Nowe przepisy dla kierowców. Sprawdź co się zmieni w 2020 roku

20 listopada, 2019 Wyłączono przez Edytor2
Nowe przepisy dla kierowców. Sprawdź co się zmieni w 2020 roku
Nowelizacje prawa ruchu drogowego mają na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Wspierają również przestrzeganie istniejących już przepisów. Sprawdźmy, jakie zmiany wprowadzono w ostatnich miesiącach 2019 i jakie czekają na kierowców w 2020 roku.

Nowe przepisy dla kierowcówChoć liczba osób, które giną w wypadkach drogowych w Polsce spada, nasz kraj wciąż pozostaje w gronie tych z najwyższymi wynikami śmiertelności na drogach. Aby zwiększyć bezpieczeństwo kierowców, pieszych i innych uczestników ruchu drogowego, rząd regularnie nowelizuje prawo.

Więcej o zmianach w kodeksie drogowych przeczytacie w artykule: https://mubi.pl/poradniki/nowe-przepisy-dla-kierowcow-2020/

Większe możliwości kontroli drogowej

Od 7 listopada 2019 roku funkcjonariusze mogą przeprowadzać kontrole drogowe wszędzie, także w miejscach, w których zatrzymanie auta nie jest możliwe. Policyjne samochody (także te nieoznakowane) mogą stawać na zakazie parkowania i w miejscach nieoznaczonych.

Od kiedy: 7 listopada 2019

Legitymacja tylko na prośbę zatrzymanego

Kolejną zmianą, która weszła w życie 7 listopada, jest brak obowiązku okazania legitymacji służbowej przez funkcjonariusza podczas kontroli drogowej. Pamiętaj jednak, że policjant będzie musiał okazać dokument, jeśli go o to poprosisz.

Od kiedy: 7 listopada 2019

Nawet 500 zł mandatu za niestosowanie się do poleceń funkcjonariusza

Jeśli podczas kontroli drogowej kierowca nie będzie się stosował do poleceń funkcjonariusza (np. nie zostanie w aucie na jego wyraźną prośbę), otrzyma mandat w wysokości nawet 500 zł.

Od kiedy: 7 listopada 2019

Sprawdzanie przebiegu podczas kontroli drogowej

Kolejną zmianą, która weszła w życie 7 listopada, jest możliwość sprawdzenie licznika przebiegu przez funkcjonariusza dokonującego kontroli drogowej. Po zanotowaniu danych policjant wprowadzi je do bazy CEPiK. Dzięki temu sprzedający nie będą już mogli fałszować informacji na temat liczby przejechanych kilometrów, a kupujący z łatwością zweryfikują informacje o przebiegu upatrzonego auta.

Od kiedy: 7 listopada 2019

Jasne zasady na temat formowania korytarza życia

Nierzadko zdarzało się, że karetka czy wóz straży pożarnej nie mógł kontynuować jazdy, czekając, aż kierowcy „się rozjadą”. Aby umożliwić uprzywilejowanym pojazdom sprawne poruszanie się po drogach, zasady formowania korytarza życia będzie regulować prawo. Zgodnie z nimi:

  • na drodze składającej się z dwóch pasów, po której pojazdy poruszają się w tym samym kierunku, auta jadące lewym pasem zjeżdżają w lewo, a te na prawym pasie – w prawo;
  • w przypadku drogi z trzema lub większą liczbą pasów, prowadzących w tym samym kierunku, auta poruszające się skrajnie lewym pasem powinny jechać maksymalnie na lewo. Pozostałe – w prawo.

Od kiedy: koniec listopada 2019

Jazda na suwak przy zwężeniach

Brak odpowiedniej kultury jazdy przy zwężeniach dróg skutkuje powstawaniem korków, często kilometrowych. Aby poruszanie się po takich odcinkach było łatwiejsze, zasady jazdy będą regulować przepisy.

Jeśli na kilkupasmowej drodze, kończy się jeden z pasów, kierowca z drożnego pasa będzie miał obowiązek wpuszczenia  auta poruszającego kończącym się odcinkiem. Jeśli kończy się nie jeden skrajny pas, a aż dwa i jazda odbywa się jedynie środkowym odcinkiem, a poruszający się nim kierowca, powinien ustąpić pierwszeństwa kierowcy z prawego pasa  i następnie z lewego. Dopiero wtedy będzie mógł kontynuować jazdę.

Od kiedy: koniec listopada 2019

Nowe zasady rejestracji pojazdów

Na przełomie 2019 i 2020 roku wejdą w życie nowe przepisy regulujące kwestie rejestracji pojazdów. Co się zmieni?

  • Jeśli auto było wcześniej zarejestrowane w Polsce, kierowca będzie mógł zachować dotychczasowe tablice rejestracyjne.
  • Zniknie obowiązek wydawania naklejki kontrolnej.
  • W przypadku pierwszej rejestracji auta w Polsce kierowca nie będzie miał obowiązku wyrabiania karty pojazdu.
  • Podczas korzystania z auta kierowca nie będzie musiał mieć przy sobie prawa jazdy.
  • Czasowej rejestracji będzie mógł dokonać starosta właściwy dla miejsca zakupu pojazdu.
  • Sprzedawca nowego auta będzie miał prawo zarejestrować go w imieniu nabywcy.

Od kiedy: przełom 2019 i 2020

30 dni na rejestrację auta sprowadzonego zza granicy

Kolejną zmianą, która niebawem dotknie kierowców, jest obowiązek rejestracji auta sprowadzonego zza granicy w ciągu 30 dni. W ciągu miesiąca kierowca będzie musiał również poinformować starostę o zakupie lub sprzedaży pojazdu już zarejestrowanego w Polsce. Choć taki przepis obowiązuje obecnie, niewielu kierowców go stosuje. Od stycznia 2020 niedopełnienie obowiązków będzie skutkować karą w wysokości od 200 do 1000 zł. Widmo otrzymania kary ma być skuteczną motywacją do uregulowania formalności i skutecznym sposobem egzekwowania przepisów.

Od kiedy: 1 stycznia 2020

Zielone tablice rejestracyjne

Od stycznia 2020 na polskich drogach pojawią się zielone tablice rejestracyjne z czarnymi numerami. Będą w nie wyposażone auta elektryczne oraz pojazdy napędzane wodorem.

Od kiedy: 1 stycznia 2020

Wyższe kary za brak OC

Na skutek podniesienia minimalnego wynagrodzenia w 2020 roku kierowcy zapłacą wyższe kary za brak OC.

Od kiedy: 1 stycznia 2020