Produkt polski, Teraz Polska, Polski Ślad. Lepsze oznaczenia polskości niż kod 590?

18 listopada, 2016 Wyłączono przez Dawid
Produkt polski, Teraz Polska, Polski Ślad. Lepsze oznaczenia polskości niż kod 590?

Wielu Polaków wciąż wierzy, że kod kreskowy zaczynający się od liczby 590, to gwarancja polskości produktu. Inni ufają oznaczeniom, znajdującym się na produktach, jak np. „Teraz Polska”, „Polski Ślad” czy „Produkt Polski”. Czy słusznie? Któremu z nich można ufać?

O tym, że kod kreskowy 590 może często wprowadzać konsumenta w błąd, już pisaliśmy. W dużym skrócie – bez problemu może oznaczać m.in. jedynie dystrybucję produktu zagranicznego przez polską spółkę. W tej sytuacji powstały różne oznaczenia polskości produktu. Czy jest wśród nich jakieś godne zaufania?

 

Teraz Polska, Produkt Polski czy Polski Ślad?

Logo „Teraz Polska” jest przyznawane przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego. Wbrew pozorom, nie ma ono absolutnie nic wspólnego z patriotyzmem gospodarczym. Do konkursu bez problemu mogą się zgłosić firmy zagraniczne, działające na polskim rynku. Nie ma tutaj także żadnego nacisku na miejsce produkcji, bowiem ocenie podlega przede wszystkim „walor jakościowy, technologiczny i użytkowy” produktu bądź usługi. Dlatego kilkakrotnie laureatami Godła została niemiecka firma Zott czy supermarket Lidl.

Kolejne oznaczenie, „Produkt Polski”, to propozycja oznaczenia polskości ze strony naszego państwa. Niebawem powinno wejść ono w życie. Jednak i to logo ma istotne wady – po pierwsze, ważne jest tutaj wyłącznie miejsce produkcji w Polsce, a kwestia przynależności kapitałowej firmy jest pominięta. Po wtóre zaś, produkty wytworzone w Polsce mogą w 25% składać się z surowców importowanych, które nie występują w Polsce. Na pewno znajdą się firmy, które będą chciały skorzystać z tej możliwości, celowo tworząc lub zmieniając recepturę produktu w ten sposób, aby akurat te najdroższe surowce wykorzystane do produkcji nie pochodziły z Polski. W tej sytuacji i to logo nie jest tym, czego oczekują patrioci gospodarczy.

Polski Ślad logo polski produkt

Warte omówienia jest jeszcze jedno logo – zaprzyjaźnionej z nami inicjatywy „Polski Ślad„. Wyraźnie odwołuje się ona do patriotyzmu konsumenckiego i wartość tego oznaczenia dla wspierania rodzimej gospodarki jest bardzo wysoka. Dlaczego? Ponieważ mogą je otrzymać firmy co najmniej w 51 proc. należące do Polaków lub w których decydujący głos ma obywatel Polski, czyli krótko mówiąc kontrolowane przez rodzimy kapitał. Drugim bardzo istotnym warunkiem jest płacenie przez firmę wszystkich podatków z tytułu prowadzonej działalności w Polsce. A zatem logiem „Polskiego Śladu” nie będzie mogła legitymować się należąca do Polaków firma, która dla tzw. optymalizacji podatkowej ma zarejestrowaną działalność na Cyprze czy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Podsumowując, jeśli chodzi o wybór polskości produktów, kierując się oznaczeniami na opakowaniach czy na stronach firm, zdecydowanie polecamy Wam zwracać uwagę na logo „Polski Ślad”, z umiarkowanym zaufaniem podchodzić do logo „Produkt Polski”, a już na pewno „Teraz Polska”. Zaś dla osób, które chcą szybko sprawdzić miejsce produkcji i przynależność kapitałową danych marek i firm przy pomocy bazy danych znajdującej się w internecie, niezmiennie polecamy naszą aplikację „Polskie Marki” i serwis wspieramrozwoj.pl.

Autor: Adam Stankiewicz

 

Najczęściej zadawane pytania – FAQ

 

Po czym można łatwo i szybko rozpoznać polski produkt?

Jeden z najprostszych sposobów to zwrócenie uwagi na kod kreskowy. Początek kodu 590 daje szansę na to, że produkt wspiera polski kapitał, ale tego nie gwarantuje; jeśli zagraniczna firma założy w Polsce spółkę-córkę, produkt dostaje kod 590, ale zyski są transferowane za granicę. Czasami na produktach można znaleźć oznaczenia poświadczajace jego polskość, ale to nie zawsze wystarczy.

Jakie oznaczenia polskich produktów można spotkac najczęściej i czym sie charakteryzują?

Istnieją trzy znane oznaczenia: „Teraz Polska”, „Produkt Polski” i „Polski Ślad”. „Teraz Polska” jest oznaczeniem najmniej godnym zaufania, ponieważ nie wyznacza żadnych standardów polskości produktu (raz to oznaczenie otrzymał… Lidl). „Produkt Polski” uwzględnia tylko miejsce produkcji, ale nie przynależność kapitałową. „Polski Ślad” natomiast zwraca uwagę na to, czy firma posiada polski kapitał.

Czy istnieje praktyczna baza polskich marek, która umożliwia sprawdzenie, co jest polskie?

Jedną z praktycznych baz jest baza polskich firm i marek na naszej stronie, WspieramRozwoj.pl. Warto również skorzystać z naszej aplikacji na smartfona Polskie Marki, która umożliwi szybkie i dogodne sprawdzenie polskości danej marki albo wyszukanie interesującej nas polskiej alternatywy produktu bądź usługi.

 

Które oznaczenie polskiego produktu jest najbardziej godne zaufania?

Najbardziej godne zaufania jest oznaczenie „Polski Ślad”, które jako polskie produkty z polskim kapitałem. Kupowanie ich zasila polską gospodarkę a nie zagraniczną. Polecamy także naszą bazę polskich marek dostępną na naszej stronie i w aplikacji Polskie Marki.

 

 

sklep Wspieram Rozwój PL


Inne artykuły, które mogłyby Cię zainteresować:
patriotyzm gospodarczy polski kapitał Jak przekonać kogoś do patriotyzmu ekonomicznego? – o tym, jak wytłumaczyć innym osobom, że patriotyzm ekonomiczny to nie puste hasło.
transfer zysków za granicę Transfer zysków za granicę  = unikanie podatku – przedstawienie sposobów, za pomocą których firmy zagraniczne w sposób legalny wyprowadzają z Polski duże pieniądze.