Polskie marki sprzętu fitness – wyposażenie do treningów i aktywnego trybu życia

20 lutego, 2024 Wyłączono przez Dawid
Polskie marki sprzętu fitness – wyposażenie do treningów i aktywnego trybu życia

Aktywność fizyczna z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Można zauważyć, że ludzie mają znacznie większą świadomość na temat tego, jak ważne jest dbanie o zdrowie. Badania MultiSport Index 2022 wskazują, że 65% Polaków deklaruje, że podejmuje aktywność fizyczną przynajmniej raz w miesiącu. Nie da się ukryć, że taka częstotliwość to nie jest spektakularną liczbą i daje jasny wniosek, że ponad połowa Polaków widzi potrzebę prowadzenia zdrowego stylu życia.

Na popularności na przestrzeni ostatnich lat zyskały kluby fitness. Jest to z pewnością w dużej mierze zasługa działań marketingowych. Wielu influencerów i celebrytów zaczęło propagować idee ćwiczeń na siłowni. Stąd zrodził się swego rodzaju trend, za którym poszło wiele marek, które zaczęły produkować akcesoria treningowe czy odzież sportową. Ponadto swoją cegiełkę dołożyła pandemia. Wiele osób właśnie wtedy rozpoczęło swoją przygodę i trenowało właśnie w domu. Poznaj sprzęt fitness polskiego pochodzenia.

Historia i rozwój branży fitness na świecie

Historia pokazuje, że od zawsze byli ludzie, którzy dbali o aktywność fizyczną. W przeszłości często było to po prostu koniecznością. Kiedyś ludzie nie mieli tak dużego dostępu do samochodów czy innych środków komunikacji miejskiej, dlatego naturalnie częściej chodzili. 

Kiedy pojawiły się pierwsze samochody, też nie wszyscy mogli sobie na nie pozwolić. Raczej posiadanie takiego pojazdu było przeznaczone dla nielicznych, a cała reszta przemieszczała się za pomocą nóg. W tamtych czasach żywność również miała mniejszy poziom przetworzenia niż obecnie, stąd znacznie więcej ludzi nie miało problemu z otyłością. Dzisiaj, w świecie pełnym możliwości i wygód, jakie posiadamy, pokus różnego rodzaju jest znacznie więcej. Zdecydowanie się na aktywność fizyczną wymaga wyboru między tym, co jest wygodne, a tym, co powinniśmy zrobić, aby zadbać o własne zdrowie.

W 1968 roku Ken H. Cooper, który był lekarzem pracującym dla amerykańskich sił powietrznych, opublikował książkę zatytułowaną ,,Aerobics”. Zawarł w niej nieznany dotąd program ćwiczeń, które początkowo zaczęły wdrażać do swojej aktywności fizycznej gospodynie. Z czasem, dzięki Jane Fondzie, słynnej aktorce, program zaczął zyskiwać bardzo dużą popularność. Jane Fonda otworzyła swój klub aerobiku.

Dużą popularność w świecie fitnessu wnieśli aktorzy kina akcji, tacy jak Sylvester Stallone czy Arnold Schwarzenegger. Do propagowania kulturystyki z pewnością przyczyniły się czasy mcdonaldyzacji, gdzie za granicę była eksportowana amerykańska kultura.

Na dzień dzisiejszy, w XXI wieku, kluby fitness można znaleźć w każdym większym mieście w Polsce czy na świecie. Coraz częściej spotyka się je także w małych miasteczkach.

Branża fitness w Polsce się zmienia 

Branża fitness w Polsce diametralnie się zmienia, podobnie jak na całym świecie. W klubach fitness pojawia się coraz więcej klientów. W 2015 roku było ich aż 2,8 miliona. Jak pokazują dane z 2014 roku, w siłowniach pojawiło się aż 250 000 nowych klientów.

Nie ulega wątpliwości, że w okresie trwania pandemii branża fitness przeżyła duży szok. Zamknięte kluby fitness stały się ogromnym problemem dla przedsiębiorców związanych z działalnością sportową. Straty w tym okresie odnotowuje się na poziomie kilku miliardów.

Mimo wszystko branża fitness w Polsce przetrwała, a jej popularność cały czas rośnie. Coraz częściej spotyka się dużą różnorodność form treningowych w klubach. Klienci mogą skorzystać z oferowanych przez nie zajęć. Są to między innymi zajęcia z crossfitu, zdrowego kręgosłupa, yogi, zumby czy pilatesu.

Czynniki wpływające na rozwój branży fitness w Polsce 

Rozwój branży fitness w Polsce bardzo się rozwinął na przestrzeni ostatnich lat. Wiele czynników ma na to wpływ. Jednym z nich jest rosnąca świadomość dotycząca zdrowego stylu życia i konieczności dbania o zdrowie fizyczne. Innym aspektem są media społecznościowe i propagowany przez influencerów i celebrytów trend aktywności fizycznej oraz dbania o dietę. Bez wątpienia również pandemia wprowadziła ogromne zmiany i sprawiła, że ludzie zaczęli w zupełnie inny sposób podchodzić do własnego zdrowia.

Samo zamknięcie ludzi w mieszkaniach skłoniło wielu do szukania rozwiązań, i właśnie wtedy najbardziej rozwinęła się idea ćwiczeń w domu. Innym ważnym czynnikiem, który zadecydował o rozwoju branży, jest spora konkurencja. Przedsiębiorcy muszą nieustannie myśleć o tym, czym mogliby zachęcić klientów do skorzystania właśnie z ich klubu czy sprzętu sportowego, zamiast konkurencji. Kolejną ciekawą opcją jest ogromna różnorodność, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Niekoniecznie trzeba trenować kulturystycznie. Siłownia oferuje wachlarz możliwości. W wielu miejscach można skorzystać z zajęć yogi czy pilatesu.

Popularne w Polsce marki sprzętu fitness, które znajdziesz na profesjonalnych siłowniach w Polsce! 

Ogromny wzrost branży fitness wiąże się z coraz większym zapotrzebowaniem na wysokiej jakości sprzęt.

Które marki sprzętu fitness są szczególnie popularne w Polsce?

Technogym

Jedną z popularniejszych marek, które można znaleźć na siłowniach w Polsce, jest firma Technogym. Specjalizuje się w produkcji sprzętu fitness oraz sprzętu medycznego, zajmując wiodącą pozycję na rynku przez ponad 30 lat. Obecnie ich produkty są  dostępne na 80 000 obiektach fitness na całym świecie i w 12 000 placówkach medycznych. Firma oferuje szeroką gamę towaru, w tym maszyny do treningu siłowego, sprzęt do treningu funkcjonalnego oraz maszyny cardio.

Matrix Fitness

Matrix Fitness to kolejna popularna firma w branży fitness, oferująca sprzęt do treningu siłowego i cardio. Ich produkty są przeznaczone m.in. do gabinetów odnowy biologicznej oraz luksusowych ośrodków wypoczynkowych. Firma zdobywa liczne odznaczenia za jakość swoich produktów.

Hammer Strength

Hammer Strength specjalizuje się w dostarczaniu sprzętu do treningu siłowego. Firma powstała w latach 90-tych i oferuje ergonomicznie zaprojektowane maszyny do ćwiczeń, zapewniające komfort i naturalny zakres ruchu.

Polskie marki sprzętu fitness

Wśród polskich marek sprzętu fitness możemy wyróżnić  m.in.:

Bauer Fitness: To krajowy producent urządzeń wykonanych w 100% ze stali chromoniklowej, który oferuje szereg maszyn na wolny ciężar, ławek olimpijskich, maszyn wielofunkcyjnych, suwnic na nogi, ergometrów wioślarskich i bram wielofunkcyjnych. Ponadto znajdziemy również szeroki asortyment urządzeń do cardio.

Hes: to firma z dużą tradycją tradycji i doświadczeniem. Zajmuje się produkcją maszyn siłowych, akcesoriów treningowych, ławek do ćwiczeń i atlasów wielostanowiskowych.

Titanium Sport:  to firma, która jest kolejnym producentem sprzętu sportowego. Titanium Sport jest znany z tego, że ich produkty są w 100% polskie. Wykorzystują trwałe materiały, co wpływa na jakość i wytrzymałość sprzętu.

PROforma: To kolejna polska firma, która wykorzystuje polskie i europejskie materiały do produkcji sprzętu fitness. Oferuje wykonanie sprzętu na specjalne zamówienie, atestowaną stal oraz możliwość wyboru koloru sprzętu poprzez proszkowe malowanie.

Dlaczego warto wybierać sprzęt fitness od polskich marek?

Profesjonalne marki sprzętów sportowych wyróżniają się dużą jakością. To także duże bezpieczeństwo podczas treningu, i głównie z tego względu powinno się szukać produktów, które są wykonane z wysoką dokładnością. Co ciekawe, sami uczestnicy siłowni deklarują, że jest to najważniejszy czynnik przy wyborze miejsca do aktywności fizycznej, co stwierdziło aż 43% respondentów według badania z 2020 roku przeprowadzonego przez IHRSA.

Innym ważnym aspektem jest innowacja. Dzięki inwestycjom w innowacyjny sprzęt możliwe jest zwiększenie wskaźników retencji, a także poprawa ogólnej satysfakcji klientów. Sam Insider Intelligence pokazuje, że liczba osób, które korzystają z alternatywnych platform, a także sprzętu fitness podłączonego do technologii, wzrosła aż o 41,5% w roku 2020.

Świetna obsługa klienta jest równie ważnym elementem, którym mogą się wyróżnić polskie marki. W przeprowadzonym badaniu przez Hubspot (platforma CRM, dzięki której można usystematyzować i skutecznie układać procesy marketingu, sprzedaży, a także obsługi klienta), okazało się, że aż 80% klientów deklaruje, że obsługa klientów jest bardzo ważnym czynnikiem, który wpływa na podjęcie decyzji o współpracy z marką lub firmą.

Nie można zapomnieć również o cenie. Stanowi  ona bardzo ważny aspekt przy wyborze sprzętu do siłowni. Platforma internetowa specjalizująca się w gromadzeniu, a także wizualizacji danych (Statista), ukazała wyniki swoich badań, z których jasno wynika, że aż 63% osób deklaruje, że cena odgrywa dla nich istotną rolę, a nawet jest najważniejszym czynnikiem przy wyborze sprzętu fitness.

To, czym również kierują się potencjalni klienci, to reputacja. Zasada wpływu społecznego mówi o tym, że ludzie dokonują zakupu na podstawie opinii innych użytkowników. Dlatego tak ważne jest to, aby marki dbały o to, aby każdy użytkownik ich sprzętu czy siłowni był zadowolony.

Podsumowując, na to, jaki produkt wybiorą potencjalni klienci, wiele aspektów ma duży wpływ. Będąc przedsiębiorcą, trzeba tak naprawdę zadbać o wszystkie elementy, zarówno cena musi być odpowiednia do jakości, tak samo obsługa klienta musi być na wysokim poziomie, żeby ludzie chętniej korzystali i byli powracającymi klientami.

Sprzęt fitness – jakie są popularne kategorie sprzętu fitness? 

Jeśli chodzi o sprzęt fitness, obejmuje on wiele urządzeń. Najbardziej popularnym jest sprzęt służący do ćwiczeń siłowych, który jednocześnie jest niezbędny w większości siłowni i klubów fitness. W tym obszarze możemy wyróżnić m.in. hantle, sztangi, maszyny i ławki do ćwiczeń.

Innym popularnym typem jest sprzęt cardio, taki jak bieżnie, orbitreki czy rowery treningowe. Wykorzystuje się go do treningu układu krążenia, poprawy kondycji i spalania kalorii.

Innym popularnym wyposażeniem siłowni, który okazał się niezastąpiony podczas pandemii, są akcesoria do ćwiczeń, takie jak np. maty do ćwiczeń, gumy oporowe czy piłki. Można wyróżnić także sprzęt do ćwiczeń równowagi i stabilności, jak deski czy piłki do siedzenia, które pomagają w poprawie koordynacji.

Nie można zapomnieć o funkcjonalnym sprzęcie do ćwiczeń, m.in. trx, kettlebell i drążkach fitness. Sprzęt tego typu pozwala na wykonywanie różnorodnych ćwiczeń, angażujących wiele grup mięśniowych jednocześnie.

Oczywiście rozwój sprzętu przenosi się również do świata online, gdzie powstają świetne aplikacje, które pomagają w śledzeniu postępu treningowego.

Krótko mówiąc, kategoria samego sprzętu fitness jest bardzo zróżnicowana i obejmuje akcesoria i urządzenia dostosowane do różnych celów treningowych i poziomów umiejętności, dzięki czemu każdy może dostosować trening do własnych potrzeb i preferencji.

Sprzęt fitness – przegląd dostępnych rodzajów maszyn, jakie możesz znaleźć na siłowni 

Siłownia to miejsce, w którym znajdziemy wiele różnych rodzajów maszyn do ćwiczeń, które świetnie sprawdzają się podczas treningu. Niektóre z nich oferują wielofunkcyjne zastosowanie, to znaczy, że za ich pomocą jesteśmy w stanie przećwiczyć wiele grup mięśniowych. Na przykład, w przypadku maszyny Butterfly, jesteśmy w stanie przećwiczyć mięśnie klatki piersiowej, kiedy urządzenie jest ustawione w taki sposób, że wykonujemy rozpiętki. Inną opcją zastosowania jest możliwość wykonywania ćwiczeń angażujących tył barków.

Na siłowni znajdziemy przede wszystkim sprzęt, który służy do treningu siłowego, ale również do wykonywania cardio . Jeśli chodzi o drugą opcję, możemy wyróżnić bieżnie, orbitreki czy rowery. Natomiast, kiedy mówimy o treningu siłowym, warto podzielić sprzęt na kilka kategorii. Pierwszą z nich są wolne ciężary, do których zaliczamy sztangi, kettle i hantle. Drugą kategorią są maszyny i wyciągi. W obrębie tych urządzeń jesteśmy w stanie wyróżnić takie, które są dedykowane ćwiczeniom określonych partii mięśniowych, jak na przykład maszyna służąca do wypychania nóg w pozycji leżącej, popularnie nazywana „suwnicą”, która głównie ma za zadanie pomóc w rozbudowie mięśni czworogłowych ud, pośladków oraz grupy mięśni przywodzących udo.

Sprzęt fitness w domu – co warto wykorzystać? 

W dobie pandemii trening w domu zyskał niesamowitą popularność. Prawdopodobnie to on przyczynił się do tego, że branża przetrwała. Zaczęto szukać alternatyw i sposobów na to, jak zamienić tak powszechną formę dbania o aktywność fizyczną, jaką była wizyta na siłowni.

Sporo ludzi, mających do tego warunki, stworzyło swoje własne siłownie w domu, dzięki czemu mogą trenować nie wychodząc na zewnątrz. Pozostali korzystali z akcesoriów treningowych, które nie zajmowały dużo miejsca, lub z treningów wykorzystujących własną masę ciała.

Sprzęty, jakie świetnie sprawdzają się do ćwiczeń w zaciszu własnego mieszkania, to bez wątpienia mata do ćwiczeń, z której pomocą można nie tylko się porozciągać, ale także zapewnia ona bardzo duży komfort oraz izoluje ciało od twardego podłoża podczas treningu.

Oczywiste jest, że w warunkach domowych nie jesteśmy w stanie zrobić treningu siłowego z tak dużym obciążeniem, które znajdziemy go na siłowni. W wielu domach nie ma miejsca na gromadzenie sztangi z talerzami ważącymi kilkadziesiąt kilogramów. Natomiast tutaj z pomocą przychodzą hantle i kettle, które pozwalają na wykonanie wielu ćwiczeń treningu siłowego. Można je stosować przede wszystkim do wzmocnienia mięśni górnej, ale także dolnej części ciała.

Innym rodzajem sprzętu są drążki gimnastyczne, które można zamontować w drzwiach. Idealnie sprawdzą się do ćwiczeń mięśni pleców, a także ramion. Pozwalają na wykonanie podciągnięć czy zwisów.

Jeśli mamy troszkę więcej miejsca w przestrzeni domowej, to możemy zainwestować w sprzęt do treningu cardio, takiego jak rowerek stacjonarny czy orbitrek. Dzięki nim będziemy mogli poprawić kondycję fizyczną.

Innym hitem treningu domowego okazały się gumy oporowe. Z ich pomocą można wykonywać przysiady, wykroki, zakroki, czy wiele innych ćwiczeń na różne partie ciała. Poza gumami warto wspomnieć jeszcze o akcesoriach, które służą do pracy nad równowagą i stabilnością. Spośród nich możemy wyróżnić piłki do siedzenia czy deski do balansowania. Przede wszystkim poprawiają one koordynację oraz wzmacniają mięśnie.

Jak widać, wybór sprzętu do ćwiczeń zależy od własnych preferencji oraz celu treningowego. Niemniej jednak nie ulega żadnej wątpliwości, że w domu jesteśmy w stanie również całkiem dobry trening wykonać.

Polskie marki oferujące akcesoria fitness i odzież sportową

Carpatree

To jedna z popularniejszych polskich marek, a w jej asortymencie znajdziemy przede wszystkim odzież sportową zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Oferta obejmuje głównie legginsy sportowe, biustonosze, t-shirty oraz bluzy. Dodatkowo dostępne są maty do ćwiczeń, gumy oporowe, shakery i butelki.

4F

Kolejną firmą jest 4F, polska marka oferująca zarówno odzież sportową, jak i akcesoria treningowe. Na stronie firmy znajdziesz produkty dostosowane do miłośników sportu oraz profesjonalistów.

Gym Glamour

Jest to nowoczesna polska marka założona w 2016 roku, specjalizująca się w produkcji damskiej odzieży sportowej. W ofercie znajdziesz legginsy bezszwowe, spodenki, topy, bluzy i wiele innych produktów. Oferują różnorodne opcje dla kobiet zainteresowanych aktywnym stylem życia.

Jaka będzie przyszłość branży fitness w Polsce?

O przyszłości branży fitness w Polsce decyduje bardzo dużo czynników. Już teraz można zaobserwować jej bardzo dużą popularność. A to, czy rozwinie się dalej, jest zależne od kilku aspektów. Jeśli świadomość Polaków na temat tego, jak ważne jest zdrowie i dlaczego trzeba dbać o aktywność fizyczną, będzie wzrastać, to z dużym prawdopodobieństwem popyt w tej branży będzie rósł. Wpływ na to ma również rozwój technologiczny oraz cyfryzacja. Już teraz jesteśmy w stanie zaobserwować wiele innowacyjnych rozwiązań, które zostały wprowadzone, takie jak aplikacje treningowe online, które umożliwiają śledzenie postępów, a także monitorowanie stanu zdrowia.

Duży wpływ ma także szeroki wachlarz usług, z których mogą skorzystać potencjalni klienci. Obecnie, przychodząc na siłownię, nie tylko możemy skorzystać ze sprzętu, ale także bardzo często uczestniczyć w wielu zajęciach, takich jak na przykład crossfit, joga czy pilates. Wraz z kolejnymi latami powstają nowe formy treningowe, które przyciągają coraz większą liczbę osób.

Z pewnością popularność branży sprawia, że jest tutaj spora konkurencja, dlatego przedsiębiorcy starają się dostarczać jak najwyższą jakość, a to jest w stanie zachęcić wielu do inwestowania w usługi.

Jak zatem można się domyślać, branża fitness będzie się rozwijać coraz bardziej w Polsce. W obszarze zdrowia jest jeszcze w naszym kraju bardzo dużo do zrobienia, a to daje mnóstwo możliwości rozwoju i pola do rozwiązania wielu problemów Polaków w tym obszarze.

Krótko mówiąc, polskie marki sprzętu fitness i popularność samej branży z roku na rok cały czas wzrasta. Pokazała to między innymi pandemia. 

Wyświetlenia pod filmami oraz wyniki sprzedażowe popularnych marek pokazują, jak duży jest popyt na tego typu treści oraz produkty związane z dbaniem o aktywność fizyczną i zdrowy styl życia. Konkurencja jest wysoka, ale ma to bardzo duży plus, ponieważ przedsiębiorcy starają się dowozić jakość i oferować atrakcyjne dla klientów produkty oraz usługi. Warto zatem wspierać polskie marki związane z propagowaniem zdrowego stylu życia.

 

Beata Perzanowska

 

Zobacz też:

Profesjonalne wyposażenie restauracji – jak wybrać najlepszy sprzęt?