Auto na abonament

18 lutego, 2022 Wyłączono przez Dawid
Auto na abonament

– nowy sposób na finansowanie floty samochodowej

Auta na abonament to stosunkowo nowy i bardzo ciekawy sposób na finansowanie floty samochodowej. Coraz chętniej korzystają z niego zarówno właściciele przedsiębiorstw transportowych, jak i firmy z innych sektorów biznesu, a także klienci indywidualni. Czy warto jednak inwestować w abonament? Na czym dokładnie polega to rozwiązanie? Jakie ma wady i zalety? W jaki sposób możemy wynająć samochód i ile to kosztuje? Sprawdź!

Czym jest abonament na samochód?

Abonament samochodowy to alternatywa dla leasingu. W przypadku leasingu mamy możliwość wykupu samochodu po zakończonej umowie. Auto na abonament nie przewiduje takiej opcji. To pewnego rodzaju wynajem długoterminowy, który działa na podobnych zasadach, jak abonament internetowy czy telefoniczny. Usługodawca pobiera miesięczny czynsz, a my możemy cieszyć się nowym autem.

Nabywca ma prawo do korzystania z auta, jednak nie jest jego właścicielem. Umowa abonamentowa trwa najczęściej 12 miesięcy, jednak im dłuższy okres umowy wybierzesz (jeżeli masz taką możliwość), tym niższa będzie comiesięczna opłata za abonament.

Często zastanawiamy się także, ile kosztuje auto na abonament? Miesięczna opłata zależy od wielu czynników. Może ona wynosić od kilkuset złotych, nawet do kilku tysięcy.

Samochód na abonament – od czego zacząć?

Procedura towarzysząca podpisaniu umowy może przebiegać w różny sposób. Najczęściej całą sprawę można załatwić przez internet. Wystarczy tylko, że wejdziesz na stronę usługodawcy. Tam sprawdzasz ofertę samochodów i wybierasz samochód, który najbardziej Ci odpowiada.

Możesz również dostosować cechy pojazdu (moc silnika, opony, wyposażenie itp.) do swoich potrzeb. Do wyboru zazwyczaj jest również kilka dostępnych pakietów (m.in. większy lub mniejszy pakiet kilometrów, sposób ubezpieczenia, obsługa serwisowa, samochód zastępczy w razie awarii). Pamiętaj jednak, że nowe samochody, z lepszymi parametrami będą droższe.

kobieta wsiadająca do auta

Musisz również zdecydować, ile będzie wynosić twoja wpłata własna. Udział własny pozwoli obniżyć koszty rat w kolejnych miesiącach (niektórzy usługodawcy nie wymagają wpłaty własnej, warto jednak ustalić to przy podpisywaniu umowy).

Po wprowadzeniu wszystkich danych system wyliczy nam, ile będzie kosztował wybrany przez nas model samochodu w abonamencie. Warto doliczyć do tego comiesięczne koszty paliwa, ponieważ to kierowca jest odpowiedzialny za tankowanie pojazdu.

Jeżeli zaakceptujemy wszystkie warunki, przechodzimy do podpisania dokumentów. W tym miejscu możemy spotkać się z dodatkowymi opłatami, m.in. za dostarczenie auta w wyznaczone miejsce oraz rejestrację. Należność za wymianę opon, naprawy czy pełny serwis oraz ubezpieczenie najczęściej zawierają już w sobie miesięczne opłaty za abonament. Teraz zostaje tylko odbiór auta i gotowe!

Po zakończeniu umowy możesz wymienić samochód na nowszy model i podpisać kolejną umowę.

Abonament samochodowy – wady i zalety

Zalety, które wiążą się z wynajęciem auta, to m.in.

  • Brak zobowiązań pieniężnych na kilka lat (umowa abonamentowa zazwyczaj podpisywana jest na rok).
  • Jeżeli nie posiadasz jednorazowej, dużej kwoty, a chcesz jeździć nowym, bezawaryjnym samochodem, będzie to świetna alternatywa do zakupu gotówkowego.
  • To również sposób, aby przetestować model auta, które zamierzasz kupić na potrzeby firmy lub na własny użytek (gdy jesteś osobą fizyczną), a nie jesteś przekonany, czy to odpowiedni model. Wybierając auta na abonament, masz więc możliwość testowania różnych opcji.
  • Auta na abonament są także dobrym rozwiązaniem wówczas, gdy nasz własny pojazd ulegnie poważnej awarii, a nie chcemy wydawać dużej gotówki, by kupić nowe auto.
  • W razie wypadku lub innego problemu dostajesz auto zastępcze.
  • Comiesięczna opłata zawiera najczęściej także dwa komplety opon wraz z ich sezonową wymianą i przechowywaniem.

Nie jest to jednak opcja bez wad.

  • Auto na abonament nie jest twoją własnością, a często nie ma możliwości wykupienia pojazdu po zakończonej umowie.
  • Samochód powinien być oddany w nienagannym stanie, a wszystkie dodatkowe kilometry, niemieszczące się w wybranym pakiecie wiążą się z dodatkową opłatą.
  • W przypadku, gdy wybrany model jest bardzo drogi lub rzadki, lepszym rozwiązaniem może okazać się leasing (ze względu na koszty).
  • Użytkowanie samochodu w abonamencie wymaga także zgłoszenia chęci wyjazdu nim za granicę i uzyskania odpowiedniej zgody.

To musisz wiedzieć!

Samochody dostępne w abonamencie posiadają zazwyczaj określony limit kilometrów, jaki masz do wykorzystania. Standardowy limit przebiegu to 10 000 km. Można go zwiększyć, jednak generuje to dodatkowe koszty.

Najczęściej zadawane pytania obejmują również zagadnienie wcześniejszego zakończenia umowy. Taka opcja jest jak najbardziej możliwa, jednak usługobiorca będzie musiał ponieść z tego tytułu dodatkowe opłaty. Niektóre wypożyczalnie mogą posiadać w swojej ofercie lub w promocji opcję zakończenie współpracy w wybranym, dowolnym terminie.

Firmy, które oferują auta na abonament, mogą wymagać dowodu osobistego, weryfikującego twój wiek. Warto mieć przy sobie także prawo jazdy. Często wymaga się również dowodu, potwierdzającego, że posiadasz stały dochód w wysokości kwoty, która pozwoli pokryć wydatki związane z miesięcznym czynszem. Usługodawcy mogą zweryfikować też to, czy masz zdolność kredytową.

Zakup samochodu czy auto na abonament – co bardziej się opłaca?

Auto w abonamencie ma wiele zalet. Konsument otrzymuje nowy pojazd, z udokumentowaną historią i z wiarygodnego źródła. Nie trzeba myśleć o ubezpieczeniu czy serwisowaniu, co pozwala zaoszczędzić wiele czasu. Takie rozwiązanie cechuje również łatwość zawierania umów, a samochody w abonamencie znacznie szybciej możemy zmienić na nowe modele. Co więcej, nie dotyczy nas także podwyżka ubezpieczeń. Nasza rata jest stała, a usługodawca pokrywa ewentualne różnice w cenie. Takiego samochodu nie możemy jednak wykupić.

samochody

Własny, szczególnie nowy samochód, kupiony za gotówkę (nie na kredyt), wymaga zgromadzenia dużej sumy pieniędzy. Natomiast po kilku latach samochód ten straci na wartości. Musimy także sami zadbać o jego utrzymanie i opłacenie. Często jest to problem dla przeciętnego konsumenta, który chciałby jeździć lepszym autem, bez zaciągania dodatkowego kredytu.

Z kolei dobrze prosperujące przedsiębiorstwa nie muszą korzystać ani z ofert leasingu, ani abonamentu, by posiadać bogatą flotę samochodową. Jednak samochody kupowane za gotówkę na firmę, to inwestycja, która w niektórych przypadkach może zaburzyć płynność finansową naszego przedsiębiorstwa.

Podsumowanie

W abonamencie zawarte jest wszystko, czego potrzebujesz, by móc jeździć swoim nowym samochodem. Nie musisz przejmować się wieloma dodatkowymi kosztami i masz pewność, że zawsze dojedziesz wszędzie tam, gdzie potrzebujesz. Wynajem pojazdu daje więc poczucie pełnego spokoju w przeciwieństwie do zakupu auta na kredyt lub za gotówkę. Nowy samochód w abonamencie to ciekawa propozycja zarówno dla osób fizycznych, jak i tych, prowadzących własną działalność gospodarczą. Jednak nie jest to też rozwiązanie bez wad.

To, czy zdecydować się na leasing, abonament, kredyt czy zakup za gotówkę powinno być indywidualną decyzją każdego klienta, ponieważ aspekty, które dla jednych są zaletą, dla innych mogą być wadą i odwrotnie.