Lista kategorii

Polskie firmy w Niemczech. Mają za Odrą fabryki i salony

Niemieckich firm, bardzo aktywnych w Polsce, jest całe mnóstwo. To chociażby Lidl, Zott, Volkswagen, Media Markt czy koncern mediowy Axel Springer (m.in. Onet.pl, Fakt, Newsweek). A jak sprawa wygląda w drugą stronę? Dowiedz się, które polskie firmy mają fabryki czy salony w Niemczech.

Na wstępie można powiedzieć, że akurat jeśli chodzi o media, to obecnie Niemcy kontrolują w Polsce 75% rynku prasy, zaś polscy wydawcy w Niemczech w zasadzie nie istnieją. Tomasz Sommer, właściciel działającej na rynku niemieckim gazety GigaSport, przedstawił w wywiadzie, jak Niemcy traktują zagranicznego inwestora, który próbuje wejść na tamtejszy rynek prasy. Sommer miał problemy zarówno z pozyskaniem dystrybutorów gazety, jak i reklamodawców. Ci ostatni, teoretycznie powinni być zainteresowani magazynem, którego wydania sprzedawały się w ilości 100 tys. egzemplarzy.

Star Orlen

Odpowiedź na powyższy przykład jest jedna – w Niemczech patriotyzm ekonomiczny jest bardzo silny. Są jednak polskie firmy, które potrafią sobie poradzić na tamtejszym rynku. Chyba najbardziej znanym przykładem takiej firmy jest Polski Koncern Naftowy Orlen. Państwowy gigant w 2003 roku odkupił od BP 494 stacje benzynowe pod marką STAR, które następnie przebrandował na Orlen. Okazało się jednak, że Niemcy wiedząc, iż są to polskie stacje, omijali je. Wrócono zatem do pierwotnej nazwy STAR. Na koniec 2015 roku Orlen miał już 565 stacji w Niemczech pod marką STAR i posiadał 6% udziału w niemieckim rynku paliw.

Ciech

logo Ciech

Od roku 2007 na niemieckim rynku obecna jest polska firma chemiczna Ciech SA. Była ona kontrolowana przez Skarb Państwa, ale od 2015 roku należy do Kulczyk Investmenst (przez spółkę zależną z Luksemburga). We wspomnianym 2007 roku, Ciech przejął kontrolę nad firmą Sodawerk Stassfurt – niemieckim producentem sody. Warto zaznaczyć, że firma ta powstała w  1882 roku i jest jedną z najstarszych w Saksonii-Anhalt. Dzięki temu przejęciu, polska firma uzyskała 35 proc. udział w niemieckim rynku sody, a jednocześnie stała się drugim największym producentem sody w Europie.

Boryszew

Boryszew logo

Volkswagen i Mercedes to oczywiście niemieckie marki samochodów. Nie wszyscy wiedzą jednak, że od 2011 trzy niemieckie spółki, produkujące różne elementy do tych samochodów, należą do polskiej firmy Boryszew. Mowa o spółce AKT (producent elementów plastikowych do aut), Theysohn Kumstofftechnik (producent form wtryskowych) oraz Wedo (producent form i urządzeń do wytwarzania części plastikowych w technologii wtrysku). Łącznie Boryszew ma aż 5 fabryk w Niemczech.

Grupa Nowy Styl

Nowy Styl z Krosna

Jedną z większych i najbardziej aktywnych za granicą polskich firm jest Grupa Nowy Styl z Krosna. W roku 2011 przejęła ona niemieckiego producenta krzeseł Sato Office, a w roku 2013 producenta mebli Rohde & Grahl.

Inne polskie firmy w Niemczech

Do powyższych firm można dodać sporą liczbę polskich marek, które mają swoje sklepy także w Niemczech. I tak, na koniec 2016 roku polska firma obuwnicza CCC miała w Niemczech już 71 sklepów, koncern LPP w 2017 roku chce zwiększyć liczbę sklepów marki Reserved w Niemczech z obecnych 10 do 30.

Wyraźnie widać, że dużych polskich firm, które mają swoje fabryki lub salony sprzedaży w Niemczech, trochę już jest. Mało tego, część z nich rozwinęła się poprzez przejęcia zagranicznej konkurencji. Dodatkowo, można wysnuć wniosek, że polskie firmy zaczęły poważnie działać na rynku niemieckim dopiero po 2003 roku. Oby wciąż przybywało naszych firm, które będą potrafiły skutecznie rozwijać się na niemieckim rynku i transferować zarobiony tam kapitał do Polski.

Autor: Adam Stankiewicz

sklep Wspieram Rozwój PL


Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Maspex Wadowice przychody

Przejęcia polskich firm. Zagraniczne marki w rękach Polaków - poznaj polskie firmy, które rozbudowują się także przez przejęcia zagranicznych firm.

Repolonizacja, czyli kultowe marki wracają w ręce polskiego kapitału - dowiedz się, które marki były zagraniczne, ale teraz znów są polskie.

Użytkownik M1 2019-03-06 21:35:21 IP: 178.42.175.*
Skoro niemcy omijali nasz Orlen to my omijajmy ich stacje paliw i markety :)
Użytkownik Amiga 2020-01-09 08:28:48 IP: 82.145.220.*
Mimo to, mało jest polskich firm w niemczech. PS. Nie kupuję u niemca.

Przepisz kod z obrazka

93ef48900d3363f1de9d4b98d87d535d