Wyprodukowano w Polsce, czyli artykuły szkolne i biurowe made in Poland

19 stycznia, 2024 Wyłączono przez Brygida
Wyprodukowano w Polsce, czyli artykuły szkolne i biurowe made in Poland

Każdy z nas kupuje artykuły szkolne i biurowe. Choć branża papiernicza (podobnie jak w inne) zdominowana jest wyłącznie przez zagraniczne brandy, to polskie artykuły szkolne i biurowe cieszą się bardzo dużą popularnością wśród rodzimych, jak i zagranicznych klientów. Które marki artykułów szkolnych i biurowych są polskie?

Jak wyglądają prognozy dla rynku papierniczego w 2024 roku?

Analitycy banku PKO BP prognozują spadek przychodów w branży papierniczej (-20,6 r/r, po spadku o 17,1% r/r w II kw. 2023 r.), choć odnotowano spadek kosztów produkcji (-21,2% r/r), co nieco podniosło rentowność sprzedaży do 8,2% (+1 pp r/r). Wg analityków w najlepszej sytuacji byli producenci wyrobów z papieru (ROS 10,7%, +4,7 pp r/r).

Które marki produkujące artykuły szkolne i biurowe mają polski kapitał?

Gdy kupujesz artykuły szkolne i biurowe, to wspieraj gospodarkę, wybierając polskie marki. Które marki z branży papierniczej mają polski kapitał?

Astra

Jedna z wiodących polskich marek z niemal 100- letnią tradycją (założona w 1927 roku). W ofercie brandu można znaleźć np. artykuły szkolne i biurowe, a nawet ergonomiczne plecaki. W bogatym asortymencie przedsiębiorstwa można znaleźć takie linie jak: Baby, Astra Kids, Astra Pub, Astra Fun, Astra Pen, Artea, Head, Creativo, As, Monami, Playmobil, Dr. Comsic, , Hash #, Zenith, Astrino, Astra Bag. Wśród nich są również linie z licencją takie jak: Minecrafrt, RealMadrid, FC Barcelona czy ReinbowHigh. Astra jest również oficjalnym sponsorem PZPN.

Beniamin

Polska marka istniejąca od ponad 20 lat. Początkowo produkowane były proste wycinaki. Obecnie jest to jeden z największych producentów wyrobów papierniczych w Polsce. W asortymencie marki można znaleźć np. artykuły licencyjne, artykuły biurowe – marka REXUS, a nawet gry edukacyjne.

BIURFOL

Polska marka z ponad 30-letnim doświadczeniem na rynku. Specjalizuje się w produkcji artykułów biurowych oraz zgrzewalnych. W ofercie marki jest ponad 300 wzorów artykułów biurowych oraz gadżetów marketingowo-reklamowych.

CZERPANE

Mała pracowania papieru czerpanego stworzona przez Anię i Filipa. Produkty tworzone są z uprecyklingu z dbałością o przyrodę. Każdy produkt jest od początku do końca wykonywany ręcznie. W ofercie brandu są przede wszystkim kartki okolicznościowe, notesy i zeszyty.

Mazak sp. z o.o.

Polska marka produkująca wyroby papiernicze. Początki firmy sięgają 1993 roku. Od ponad 20 lat marka jest również dystrybutorem art. szkolnych i biurowych marki Astra i St, Majewski. Od 2010 roku przedsiębiorstwo oferuje również sprzedaż internetową.

Papier plus druk

Marka założona przez Joannę Kurkiewicz w 2016 roku. W pracowni powstają limitowane edycje zeszytów, papierów czerpanych, a nawet scenografii czy projektów użytkowych na bazie papieru. W produkcji wykorzystywanej są stare techniki drukarskie oraz tradycyjne szycie introligatorskie. Bardzo duży nacisk kładziony jest na techniki drukarskie.

Papierniczeni

Marka powstała w 2014 roku z miłości do wyrobów papierniczych. Zajmuje się produkującą desingierskich notesów, kalendarzy, a nawet dzienników tematycznych. Siedziba brandu i sklep zlokalizowane są w Krakowie.

Paper Love

Założycielką marki jest Magdalena Tekieli. Produkty papiernicze brandu przyciągają wysoką jakością wykonania i nietuzinkowymi grafikami. Właścielka brandu tworzy również sztukę użytkową, grafiki, a nawet meble.

Paso – BeUniq

Jest polskim producentem wysokiej jakości plecaków. Historia marki sięga lat 20. XX wieku. Została założona przez Izydora Sobaszkiewicza. W latach 50. XX powstał pierwszy zakład kaletniczy, w którym produkowano paski, torebki i portfele. Od lat 90. XX profil firmy uległ nieco zmianie – zajmuje się produkcją plecaków i toreb. Największą popularnością cieszą się plecaki z licencją.

Patio

Marka zajmująca się produkcją artykułów szkolnych i biurowych produkowanych w Polsce, jak i na całym świecie. Wśród linii przedsiębiorstwa można znaleźć takie marki jak: CoolPack, Colorino, r bag.

SKAND-PAP

Marka zajmująca się produkcją białych i kolorowych bloków oraz bloczków papierowych. Produkty brandu przeznaczone zarówno do użytku domowego, jak i profesjonalnego.

Spółdzielnia Socjalna Manumania

Spółdzielnia socjalna zajmująca się produkcją ekologicznych gadżetów reklamowych. W ofercie można znaleźć zarówno biurowe materiały reklamowe, jak i gry i zabawki reklamowe.

Pol- mark

Producent ozdobnych artykułów papierniczych. Rodzinna marka działająca na rynku papierniczym od 1986 roku. Produkty marki dostępne są obecnie w 70 krajach. Marka oferuje trzy linie produktów: Maki (premium), Daisy (ekonomiczna z delikatnym nadrukiem) oraz HRC (dla klientów z branży HoReCa).

Suska & Kabsch

Początkiem marki było kilkadziesiąt kartek świątecznych rozesłanych po znajomych. Od 2018 roku marka prowadzi sklep internetowy, a kilka miesięcy później można było zakupić stacjonarnie produkty brandu. Obecnie w ofercie marki jest kilkadziesiąt kartek okolicznościowych, papiery do pakowania prezentów, jak i zeszyty.

St. Majewski

Marka została założona w 1889 roku w Pruszkowie z inicjatywy inż. Stanisława Jana Majewskiego. W ówczesnym czasie była pierwszą i jedyną fabryką ołówków w Księstwie Polskim. Po wojnie, czyli w 1948 roku nastąpiło upaństwowienie firmy – „Pruszkowskie Zakłady Materiałów Biurowych”. W latach 90. XX wieku, a dokładnie 1995 roku nastąpiła prywatyzacja. Nieco później, bo w 2008 roku została połączona z marką Unipap. W ofercie brandu są m.in. artykuły piśmiennicze i biurowe, a także plecaki.

Toma

Polska marka artykułów papierniczych. W ofercie brandu można znaleźć m.in. długopisy, cienkopisy oraz inne produkty kreślarskie.