobra! Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z ulg, jakie nam przysługują. We własnym interesie warto jest się zapoznać z możliwymi ulgami. Macie na utrzymaniu osobę niepełnosprawną i wydajecie majątek na pieluchomajtki? Te wydatki (do kwoty 2280 zł) możecie odliczyć od podstawy opodatkowania. Także wydatki na leki (do 100 zł miesięcznie). Jeśli prowadzicie mały biznes i używacie terminala płatniczego, to jego koszt i koszt jego utrzymania też możecie odliczyć. Wpłaciliście darowiznę na remont kościoła? Do odliczenia. Oddaliście krew lub osocze? A jakże, uwzględnijcie to, 350 zł za litr osocza to zawsze coś (tylko postarajcie się o zaświadczenie ze stacji krwiodawstwa z datą donacji). Tych odliczeń od podstawy opodatkowania jest bardzo wiele i warto się zapoznać z możliwościami – całkiem prawdopodobne, że łapiecie się na co najmniej jedną z nich. Jest też możliwość odliczenia od podatku (w odróżnieniu od odliczenia od podstawy opodatkowania, co jest zasadniczo korzystniejsze). Z tej opcji korzystać mogą głównie osoby wychowujące własne dzieci lub pełniące rolę rodziny zastępczej.

Żaden program nie wyręczy was w znajomości niuansów waszego życia rodzinnego, sposobu prowadzenia interesów, stanu zdrowia i przekonań religijnych skutkujących ewentualnymi darowiznami. A to wszystko może mieć przełożenie na to, jaki podatek zostanie wam naliczony, i ile będziecie musieli dopłacić, bądź – w wersji bardziej optymistycznej – ile dostaniecie zwrotu. Niemniej, ePIT to w każdej sytuacji lepsza alternatywa niż stanie w kolejce do Urzędu Skarbowego. A gdy już zaczniesz rozliczać e PIT, przez Internet, naturalnie, przypomnisz sobie, że i koszt użytkowania Internetu możesz odliczyć od podstawy opodatkowania, choćby w postaci kosztu uzyskania przychodu.

Artykuł sponsorowany