Stora Enso Poland Sp. z o.o.

26 listopada, 2022 Wyłączono przez Dawid
Stora Enso Poland Sp. z o.o.
Stora Enso
Stora Enso

Kraj pochodzenia kapitału firmy:

Kapitał Międzynarodowy

Akcjonariat/Właściciele:

Grupa Stora Enso

Adres firmy:

ul. I Armii Wojska Polskiego 21 07-401 Ostrołęka

Marki należące do firmy Stora Enso Poland Sp. z o.o. :

Stora Enso to firma, która operuje w obszarze biogospodarki, dostarczając innowacyjne materiały odnawialne wykorzystywane w różnych sektorach, takich jak opakowania, biomateriały, konstrukcje drewniane i produkcja papieru. Ponadto jest jednym z czołowych prywatnych właścicieli lasów na skalę globalną. Obecnie firma zatrudnia około 21 000 pracowników, a jej obroty w roku 2022 osiągnęły poziom 11,7 mld EUR.

Stora Enso – historia firmy

Historia firmy sięga roku 1998, kiedy to doszło do połączenia fińskiej Enso Oyj ze szwedzką Stora Kopparbergs Bergslags Aktiebolag (STORA).

Początki działalności firmy Stora sięgają aż 1288 roku, gdy prowadziła ona kopalnię miedzi w okolicach Falun w Szwecji. Z czasem firma przekształciła się w Stora Kopparbergs Bergslag. Jej działalność skupiała się głównie na górnictwie, hutnictwie i przetwórstwie drewna. Natomiast Enso, mająca swoje korzenie w 1872 roku w Finlandii, rozpoczęła działalność jako tartak parowy. Po licznych fuzjach i przejęciach, Enso-Gutzeit stała się największym fińskim przedsiębiorstwem leśnym.

Działalność firmy

Dzisiejsza działalność marki koncentruje się na materiałach odnawialnych, wykorzystujących zasoby lasów i drzew. Firma oferuje rozwiązania dla wielu branż, takich jak budownictwo, handel detaliczny, przemysł spożywczy, farmaceutyczny czy też branża wydawnicza.

Firma promuje ideę gospodarki obiegu zamkniętego, a zrównoważony rozwój stanowi integralną część jej strategii biznesowej. Marka jest wiodącym podmiotem w Polsce w dziedzinie odzysku i recyklingu opakowań z papieru i tektury, a także innych rodzajów makulatury i opakowań.

W 2022 roku firma ogłosiła partnerstwo z TetraPak, mające na celu wprowadzenie linii do recyklingu kartonów na dużą skalę w Polsce.

Stora Enso – działalność w Polsce

W Polsce marka prowadzi działalność w 5 zakładach, z których największy znajduje się w Ostrołęce, gdzie produkuje się masę celulozową, papier, tekturę falistą i opakowania. Fabryka ta wpisuje się w ideę zeroemisyjności poprzez wykorzystanie materiałów odnawialnych i optymalizację procesów produkcyjnych. Zakład w Ostrołęce przyczynia się istotnie do recyklingu, przetwarzając znaczną część polskich odpadów komunalnych na papier.

Czy firma posiada polski kapitał?

Firma powstała w wyniku połączenia fińskiej firmy Enso Oyj oraz szwedzkiego przedsiębiorstwa Stora Kopparbergs Bergslags Aktiebolag.

Wpis dodał/a:

Wiola

Źródło danych:

http://www.storaensonarew.pl/pl/default.html , https://en.wikipedia.org/wiki/Stora_Enso