Polskie marki zdrowych przekąsek i batonów

11 stycznia, 2024 Wyłączono przez Dawid
Polskie marki zdrowych przekąsek i batonów

Polski rynek żywności ekologicznej jest szacowany na 1,36 miliarda złotych, co stanowi jeden procent całego rynku spożywczego. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że wartość całego rynku rośnie w bardzo szybkim tempie. Raport z 2021 roku ,,Żywność ekologiczna w Polsce” mówi o tym, że wartość rynku żywności sięgała 1,36 mld złotych. Natomiast w 2004 roku rynek ten praktycznie nie istniał. To pokazuje także coraz większą świadomość polskich konsumentów. Ponadto możemy zaobserwować, że ceny produktów bio i eko stają się znacznie bardziej przystępne cenowo niż kiedyś. Prezes marki Soligrano podkreśla, że produkcja żywności ekologicznej będzie się rozrastać. Poznaj polskie marki zdrowych przekąsek.

Polskie marki zdrowych przekąsek – trend zdrowego stylu życia 

Na przestrzeni ostatnich lat dbałość o zdrowie staje się coraz bardziej popularna. Powodem tego z pewnością jest coraz większa świadomość ludzi na temat tego, jak zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna są ważne. Dzisiejszy świat oferuje łatwy dostęp do informacji, dzięki czemu za pośrednictwem internetu możemy czytać artykuły naukowe lub bezpośrednio słuchać ekspertów, którzy dzielą się swoją wiedzą. Na wzorce zachowań konsumenckich nie tylko ma wpływa wiedza, ale także zachowania osób, które są popularnych w mediach społecznościowych.  

Raport pt. ,,New Developments in Global Consumer Trends” mówi o tym, że dbałość zarówno o kondycję fizyczną, jak i psychiczną, dla wielu ludzi staje się priorytetem. Coraz większa waga jest przywiązywana również do świadomego wyboru produktów żywnościowych oraz stosowania odpowiedniej diety.

W badaniu pod tytułem ,,Zdrowy styl życia jako nowy trend” wykazano, że co trzeci Polak uprawia aktywność fizyczną. W dalszym ciągu jednak jest jeszcze sporo osób, które twierdzą, że regularność ćwiczeń na ten moment jest im obca. Dlatego w tej branży jest jeszcze ogromne pole do tego, by uświadamiać ludzi, dlaczego warto zadbać o zdrowie.

Polskie marki zdrowych przekąsek – uprawianie sportu przez Polaków 

Badanie przeprowadzone w 2009 roku na temat sportu i aktywności fizycznej mówiło o tym, że niespełna 19% Polaków uprawia sport raz w tygodniu, a regularnie było to 6%. Z pewnością do dnia dzisiejszego liczba ta znacznie się zwiększyła z powodu łatwiejszego dostępu do informacji w internecie i szerokiej wiedzy, którą dzielą się na przykład eksperci. Zdrowy styl życia na przestrzeni ostatnich lat stał się również swego rodzaju trendem popularnym w mediach społecznościowych. Celebryci pokazujący zdrowe posiłki czy aktywność fizyczną bez wątpienia przyczynili się do tego, że inni ludzie chcieli naśladować i podjąć działania, aby osiągnąć efekt sylwetki podobny do osób, które obserwują w internecie. Swoją cegiełkę do świadomości ludzi na temat tego, jak zdrowie jest ważne, bez wątpienia dołożyła również pandemia.

Warto również zwrócić uwagę na to, że raport ARC Rynek i Opinia pokazuje, że 30% Polaków uważa, że w zdrowym ciele zdrowy duch, i dlatego dba o aktywność fizyczną, uczęszczając na zajęcia sportowe.

Polskie marki zdrowych przekąsek – zainteresowanie zdrową żywnością cały czas rośnie 

DNB Bank Polska oświadczył, że w 2015 roku Polacy wydali 800 milionów złotych na zdrowe produkty, a wzrost sprzedaży z roku na rok w tym segmencie ma rosnąć. To spory dowód na to, że zmiana nawyków żywieniowych i coraz większa świadomość skłania wielu konsumentów do wybierania przetworzonych produktów.

Na półkach sklepowych możemy zauważyć coraz więcej produktów bio czy ekologicznych, a także tych, które są dedykowane osobom z różnymi nietolerancjami, na przykład z nietolerancją laktozy czy glutenu. Ponadto coraz większy asortyment jest dostępny również dla tych, którzy nie spożywają mięsa. Sam rynek żywności ekologicznej w roku 2016 był wart ponad 60 miliardów dolarów. Na dzień dzisiejszy wiemy, że ta liczba z roku na rok coraz bardziej rośnie.

Polacy są w stanie zapłacić więcej za lepszy jakościowo produkt 

Jak wynika z badania EKObarometr, Polacy są w stanie zapłacić więcej za ekologiczne rozwiązania i również są w stanie stawiać na bardziej jakościowe produkty. Wynika to z coraz większej świadomości Polaków, którzy zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest zdrowie, ale także z tego, jak wygląda kryzys klimatyczny i jakie niesie ze sobą konsekwencje. Z raportu wynika, że nie ma 40% badanych, którzy zadeklarowali, że są gotowi zapłacić do 10% więcej za taki produkt.

Jak zatem widać, cena nie stanowi najważniejszego kryterium, którym kierują się konsumenci w Polsce przy zakupie produktów spożywczych. Coraz częściej liczy się smak, jakość, lokalne pochodzenie, marka, a także rodzaj opakowania. W dobie masowego przetwarzania żywności coraz częściej tęsknimy za smakiem, który znaliśmy kilkanaście lat temu, a który bez wątpienia znacznie odbiega od tego, co jesteśmy w stanie znaleźć na sklepowych półkach. Już w 2021 roku 67% klientów, którzy zakupowali żywność ekologiczną, twierdziło, że wyższa cena nie jest dla nich żadną przeszkodą. Wynika to także z tego, że jedzenie to paliwo, które wpływa na samopoczucie, a także zdrowie, dlatego ważne jest, aby było wysokiej jakości. Wiele produktów bio i żywności ekologicznej posiada specjalne certyfikaty, które deklarują, że żywność została wyprodukowana w określony sposób, wolny od substancji chemicznych

Polskie marki produktów ekologicznych 

Polskie marki produktów ekologicznych odgrywają coraz ważniejszą rolę, ponieważ dostarczają nie tylko zdrowych i jakościowych produktów, ale także lokalnych, które coraz bardziej są cenione przez polskich konsumentów.

Natura 

Natura to jedna z polskich marek, która posiada zdrowe produkty. W swoim asortymencie posiada około 100 produktów. Na stronie firmy znajdziemy  między innymi płatki, strączki, mąki, chia, pasty warzywne, desery, przekąski czy ekologiczne soki.

Better Land 

Better Land  jest drogerią Ekologiczną oraz sklepem które oferuje zdrową żywność w Polsce. Firma dwa przede wszystkim o jakość produktów ale także ich skuteczność.  w asortymencie możemy znaleźć naturalne produkty zero Waste,  w sumie kosmetyki naturalne,  ekologiczne środki czystości produkty zero Waste także zdrową żywność taką jak bakalie, orzechy czy owoce.  Oprócz producentów  zagranicznych firma promuje także ekologiczne produkty polskich marek a także małych manufaktur. 

Natura Raj 

,,Natura Raj” to kolejny producent żywności ekologicznej. W asortymencie znajdziemy między innymi przetwory, takie jak dżemy, ogórki, buraki, konfitury, hummus. W ofercie marka posiada także bio ciecierzycę, a także nadtatkowiec, lecz figi. Dostępne są także ciasta, cukierki, czekolada, które nie posiadają niezdrowego cukru. Warto zaznaczyć, że składniki na wyroby pochodzące z oferty marki ,,Natura Raj” pochodzą z certyfikowanych, a także upraw przyjaznych dla środowiska.

Bio planet 

Bio planet to  producent ekologicznej żywności w Polsce. W swoim asortymencie oferują produkty eko, bio, a także zdrową żywność wysokiej jakości. Znajdziemy w asortymencie herbaty, bakalie, soki 100 %, słodycze dla dzieci czy dodatki wypieków. Również znajdziemy ekologiczne mąki nasiona, kasze czy ziarna. 

Fit or sweet 

,,Fit or Sweet” to polska marka, która zaczęła swoją przygodę od bloga, który powstał w 2020 roku. Z czasem powstał sklep internetowy, w którym można znaleźć zdrową żywność, zdrowe słodycze, produkty bezglutenowe, produkty dla wegan, oraz preparaty naturalne oraz suplementy diety.

E- superfood 

E-Superfood to marka, która posiada naturalne, nieprzetworzone artykuły. W asortymencie dostępna jest zdrowa żywność, ziarna, suszone owoce, zdrowe przekąski i wiele innych produktów. To, co wyróżnia firmę, to 25-letnie doświadczenie, a także współpraca ze znanymi w Polsce producentami oraz importerami. Firma posiada również wiele certyfikatów, a jednym z nich jest Certyfikat Żywności Ekologicznej PL-EKO-07.

Biogol 

Biogol to marka Grzegorza Krychowiaka, czyli polskiego piłkarza. Na stronie znajdziemy naturalne produkty wolne od ulepszaczy czy sztucznych dodatków. W ofercie możemy otrzymać suszone owoce, orzechy, kasze, płatki, a także białka, takie jak białko słonecznikowe, ryżowe czy z pestek dyni.

ZdrowySklep 24 

Sklep internetowy Zdrowy sklep 24 został założony przez Justynę i Mariusza ponad 7 lat temu. W asortymencie sklepu znajdziemy produkty pochodzenia naturalnego. Na stronie możemy zakupić oliwę z oliwek, zdrowe słodycze, produkty bezglutenowe takie jak mąki, kasze czy makarony, produkty wegetariańskie, wegańskie, makale, bio herbatę, masła i kremy orzechowe, oraz wiele, wiele innych.

Market Bio

Market Bio to marka stworzona przez Jakuba Tatarczyka wraz z żoną Dominiką w 2012 roku. Na stronie firmy możemy znaleźć bakalie, dania gotowe, zupy, dodatki do pieczenia, ciasta, herbaty, kaszę, kawy i wiele innych produktów.

Żywioł Zdrowia 

Żywioł Zdrowia oferuje przede wszystkim ekologiczną żywność, suplementy diety, a także naturalne kosmetyki. Na stronie znajdziemy cukier, naturalne słodziki, kremy, a także pasty do kanapek, miody i produkty pszczele, nasiona, pestki i ziarna, oleje, oliwy oraz tłuszcze, orzechy, owoce suszone, przetwory owocowe, przyprawy, słodycze i przekąski, sosy, octy, pesto, superfoods, a także produkty strączkowe. Produkty można zakupić online, a także w Krakowie.

Delikatesy z natury 

Delikatesy z Natury to sklep internetowy o bardzo szerokim asortymencie, posiadający produkty rolnictwa ekologicznego i żywność bez sztucznych dodatków. Na stronie znajdziemy produkty dedykowane diabetykom, weganom, i wegetarianom. Oprócz tego dostępne są produkty bezglutenowe oraz kosmetyki naturalne. Sklep wyróżnia się tym, że wiele produktów pochodzi z upraw ekologicznych. Marka posiada w ofercie produkty takich marek jak Bio Planet, Dary Natury czy NaturaVena. Dostępne są między innymi: bio pokarm dla niemowląt, ekologiczne przyprawy, napoje roślinne wzbogacone minerałami, napoje wegańskie, erytrytol, ksylitol, olej kokosowy, orzechy, pasty wegańskie, pieczywo bezglutenowe, płatki, produkty bez laktozy, produkty sojowe, kasze, ryże, mąki, makarony, produkty z warzyw strączkowych (na przykład z ciecierzycy czy fasoli), przekąski (na przykład chipsy), słodycze bezglutenowe. Markę wyróżniają liczne nagrody, takie jak „Gepard Biznesu”, „Gazele Biznesu”, „e-Gazele Biznesu” oraz „Diamenty Forbes”.

Bio z Farmy 

Bio z Farmy to ekologiczny sklep internetowy, który prowadzi farma Świętokrzyska. W asortymencie sklepu znajdziemy certyfikowaną żywność bio, taką jak warzywa, owoce czy przetwory. Na obszarze 37 ha w województwie lubelskim oraz świętokrzyskim uprawiana jest ponad 30 rodzajów ekologicznych warzyw i owoców. Bazując na autorskich oraz zdrowych recepturach, firma we własnej przetwórni produkuje aż ponad 70 produktów bio.

NaturaVena 

NaturaVena należy do polskich marek. Produkuje ekologiczne i naturalne produkty od ponad 10 lat. W asortymencie znajdziemy takie produkty jak passata pomidorowa, sok z bio cytryny, bio kostka warzywna, naturalny sok z buraka i wiele innych ciekawych produktów.

Organic Market 

Organic Market w swoim asortymencie posiada produkty ekologiczne, a także tradycyjne. Sama sieć „Organic Farma Zdrowia” składa się z 20 delikatesów stacjonarnych, które znajdują się w największych miastach w Polsce, ale są także dostępne online. W sklepach można zakupić produkty pochodzące od rodzinnych gospodarstw ekologicznych. Spora większość z nich posiada certyfikowaną żywność ekologiczną. Wiele z produktów jest regionalnych i bezglutenowych. Znajdą się również artykuły dedykowane dla osób, które nie tolerują laktozy, a także produkty nieposiadające w składzie cukru.

Pyszne Eko 

Sklep internetowy marki Pyszne Eko działa od 2014 roku. Oferuje certyfikowane produkty, żywność ekologiczną, artykuły bezglutenowe, a także produkty nisko przetworzone. Na stronie znajdziemy między innymi towary takich firm jak BioPlanet, Natumi, Ekoprodukt, Dobra Kaloria, Zielony Listek itp.

Dobra Kaloria 

Dobra Kaloria to polska marka rodzinna z Częstochowy, istniejąca na polskim rynku od 1993 roku. To, co wyróżnia firmę, to wysoka jakość. Jak można odczytać na ich stronie, daktyle testują osobiście na plantacji, a miód pozyskują od najlepszych polskich pasiek. Dobra Kaloria oferuje produkty dedykowane również dla osób, które nie jedzą mięsa; znajdziemy roślinne klopsiki z kimchi, burgery roślinne, wegański pasztet. Dzięki temu osoba, która nie spożywa mięsa, może z pomocą produktów Dobrej Kalorii skomponować sobie ciekawe posiłki. Oprócz tego na stronie możemy zakupić słodycze, takie jak zdrowe batony.

Herbapol 

Marka Herbapol istnieje od ponad 70 lat. W swoim asortymencie posiadają naturalne produkty ziołowe, aromatyczne herbaty, syropy pełne smaku, a także produkty dżemowe.

Organiczny Raj 

Organiczny Raj w swoim asortymencie posiada 99% certyfikowanych artykułów bio. Na stronie znajdziemy również produkty pochodzące od lokalnych rolników z ekologicznych upraw. Dostępne są również towary bez laktozy, a także bezglutenowe produkty.

Polskie marki zdrowych przekąsek – co znaczą certyfikaty ekologiczne? 

Certyfikaty ekologiczne to dokumenty, które świadczą o tym, że podczas produkcji danego artykułu, takiego jak na przykład owoce, nie zostały zastosowane sztuczne nawozy, pestycydy lub syntetyczne dodatki paszowe. Certyfikat to dowód, że towar nie zawiera konserwantów, a także dowód na to, że przy produkcji nie użyto szkodliwych dla zdrowia detergentów. Aby produkt mógł otrzymać certyfikat, musi spełnić rygorystyczne wymogi Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.Polskie marki zdrowych przekąsek

Jakie istnieją rodzaje certyfikatów ekologicznych ? 

Istnieje wiele różnych certyfikatów ekologicznych. Jednym z nich jest Euro Liść, który jednocześnie jest jednym z najważniejszych ogólnoeuropejskich certyfikatów ekologicznych, przyznawany przez Komisję Europejską. Ten dokument potwierdza, że producent wytwarza produkty korzystając z naturalnych upraw oraz wdraża ekologiczne zasady hodowli zwierząt. Kolejnym certyfikatem jest PCBiC, świadczący o tym, że produkt został stworzony zgodnie z zasadą ochrony środowiska. Certyfikat PCBiC otrzymują również kosmetyki naturalne, co oznacza, że zostały wyprodukowane w naturalny sposób bez negatywnego wpływu na środowisko.

Innym dokumentem jest Ecolabel, przyznawany przez Komisję Europejską. Produkt, który posiada to oznaczenie, potwierdza wysoki stopień realizacji na każdym etapie produkcji. Inne odznaczenie to Certyfikat Ekologiczny Eko. Aby uzyskać taki dokument, produkt musi spełniać standardy związane z ochroną zdrowia i nie może powodować negatywnego wpływu na środowisko.

Z kolei Agro Bio Test jest przyznawany przez polską jednostkę certyfikującą produkty. Dokument określa artykuły, które są wytwarzane zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego, jednocześnie przy zastosowaniu kryteriów międzynarodowych. Certyfikat Organic Content Standard, natomiast, to certyfikat, który jest dowodem, że norma składu włókien organicznych przy produkcie końcowym jest na najwyższym poziomie.

Certyfikat Global Organic Textile Standard to dokument mówiący o tym, że wykorzystywane surowce w procesie produkcyjnym są naturalne.

Produkty ekologiczne – czy każda firma może je produkować? 

Wiemy już o tym, że moda na produkty ekologiczne z roku na rok jest coraz większa, z uwagi na coraz większą świadomość konsumentów i to, że są oni w wielu przypadkach w stanie wydać więcej za artykuły spożywcze wyższej jakości. Jednak nie każda firma może zostać producentem żywności ekologicznej. Przede wszystkim, aby móc nazwać się tym mianem, trzeba mieć certyfikaty, które są dowodem na to, że oferowane produkty rzeczywiście są ekologiczne. Samo udokumentowanie jakości jest naprawdę bardzo dużym wyzwaniem, i trzeba sprostać szeregowi rygorystycznych regulacji.

Polskie marki zdrowych przekąsek

Jednak, jak wynika ze statystyk, trudność w produkcji ekologicznej wcale nie odstrasza przedsiębiorców. Według raportu ,,Żywność ekologiczna w Polsce 2021″, Polska jest na 9. miejscu w Unii Europejskiej pod względem obszaru, który jest przeznaczony pod rolnictwo ekologiczne. Z raportu wynika także, że w latach 2019 i 2020 co najmniej podwoiła się liczba sklepów, które specjalizują się w sprzedaży żywności ekologicznej. Dzisiaj wiemy, że liczba ta bez wątpienia jest większa. W popularnych sieciówkach możemy dostrzec coraz więcej artykułów, chociażby z popularnym liściem na etykiecie.

Polskie marki zdrowych przekąsek – superfoods i przekąski, czyli jak dbać o zdrowie i nie odmawiać sobie niczego? 

Zdrowe przekąski należą do wartościowych produktów, które są dostępne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W zdrowym odżywianiu ważne jest to, aby znaleźć balans, i kiedy chcemy zjeść coś słodkiego, równie dobrze możemy sięgnąć po zdrowszą alternatywę, która w wielu przypadkach jest równie smaczna. Warto pamiętać o tym, że przekąski ekologiczne to produkty, które w wielu przypadkach posiadają certyfikaty Eko i jednocześnie są oznaczone symbolem ekologicznego rolnictwa. To oznacza, że pochodzą z ekologicznych upraw. Z racji tego, że na uprawach tych nie stosuje się nawozów sztucznych, żywność pochodząca z nich jest bogatsza w wartościowe substancje.

Polskie marki zdrowych przekąsek – polskie marki produkujące zdrowe batony  

Czy kupowanie zdrowych batonów to faktycznie dobry pomysł? Czy mogą one zastąpić tradycyjne smakołyki? To pytanie zadaje sobie wiele konsumentów. Wiemy doskonale, że wiele producentów potrafi wprowadzać w błąd klientów, stosując na etykietach różne hasła, które niekoniecznie są spójne ze składem, który możemy przeczytać na odwrocie. Natomiast istnieje kilka polskich marek, w których produktom warto się przyjrzeć.

Przy wyborze zdrowych batonów warto kierować się zagęszczeniem składników odżywczych, które mówi o średniej ilości wszystkich witamin i minerałów w danym produkcie, a także składem.

Porcja Dobra

Porcja Dobra to polska marka. W jej asortymencie znajdziemy naturalne i ekologiczne przekąski, w tym batony. Do dużych zalet tych produktów należy prosty skład, niższy niż w wielu innych tego typu przekąskach indeks glikemiczny, a także spora zawartość błonnika. Warto zwrócić też uwagę na to, że batony posiadają dość sporą ilość cukru, który pochodzi z daktyli lub suszonych owoców. Ponadto, produkt posiada stosunkowo małą gęstość odżywczą.

Dobra Kaloria 

Dobra Kaloria to polska marka rodzinna z Częstochowy, obecna na polskim rynku od 1993 roku. Omawiana Dobra Kaloria oferuje także produkty dla osób nie jedzących mięsa. Roślinne burgery, wegański pasztet to tylko niektóre z ich propozycji. Ponadto, znajdziemy na stronie również batony. Przekąski te posiadają znacznie więcej składników odżywczych niż tradycyjne batony. Dużą zaletą z pewnością jest to, że są one stosunkowo małe, dzięki czemu stanowią świetną przekąskę.

Raw Energy 

Raw Energy to marka, którą bez wątpienia prawie każdy kojarzy, ponieważ twarzą marki jest Ewa Chodakowska. W swoim asortymencie posiada zdrowe przekąski, takie jak batony, które są bogate w wartości odżywcze. Dużym plusem przekąsek jest to, że ich bazą nie jest cukier biały, a daktyle. Dzięki temu produkty te posiadają błonnik.

Foods by Ann

Foods by Ann to z kolei marka Anny Lewandowskiej, która została stworzona w 2016 roku. Jej misją jest promowanie zdrowego stylu życia. W ofercie znajdziemy batony, które również stanowią zdrowszą alternatywę dla tych tradycyjnych.

Zmiany Zmiany 

Zmiany, Zmiany również zajmuje się produkcją zdrowych batonów i robi to od 2014 roku. Marka posiada własny zakład produkcyjny, tworząc różnorodne zdrowe przekąski bez dodatku cukru, konserwantów i wzmacniaczy smaków.

Baton Warszawski 

Historia firmy zaczyna się w 2014 roku. Marka przywiązuje uwagę do wysoko jakościowych składników, a także prostego i naturalnego składu. W swoim asortymencie posiada batony. Plusem jest to, że mają one dużą zawartość Omega 3. Ponadto, posiadają małą ilość cukrów i mają niski indeks glikemiczny.

Zdrowe przekąski – co sprawia, że warto po nie sięgać?

Kiedy jesteśmy w biegu i nie mamy zbyt wiele czasu na zjedzenie posiłku, chętnie sięgamy po przekąski. Wiele osób decyduje się wówczas na niezdrowe, wysoko przetworzone produkty, takie jak na przykład chipsy. Warto jednak zdecydować się na zdrowszą alternatywę, pełną witamin i wartości odżywczych. Zdrowsze produkty wcale nie oznaczają, że są gorsze, ponieważ ich smak często jest naprawdę pyszny. Warto wybierać spośród zdrowych przekąsek, na przykład chipsy jabłkowe.

Oczywiście, nie smakują one jak tradycyjne ziemniaczane, ale są równie smaczne i mają pyszny owocowy smak. Bardzo dobrze komponują się z musli, a nawet można je dodać do sosu. Są także bogatym źródłem błonnika. Inną zdrową przekąską są orzechy, choć tutaj trzeba uważać, ponieważ mimo swoich zdrowotnych właściwości są dość kaloryczne. Warto sięgać również po pestki dyni, które można dodać do domowego chleba czy sałatek. Idealnie sprawdzają się jako coś do przegryzienia między posiłkami. Wybierając zdrowe przekąski, warto sięgać po batony z dobrym składem, czyli takie, które zawierają dużą gęstość odżywczą, mają sporą ilość błonnika i zawierają zdrowe tłuszcze Omega 3.

Polskie marki zdrowych przekąsek – jakie składniki sprawiają, że przekąski są zdrowe i po co warto sięgać?

W zdrowym odżywianiu chodzi o to, aby zachować balans i znaleźć miejsce na wszystko. Nie ma nic złego w tym, że od czasu do czasu sięgniemy po wysoko przetworzone jedzenie, pójdziemy na pizzę czy zjemy czekoladę. Natomiast na co dzień powinniśmy wybierać produkty jak najmniej przetworzone. Każdy wie, że zrezygnowanie ze słodyczy jest bardzo trudne, a odcięcie się od nich w 100% może mieć odwrotny skutek, który sprawi, że pewnego dnia po prostu pochłonęlibyśmy trzy razy więcej słodyczy niż normalnie.

Jakie produkty mogą być świetną alternatywą dla słodyczy? Kiedy mamy ochotę na coś słodkiego, możemy sięgnąć na przykład po suszone figi, które nie tylko są słodkie w smaku, ale również wartościowe dla naszego organizmu, ponieważ dostarczają między innymi żelaza, wapnia i potasu. Warto sięgać również po suszone daktyle, bez pestek, suszone morele czy suszone mango. Suszone owoce stanowią świetną przekąskę, ale także mogą być uzupełnieniem wielu dań, takich jak sałatki czy na przykład owsianki.

Kiedy mamy ochotę na czekoladę, warto wybrać tę gorzką, która w rozsądnych ilościach jest zdrowa i ma właściwości. Inną zdrową przekąską są orzechy, pestki, a także nasiona. Co prawda orzechy należą do grupy tych kalorycznych produktów, dlatego trzeba uważać z ich ilością, natomiast mają również bardzo wiele witamin i minerałów. Ponadto dostarczają zdrowych tłuszczów. Warto również sięgać po nasiona chia, które dostarczają cennych przeciwutleniaczy, substancji mineralnych, takich jak między innymi potas, sód czy magnez, a także witamin z grupy B. Stanowią one również źródło naturalnego błonnika pokarmowego i białka.

Polskie marki zdrowych przekąsek – dlaczego to tak ważne? 

W dzisiejszym świecie na półkach sklepowych obserwujemy, że produkty są szeroko dostępne. Posiadamy owoce i warzywa niemal z całego świata. Możemy kupić wiele gotowych, wysoko przetworzonych dań, ale również mamy dostęp do produktów ekologicznych. Wybór jest bardzo duży. Przez łatwą dostępność o wiele prościej jest sięgnąć po wysoko przetworzone produkty, takie jak batony czy chipsy, niż stworzyć sobie zdrową alternatywę w domu.

W zdrowym stylu życia jednak nie chodzi o to, aby się ograniczać i wyeliminować za wszelką cenę produkty, które są niezdrowe, ale które lubimy jeść, a znaleźć w tym wszystkim złoty środek. Świetna jest tutaj zasada 80/20, która mówi o tym, że 80% spożywanych przez nas produktów powinna być wysokiej jakości, a 20% to powinny być produkty, które co prawda nie są najzdrowsze, ale zapewniają nam komfort psychiczny.

Aby jednak poradzić sobie z zachciankami i nie spożywać nadmiernie niezdrowych produktów, warto zastąpić znane nam przekąski zdrowszymi alternatywami. Na przykład, dla chipsów alternatywą mogą być upieczone cienkie plasterki ziemniaka w piekarniku. Z kolei dla tradycyjnych batonów alternatywą mogą być te, które zrobimy sobie sami w domu, na bazie na przykład daktyli, czy te, które zakupimy w ekologicznym sklepie. Innym ważnym sposobem jest to, aby jeść regularnie posiłki i przygotowywać się sobie najlepiej dzień wcześniej. Najczęściej sięgamy po niezdrowe produkty w momencie, kiedy nie jesteśmy przygotowani, na przykład idziemy do pracy i zapominamy jedzenia, albo wybieramy się na zakupy będąc głodnymi.

Polskie marki zdrowych przekąsek – w zdrowym ciele zdrowy duch 

Podsumowując, warto sięgać po produkty ekologiczne, ponieważ te, które posiadają certyfikaty, są dowodem na to, że zostały wyprodukowane w określony sposób, wolny od zastosowania środków chemicznych przy produkcji. Warto zaznaczyć, że świadomość Polaków na temat zdrowego żywienia i odpowiedniego podejścia do własnego zdrowia jest na coraz wyższym poziomie. Dlatego też jesteśmy w stanie zaobserwować coraz więcej wartościowych, jakościowych produktów na półkach sklepowych, które mają naprawdę bardzo dobry skład.

Obecnie wiele polskich marek oferuje ekologiczne artykuły, takie jak makarony, kasze, orzechy, nasiona. A nawet zdrowe przekąski, takie jak, na przykład, batony. Ważne jest to, że przy dbaniu o zdrowe odżywianie wcale nie chodzi o to, aby wyeliminować wszystkie wysoko przetworzone produkty. A o to, by znaleźć zdrowy balans i znacznie częściej sięgać po artykuły, które nie są wysoko przetworzone. Przez większość czasu jednak dobrze jest znaleźć alternatywy, które albo sami sobie ugotujemy w domu. Albo skorzystamy z tych, które już stworzyli producenci marek ekologicznych.

 

 

Beata Perzanowska