Jakie cechy powinny mieć trzewiki robocze?

30 stycznia, 2020 Wyłączono przez Edytor2
Jakie cechy powinny mieć trzewiki robocze?
Dzięki właściwie dobranym butom roboczym pracownicy mogą pracować bezpieczniej i wygodniej. Najpopularniejszym typem obuwia tego rodzaju są trzewiki robocze. Jakie z nich warto wybrać?

trzewiki roboczeOdpowiednie obuwie robocze to obowiązkowy element wyposażenia każdego pracownika. Wraz z odzieżą tworzy ono strój roboczy, którego rodzaj powinien być dostosowany specjalnie do specyfiki stanowiska pracy.

 

Głównym celem obuwia roboczego jest zapewnienie ochrony dla stóp przed urazami mechanicznymi, a także przed działaniem różnego rodzaju substancji chemicznych. Również ma ono zapewnić właściwy komfort termiczny dla stóp oraz zapobiegać poślizgnięciom.

 

Najczęściej na różne stanowiska pracy wybierane są trzewiki robocze. Co warto wiedzieć na temat tego typu obuwia roboczego?

 

Czym są trzewiki robocze?

Zgodnie z obowiązującymi normami w dziedzinie BHP, trzewiki robocze to obuwie oznaczane symbolem B. Trzewiki są to buty wysokie, sięgające za kostkę, które dzięki temu mogą zapewnić ochronę dużej powierzchni stopy oraz nogi.

 

Trzewiki robocze to uniwersalne obuwie robocze, które może sprawdzić się na wielu stanowiskach pracy. Może być ono używane zarówno na zewnątrz, jak również we wnętrzach.

 

Czym zatem warto kierować się przy zakupie odpowiednich butów roboczych? Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę zagrożenia występujące na danym stanowisku pracy.

 

Przed czym mogą chronić trzewiki robocze?

Każdy sklep BHP może zaproponować swoim klientom różnego rodzaju trzewiki robocze, które różnią się pomiędzy sobą swoją konstrukcją oraz zastosowanymi materiałami i technologiami. Dzięki temu mogą one zapewniać także określony zakres ochrony dla pracownika wykonującego konkretne obowiązki.

 

Trzewiki robocze mogą zabezpieczać przed:

 • czynnikami atmosferycznymi
 • czynnikami mechanicznymi
 • czynnikami chemicznymi
 • czynnikami biologicznymi
 • czynnikami termicznymi
 • porażeniem prądem elektrycznym
 • wybuchem w strefach zagrożenia wybuchem – obuwie antyelektrostatyczne
 • efektem ESD – obuwie antystatyczne

 

Ochrona palców w trzewikach roboczych

Trzewiki robocze mogą posiadać odpowiednie wzmocnienia palców – dzięki temu mogą zapewnić skuteczną ochronę przed ciężkimi przedmiotami spadającymi na obuwie.

 

Pod względem ochrony palców obuwie robocze można podzielić na:

 • obuwie zawodowe (O – „occupational”) – nie posiada ono ochrony palców, przeznaczone jest do stosowania na stanowiskach pracy, na których nie istnieje ryzyko urazów palców
 • obuwie ochronne (P – „protective”) – jest wyposażone w podnoski zapewniające wytrzymałość na uderzenia z energią 100 J
 • obuwie bezpieczne (S – „safety”) – może zapewnić jeszcze większą ochronę dla stóp w przypadku uderzeń o energii 200 J

 

Buty robocze zgodnie z normą EN ISO 20345

Zgodni z normą EN ISO 20345 obuwie robocze podzielić można także na kilka różnych kategorii według rodzaju materiałów oraz stopnia ochrony. Oznaczenia tego typu można rozpoznać przez obecność litery „S” w ich oznakowaniu.

 

Podział butów według normy EN ISO 20345:

 • SB – buty z ochroną noska do 200 J, wykonane ze skóry lub innego materiału o odpowiednich wartościach wytrzymałościowych
 • S1 – buty o właściwościach SB i dodatkowo o właściwościach antyelektrostatycznych, zamkniętą piętą absorbująca energię i antypoślizgową podeszwą
 • S2 – buty o właściwościach S1 i dodatkowo posiadające wierzch wodoodporny, który nie przepuszcza wilgoci przez co najmniej godzinę
 • S3 – trzewiki robocze S3 o właściwościach S2 oraz posiadające dodatkowo podeszwę i wkładkę odporną na przebicie oraz rzeźbienia podeszwy
 • S4 – buty o właściwościach S1 oraz z podeszwą antypoślizgową
 • S5 – buty o właściwościach S4 oraz posiadające podeszwę i wkładkę odporną na przebicie i rzeźbienia podeszwy

 

Sklep BHP Pol-Paw – wybierz markowe obuwie robocze!

Internetowy sklep BHP Pol-Paw oferuje szeroką gamą obuwia roboczego przeznaczonego na różne stanowiska pracy. Dzięki współpracy z wieloma renomowanymi producentami możemy zaproponować naszym klientom tak wiele sprawdzonych modeli butów dla mężczyzn oraz dla kobiet!

 

W naszym asortymencie znajdują się między innymi trzewiki robocze Urgent, Beta, Delta Plus, Portwest, Pros, Medibut, Reis, UVEX, Lemigo w wielu wzorach i rozmiarach do wyboru.

 

Zapraszamy serdecznie do bliższego zapoznania się z wszystkimi wariantami obuwia roboczego dostępnego w naszym sklepie internetowym BHP Pol-Paw!