Prąd w firmie – jak obniżyć jego koszt?

16 stycznia, 2023 Wyłączono przez Edytor2
Prąd w firmie – jak obniżyć jego koszt?

Rosnąca inflacja, drożejące paliwa i energia elektryczna to rzeczywistość ostatnich miesięcy. Co więcej, o ile odbiorcy indywidualni mogą liczyć na wsparcie, to większość firm i instytucji nie może liczyć na pomoc. Na szczęście rachunki za prąd w firmie można skutecznie obniżać. Zapoznaj się z naszymi propozycjami na zmniejszenie rachunku za prąd w przedsiębiorstwie.

Zacznij od zmiany nawyków swoich pracowników

Chcąc ograniczyć zużycie energii elektrycznej i wynikające z niego koszty, firmy muszą osiągnąć poprawę efektywności energetycznej. Dobrze jest przeprowadzić analizę zużycia energii, ponieważ przyczyny wysokiego jej wykorzystania mogą być różne. Sprzęt biurowy odpowiada za nawet 30% zużycia prądu w firmie. Pamiętajmy o wyłączaniu nieużywanych urządzeń (monitory, drukarki), które nawet w stanie czuwania zużywają prąd. Dobrym rozwiązaniem jest podpięcie urządzeń do jednej listwy zasilającej, aby po zakończeniu pracy jednym kliknięciem wyłączyć je wszystkie.

Korzystanie ze światła słonecznego, tak długo, jak to tylko jest to możliwe, jest bardzo ekonomiczne. Pamiętajmy o odłączaniu ładowarek po naładowaniu urządzeń, czy o gaszeniu światła przy wyjściu z pomieszczenia. Oświetlenie jest jednym z obszarów, który pobiera olbrzymią ilość prądu. Wymiana tradycyjnych żarówek na oświetlenie LED pozwoli na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej nawet o kilkadziesiąt procent. Warto zastanowić się nad wymianą sprzętów na nowsze, o wysokiej klasie energetycznej. Co w tym miejscu ważne, niekoniecznie muszą być to najnowocześniejsze rozwiązania. Różnie między maszynami z początku lat 90. a tymi z pierwszej dekady XXI wieku mogą być naprawdę spore. Oszczędności przyniesie również właściwa konfiguracja i konserwacja sprzętu biurowego i maszyn.

Osobnym problemem jest odpowiednia izolacja termiczna budynku. Zbadanie jej stanu kamerami termowizyjnymi pozwoli określić miejsca, gdzie następuje utrata ciepła. Wymagająca nakładów finansowych termomodernizacja w dłuższej perspektywie zmniejszy koszty ogrzewania i chłodzenia obiektu. Podczas miesięcy letnich warto rozsądnie korzystać z klimatyzacji, jej koszt może stanowić nawet połowę rachunku za energię elektryczną w firmie. W zakładach, korzystających z urządzeń generujących sporą ilość ciepła zaleca się wykorzystanie rekuperatorów (wymienników ciepła), odzyskujących energię z ciepła opadowego i ponowne jej zastosowanie.

Zmiana sprzedawcy prądu i wybór odpowiedniej taryfy

Innym pomysłem na tani prąd dla firm jest zmiana umowy. Uwolnienie rynku energii elektrycznej pozwoliło na swobodną zmianę sprzedawcy prądu. Poszukanie sprzedawcy alternatywnego może przynieść firmie znaczne oszczędności bez ponoszenia kosztów inwestycyjnych. Wybór takiego sprzedawcy będzie najbardziej opłacalny dla firm zużywających miesięcznie ponad 5 tysięcy kWh. Na wysokość opłat ma wpływ również okres obowiązywania umowy – zawarta na dłuższy czas, powinna być korzystniejsza.

Ważny jest wybór odpowiedniej taryfy, czyli sposobu rozliczania ze sprzedawcą, który powinien być uzależniony od pory dnia, w której firma zużywa najwięcej energii. Wyróżniamy taryfy jedno- i dwustrefowe. Taryfa jednostrefowa to taka, w ramach której przez całą dobę płaci się stałą cenę za prąd. Będzie ona opłacalna dla firm, korzystających z energii elektrycznej o różnych godzinach. Taryfy dwustrefowe dzielą dobę na dwie strefy: tańszą i droższą. Będzie to korzystna opcja dla zakładów zużywających od 40% dobowego zużycia energii podczas godzin przypadających na tańszą strefę. Zmiana sprzedawcy i wybór odpowiedniej taryfy energetycznej może pozwolić na oszczędność na rachunkach za prąd na poziomie 30%.

Pamiętajmy, że nie ma jednej ceny energii elektrycznej: jej koszt jest inny dla odbiorcy końcowego i dla odbiorcy przemysłowego. Hurtową cenę energii ustala giełda energii elektrycznej, w której uczestniczą producenci energii elektrycznej i nabywcy hurtowi. Możliwość zakupu po cenach giełdowych w wielu sytuacjach może być korzystna – szczególnie dla dużych podmiotów.

Technologie pomogą obniżyć rachunki

Czasem sposobem na obniżenie kosztów może być zmiana systemu energetycznego firmy. Wartym uwagi rozwiązaniem jest kogeneracja, która umożliwia sprzężoną produkcję energii elektrycznej i ciepła. Jej zastosowanie umożliwia osiągnięcie bardzo dużej efektywności w wykorzystaniu zawartej w paliwie energii (nawet do 70%), co jest bardzo korzystne finansowo. Kogenerację stosuje się przede wszystkim w obiektach, które cechują się wysokim zapotrzebowaniem zarówno na energię elektryczną, jak i ciepło: w szpitalach, hotelach, biurowcach. Jej wadą jest niestety koszt wdrożenia, jednak stawiając na kogeneracja od EWE możesz liczyć na dokładne dostosowanie systemu do swoich potrzeb, co pozwala na obniżenie ceny instalacji i użytkowania.

Mimo iż energia dla firm jest droższa niż dla gospodarstw domowych, to wdrażając pewne rozwiązania, można skutecznie obniżyć jej zużycie, nawet o kilkadziesiąt procent. Warto rozważyć zmianę sprzedawcy energii czy jej zakup przez pośrednika na rynku SPOT. Również wprowadzenie kilku prostych zmian w korzystaniu ze sprzętu biurowego przez pracowników pozwoli sporo zaoszczędzić.

Artykuł sponsorowany

Autor zdjęć: Sashkin