Lista kategorii

Patriotyzm ekonomiczny - czy to ma sens?

Zasada jest bardzo prosta - chodzi o wybieranie tego co polskie zamiast tego co zagraniczne. Nie każdy jednak rozumie jaki sens ekonomiczny i znaczenie społeczne mają tego typu decyzje. W artykule wyjaśnię co oprócz kupowania polskich produktów wpisuję się w tę definicję. Powiem także o patriotyzmie gospodarczym, czyli o tym w jaki sposób rodzime firmy mogą jeszcze silniej napędzać wzrost gospodarczy. A na koniec informacja o tym, gdzie trend patriotyzmu ekonomicznego jest najsilniejszy.

 

Definicja patriotyzmu ekonomicznego

Patriotyzm ekonomiczny

Powiedzieć, że jest to kupowanie polskich rzeczy to jak nic nie powiedzieć. Pojęcie to jest bowiem znacznie szersze. Dobra definicja tego pojęcia powinna brzmieć:

Patriotyzm ekonomiczny - podejmowanie świadomych decyzji ekonomicznych z uwzględnieniem pozytywnego wpływu tych wyborów na wspólnotę, z którą dany podmiot się identyfikuje. 

Jako decyzje ekonomiczne należy rozumieć nie tylko zakupy towarów, ale także korzystanie z usług, wybieranie firmy, która zwycięża w przetargu czy firmy kooperanta, który wykona razem z nami projekt lub dla nas zlecenie. Tak więc patriotyzm ten nie dotyczy wyłącznie konsumentów, ale także firm czy urzędów i jednostek samorządu terytorialnego. Każdy z wymienionych podmiotów może w swoich decyzjach uwzględniać dobro Polski.

Podstawowym celem owego działania jest powstrzymanie odpływu kapitału za granicę. Czy tego chcemy czy nie, żyjemy w gospodarce kapitalistycznej i to kapitał stanowi kluczowy element naszego rozwoju. Aby to lepiej unaocznić przedstawiamy poniżej schemat przepływu kapitału w przypadku zakupu produktu importowanego:

Patriotyzm w gospodarce

Znaczna część pieniędzy trafia bezpośrednio za granicę jako koszt zakupu towaru importowego. Zyski z jego sprzedaży w większości przypadków również opuszczają nasz kraj, ponieważ właścicielem firmy zarządzającej daną marką jest zagraniczna firma "matka". Zazwyczaj też zagraniczne koncerny stosują optymalizację podatkową i wyprowadzają pieniądze na opłatach licencyjnych i innych tego typu działaniach. 

W Polsce zostają jedynie pensje dla osób pracujących przy sprzedaży oraz nieuniknione podatki.

Spójrzmy na schemat dla produktów wytworzonych w Polsce przez polską firmę:

Kupowanie polskich produktów

Tu nic nie ucieka za granicę. Wysokopłatne pensje otrzymują polscy pracownicy, bo to oni zajmują się marketingiem czy projektowanie produktu. Kluczowe jest to, że:

Pieniądz, który zostaje w Polsce napędza gospodarkę.

Firma, która osiąga zyski zwiększa zatrudnienie i podnosi pensje. Do tego inwestuje zarobione pieniądze w rozwój swoich produktów, nowe technologie i poprawę konkurencyjności. A jeśli dalej ma nadwyżki zazwyczaj decyduje się na ekspansję zagraniczną. Dzięki temu ma ona szanse wyciągnąć nieco pieniędzy od ludzi z innych krajów i przetransferować je do Polski. Długofalowo takie działania mogą przyczynić się do tego, że odwrócimy niekorzystny trend odpływu kapitału i będzie go rokrocznie przybywało.

Patriotyzm gospodarczy - czyli polskie firmy i instytucja państwowe wzajemnie się wspierające

Tak samo, jak konsumenci wybierający polskie produkty i usługi, firmy mogą się wzajemnie napędzać. Wystarczy zmienić nieco podejście i sposób myślenia ich właścicieli. Nawet firmy nastawione na import towarów czy będące podwykonawcami zagranicznych korporacji mogą w pewnym stopniu postawić na patriotyzm, nie rezygnując ze swojej głównej działalności. Każda z nich może umieścić swoją stronę internetową na polskim serwerze (ZOBACZ ARTYKUŁ O POLSKICH HOSTINGACH), zmienić firmę kurierską na taką z polskim kapitałem czy chociażby operatora komórkowego. Te małe zmiany przyczynią się do ograniczenia odpływu kapitału i pośrednio przyniosą im większe zyski w przyszłości. Każda bowiem zatrzymana w ten sposób złotówka może być w przyszłości wydana na ich usługi czy towary. Tworząc taką przyjazną sieć powiązań dajemy sobie większe perspektywy rozwoju. 

Problem małych sklepików

Wielu z nas myśląc o patriotyzmie ekonomicznym nastawia się na robienie zakupów w lokalnych sklepach. Sprawa wydaje się słuszna, w końcu wspieramy w ten sposób swoich bezpośrednich sąsiadów, a nie zagraniczne sieci handlowe. Problem w tym, że te najmniejsze sklepiki mają bardzo często w swoim asortymencie głównie produkty wielkich korporacji spożywczych. Być może spowodowane jest to preferowanie tych towarów przez ich dostawców. Po części też swoje robią wstawione przez korporacje lodówki. Prawdziwym koszmarem jest to, że na osiedlu w Szczecinie i w małym miasteczku na Lubelszczyźnie kupisz niemal to samo. Coca-cola, Tyskie, Knorr, Bonduelle... Czyż nie przyjemniej byłoby widzieć na półkach sery z regionalnych mleczarni, wytwarzane w lokalnych browarach piwa i inne specjalności z jakich dany obszar słynie. Jeśli mamy taką możliwość to apelujmy do ich właścicieli o wprowadzenie chociaż małych zmian. Przypomnijmy im o sąsiedztwie wytwórni cukierków czy producencie wody mineralnej. Dzięki temu nawet osoby niezainteresowane wyszukiwaniem polskich produktów będę mogły je kupić i się do nich przekonać.

Na szczęście niemal wszędzie znaleźć można przykłady odbiegające od tego niekorzystnego trendu. Warto sprawdzić w swojej okolicy, które sklepy idą na łatwiznę, a które postanowiły się wysilić i wesprzeć lokalny biznes.

Problem przetargów

Takie mamy prawo, że instytucje państwowe, urzędy czy nawet szkoły jeśli chcą zrealizować jakieś większe zamówienie zawsze muszą ogłosić przetarg. Często jedynym kryterium w takim wypadku jest najniższa cena. Powiecie, że to w końcu logiczne, ale nie będziecie mieć racji. Kryterium ceny jest myśleniem bardzo krótkofalowym. W długim okresie liczy się także pochodzenie kapitału wykonawcy i jego przynależność regionalna. Zagraniczna firma sprowadzi swoich fachowców i specjalistów, a do zlecenia zatrudni nieco pracowników, by ich od razu po potem zwolnić. A zarobek na zleceniu wyprowadzi za granicę. Wybierając polską firmę, a najlepiej jeszcze z naszego regionu przyczyniamy się do jej rozwoju. Zatrudnieni przez nią pracownicy nie zostaną z miejsca wyrzuceni, bo przestaną być potrzebni. Nieodzowna jest też kwestia zdobywania doświadczenia i kwalifikacji w danej dziedzinie. Wspomożona w ten sposób firma, dzięki zdobytym umiejętnościom sama będzie mogła z czasem spróbować swoich sił w zagranicznych przetargach i na nich zarabiać. 

Inną kwestią jest również sprawa łapówkarstwa w przetargach. Hewlett-Packard zapłacił 1,6 mln złotych łapówki za kontrakt dla polskiej policji. Philips przez 7 lat korumpował dyrektorów szpitali aby wygrywać przetargi na sprzęt medyczny. Koncern Alstom miał udowodnione takie działania w kilku krajach, a w jeszcze kilku ciągle trwają śledztwa. Czy takie firmy są w jakiś sposób później wykluczane z przetargów? Niestety nie. Dalej mogą do nich stawać i nawet je wygrywać co pokazała kwestia Pendolino.

Kilka słów na koniec

Gdzie patriotyzm ekonomiczny ma największą siłę oddziaływania? Oczywiście w krajach najlepiej rozwiniętych - Japonii, krajach skandynawskich czy w Niemczech. Dobrze wziąć z nich przykład i swoimi codziennymi decyzjami zacząć zmieniać Polskę na lepsze.

Nie dajmy się jednak zwariować. Jeśli kochamy smak jakiejś konkretnej kawy nie musimy się na siłę przerzucać na Wosebę. Podobnie z innymi produktami czy usługami. Warto jednak szukać wśród polskich produktów tych, które spełniają nasze oczekiwania i wprowadzać je do użytku na stałe.

Autor: Tomasz Dziewulski

sklep Wspieram Rozwój PL


Inne artykuły, które mogłyby Cię zainteresować:
Jak przekonać kogoś do patriotyzmu ekonomicznego? - o tym, jak wytłumaczyć innym osobom, że patriotyzm ekonomiczny to nie jest puste hasło.
Polski komputer z czasów PRL zdecydowanie lepszy od amerykańskich - zniszczony przez system komunistyczny - o tym, jak zaprzepaszczono szansę polskiego inżyniera na sukces na miarę firmy Apple, czy IBM.
Użytkownik Związek obryny przemysłu polskiego 2015-02-04 08:30:22 IP: 212.160.38.*
I Ciebie czeka nędza!
jeżeli nie będziesz kupował t o w a r u k r a j o w e g o.
Użytkownik Polecam 2015-02-04 18:41:31 IP: 62.179.23.*
Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć tyle , że polskie marki nie dość że wspierające polski kapitał to nieraz najlepsze jakościowo .
Użytkownik Patrota 2015-02-07 16:21:21 IP: 213.25.235.*
Jak wszyscy będziemy stosować reguły patriotyzmu ekonomicznego, to jako kraj będziemy się szybciej rozwijać i bogacić.
Użytkownik Agniecha 2015-03-03 04:19:26 IP: 212.160.201.*
Niestety atmosfera medialna jest taka, że słowo patriotyzm jest passe. Na szczęście upowszechnia się tradycja pytania sprzedawców czy dany produkt jest polski.
Użytkownik Marcinn 2015-03-06 20:39:31 IP: 212.160.201.*
Morał z tego taki , że zagraniczne inwestycje szkodzą i tyle
Użytkownik Venika 2015-03-09 22:19:51 IP: 83.28.127.*
Słusznie powstaje coraz więcej stron tego typu . LUDZIE ZACZYNAJĄ MYŚLEĆ !
Użytkownik Prawdziwy Patriota 2015-03-13 12:54:41 IP: 80.48.121.*
Patriotyzm nie opiera się jedynie na miłych słowach o Polsce , a o poświęceniu dla niej !
Użytkownik MichałP 2015-03-19 02:14:11 IP: 62.233.173.*
Ja osobiście preferuje polskie marki z wielu względów
Użytkownik Obywatelka 2015-03-25 11:54:54 IP: 62.233.183.*
Aktywny obywatel wie, że wszystko można zmienić.
Użytkownik Beggie 2015-03-24 15:24:54 IP: 212.160.201.*
W moim przypadku różnie to bywa , Polska jest dla mnie ważna , ale nie dajmy Się zwarjować. Wolę kupić coś lepszego jakościowo niż polskiego . Ale jeżeli istnieje możliwość połączenia tych dwóch spraw ? trzeba korzystać !
Użytkownik Wspieram 2015-03-28 16:34:14 IP: 80.48.121.*
Takiego myślenia brakuje nam w polsce .
Użytkownik Paranoja 2015-04-01 23:14:54 IP: 83.28.127.*
w Polsce kupuje się dla Policji np samochody marki KIA dając miejsca pracy i serwis fabrykom na Słowacji po co kupić np Ople z Gliwic i dac zatrudnienie w Polsc , po co kupic busy od WV który zatrudnia w poznaniu jak mozna kupic mercedesy z importu ......taki przykłady mozn mnożyć i to sie nazywa głupota.
Użytkownik Polaczek 2015-04-11 13:44:34 IP: 62.29.134.*
To nic nieda.
Polak kupuje co mu smakuje i niejest za drogie.
A resztę ma gdzieś
Bo fałszywy patriotyzm mu pracy ani pieniędzy nieda.
Użytkownik Willy 2015-04-15 05:38:34 IP: 62.87.255.*
Nie zgadzam Się z przedmówcą ! Polak może ! Tylko dla niego to za dużo roboty ? zaintereować się choć trochę co kupujemy. Właśnie po to powstają takie strony ! Wchodzisz , wpisujesz nazwe firmy i bez większego wysiłku wiesz co mozesz kupywać . A , że polskie drogie i niesmaczne nie musi być wcale prawdą ! Trzeba tylko spróbować !.
Użytkownik sliwson 2015-07-13 10:39:02 IP: 78.8.8.*
Przy pierwszym obrazku, rozbiłbym te opłaty podatkowe, bo zagraniczne firmy podatki płacą w większości na cyprze, albo u siebie.
Użytkownik ebielik.pl 2015-11-07 22:54:47 IP: 94.231.225.*
Wspaniale, że się czymś takim zajęliście.
Użytkownik Ciekawe 2015-11-28 04:56:24 IP: 89.25.130.*
Ciekawe, które Polskie firmy sponsorują ten portal? :)
Użytkownik DartAnian 2016-01-29 02:12:50
Ciekawe - póki co żadne, ale liczymy, że się to zmieni w przyszłości :)
Użytkownik TakSobieMyślący 2016-01-30 21:50:25 IP: 37.248.255.*
Polskie firmy też winny myśleć patriotycznie i wspierać takie akcje jak wasze, skorzystają na tym.
Użytkownik PatGosp 2016-10-18 01:03:03 IP: 83.6.118.*
"Użytkownik Agniecha 2015-03-03 04:19:26 IP: 212.160.201.*
Niestety atmosfera medialna jest taka, że słowo patriotyzm jest passe."

Bo 70% mediów w Polsce należy do Niemców. Czego się spodziewasz?
Zrozumiałe, że namawiają do zakupów w Lidlu czy Kauflandzie, niemieckich samochodów, wyolbrzymionej "niemieckiej jakości" i wmawiają, że nasz patriotyzm do zacofanie a Polacy to ciemnota. Sami Niemcy są do patriotyzmu gospodarczego bardzo przyzwyczajeni. Nie muszą nawet o nim pisać. Niemiec kupuje niemieckie i już.
Użytkownik infos 2019-09-22 23:55:55 IP: 37.120.156.*
Oferta pozyczki 100% gwarancji.

czesc

Oferujemy pozyczki, a nasze uslugi sa w 100% gwarantowane, przy przystepnej stopie procentowej wynoszacej 3%


Mail: Infos.kredit@gazeta.pl / Mail : infos.kredit700@gmail.com

Whatsapp: +32 460 21 16 01
Użytkownik Poprawna nazwa 2020-06-26 20:57:02 IP: 176.31.227.*
To zjawisko nazywa się fachowo nacjonalizm gospodarczy albo populizm ekonomiczny i takie nazwy powinno się używać ;-)
Użytkownik abdullah ibrahim 2020-10-25 05:45:16 IP: 37.233.99.*
We offer personal Business loans services around the world. We strive to provide high quality service and high customer satisfaction, while possible financial services. We pride ourselves on our commitment to our customers; We can give you personal loans, auto loans, business / investment loans, short term loans. You can contact us for an affordable loan now at 2% interest rate. Contact us now via E-mail: abdullahibrahimlender@gmail.com
WhatsApp Number +918929490461
Mr Abdullah Ibrahim
Użytkownik Guzek 2020-12-15 00:01:13 IP: 37.233.99.*
To że firma jest polska nie znaczy że buty są w Polsce wyprodukowane....Zupełnie nie ma to sensu. Teraz pytanie do was WSZYSTKICH:

Wolicie coś od Polskiej Firmy / pod Polską marką wyprodukowane zagranicą
LUB
Coś od zagranicznej firmy / zagranicznej marky wyprodukowane w Polsce?

Np czajnik ŁUCZNIK wyprodukowany w Chinach, lub czajnik Philips wyprodukowany w Polsce???

Co kupicie???
Użytkownik Aniołpolski 2020-12-20 08:52:33 IP: 37.233.99.*
Największym problemem w Polsce jest niewiedza. Ludzie nie kupują polskiego produktu, bo nie wiedzą który nim jest. Bardzo dobrze że istnieje ta strona. Dziękuję, że ktoś poświęca swój czas i zbiera informacje o polskich firmach. Brakuje jeszcze jasnej informacji o miejscu produkcji produktu. Dobrze by było, aby konsument mógł prześledzić cały proces od pozyskania składników, surowców i materiałów po produkcję i dystrybucję i sprzedaż. Proszę o rozszerzenie informacji.
Użytkownik xxx 2021-01-03 17:12:16 IP: 37.233.99.*
Problem z polskimi markami jest taki, że one same nie zachęcają dostatecznie do wybierania ich. Moim zdaniem w przypadku wielu polskich marek bardzo kuleje marketing. Wejście na stronę internetową wielu z nich kończy się dla mnie często chęcią jak najszybszego wyjścia z niej, bo wszystko jest brzydkie, nieuporządkowane, nieprofesjonalnie zrobione. Taki przykład: jestem architektem i duże znaczenie przy doborze materiałów budowlanych do projektów ma dla mnie ile informacji o nich mogę znaleźć na stronie producenta. Czy i ile jest dostępnych detali CAD/BIM, schematów pokazujących działanie konkretnych rozwiązań. Mam wrażenie że strony polskich producentów bardzo kuleją pod tym względem w porównaniu do zagranicznych.
Podobnie jest z opakowaniami. Mam wrażenie że często firmy nie doceniają wartości zatrudnienia dobrego, profesjonalnego grafika. Czy copywritera do prowadzenia im social mediów.
Generalnie uważam, że wiele polskich marek ma produkty całkiem dobrej jakości, ale nie umie tego odpowiednio zareklamować, "sprzedać". Estetyka i funkcjonalność ich stron internetowych i opakowań zatrzymała się na poziomie lat 90-tych.
Oprócz tego do polskich marek zniechęca mnie też w jakimś stopniu traktowanie przez polskie firmy pracowników. Nagminne łamanie i obchodzenie prawa pracy, tragiczne warunki pracy w wielu polskich tzw. januszexach.

Przepisz kod z obrazka

95c17d219289795ba6e2ca427403cfce