Bezkontaktowe systemy dozujące, czyli co to jest jetting?

26 maja, 2020 Wyłączono przez Edytor2
Bezkontaktowe systemy dozujące, czyli co to jest jetting?
Nowoczesne maszyny do dozowania cieczy bez kontaktu z powierzchnią, na którą są aplikowane, pojawiły się w przemyśle na początku lat 90. XX w. Metoda jettingu miała jednak początek nie w liniach technologicznych, lecz w konstrukcji drukarek atramentowych.

Rozwój technologii bezkontaktowych systemów dozujących

Dynamiczny rozwój technologii bezkontaktowych instalacji aplikujących płyny montażowe zapoczątkowała firma Asymtek. W Polsce systemy dozujące w tej metodyce dostarcza firma AMB Technic, która może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w tej dziedzinie. Więcej informacji o działalności firmy znajduje się na stronie: AMB Technic – systemy dozujące.

Jednym z początkowych etapów rozwoju jettingu było zastosowanie innowacyjnych głowic piezoelektrycznych. Były one wyposażone w specjalnie zaprojektowane komory, które pozwalały na wykorzystanie zjawiska wypychania cieczy wskutek zmniejszenia ich objętości.

Obecnie spotykane są m.in. konstrukcje wykorzystujące specjalny zawór. Szybkie zamykanie i otwieranie dyszy sprawia, iż przechowywany we wnętrzu płyn poddawany jest wysokiemu ciśnieniu. Precyzyjnie dobrana dawka cieczy zostaje wypchnięta i zawór jest zamykany.

Zasada działania metody jettingu mechanicznego

Sam cel, jaki stoi przed instalacjami opartymi o technologię jettingu, jest taki sam, jak przy standardowych rozwiązaniach. Chodzi o dokładne odmierzenie odpowiedniej dozy płynu montażowego i aplikowanie na daną strukturę. Proces jest w pełni zautomatyzowany.

Różnica polega na zasadzie działania systemu dozującego. Metoda bezkontaktowa polega na umieszczeniu substancji roboczej w małym pojemniku. Jego objętość jest gwałtownie zmniejszana poprzez dociśnięcie iglicy z kulką. Efektem jest wystrzelenie cieczy montażowej.

Warto podkreślić, iż proces charakteryzuje się wysoką powtarzalnością, co sprawia, że jest wykorzystywany w montażu komponentów o bardzo gęstym rozłożeniu na płytce. Jednocześnie gwarantuje precyzję aplikacji w dane miejsce oraz brak uszkodzeń.

Zalety i zastosowania dozowania bezkontaktowego

Specjalnie opracowana technologia dozowania bezkontaktowego niesie za sobą duże korzyści. Jakie są jej zalety?

– Wysoka dokładność odmierzania dawki płynu;

– Duża precyzja pozycjonowania aplikacji;

– Brak ryzyka uszkodzeń mechanicznych;

– Perfekcyjna powtarzalność procesu;

– Ogromna szybkość dozowania cieczy;

– Możliwość synchronizacji z linią technologiczn;

– Niskie koszty serwisu oraz konserwacji;

– Wysoki poziom niezawodności instalacji.

Szereg pozytywnych cech, jakie wiążą się z użyciem bezkontaktowych systemów dozujących, powoduje, że są one wykorzystywane m.in. w:

– montażu paneli fotowoltaicznych,

– przemyśle lotniczymi i motoryzacyjnym,

– produkcji układów elektronicznych,

– nowoczesnej farmacji oraz medycynie,

– branży nanotechnologii.

Rozwój technologii jettingu sprawia, że powstają nowe rozwiązania, które jeszcze bardziej podnoszą wydajność zakładu, a jednocześnie są coraz bardziej bezobsługowe i niezawodne.

Najnowsze osiągnięcia w dziedzinie jettingu

Jednym z wartych wspomnienia osiągnięć w dziedzinie instalacji bezkontaktowych jest metoda NextJet. Stosuje się w niej specjalnie skonstruowane kartridże, w których przechowuje się płyn montażowy. Charakteryzują się brakiem konieczności ręcznej konserwacji – proces odbywa się w specjalnym urządzeniu.

Innym ciekawym rozwiązaniem jest metoda Jet on the fly. Cechuje się bardzo wysoką szybkością. Wykorzystuje ona specjalne oprogramowanie, w którym zaimplementowano algorytmy obliczające dawkę i moment wystrzelenia cieczy. Dzięki temu efekty montażu są pozbawione wad.

jetting

Bezkontaktowe i precyzyjne systemy dozujące

Innowacyjne rozwiązania technologiczne pozwalają na bezkontaktowe i precyzyjne aplikowanie klejów, żywic, uszczelniaczy i innych płynów. Jeżeli szukasz profesjonalnej metody montażu, zainteresuj się systemami dozującymi w technologii jettingu.

Artykuł sponsorowany