Ręczne wózki paletowe, czym są, jak ich używać, czy warto je wynająć lub kupić?

16 listopada, 2020 Wyłączono przez Edytor2
Ręczne wózki paletowe, czym są, jak ich używać, czy warto je wynająć lub kupić?

Ręczne wózki paletowe to jedno z najlepszych rozwiązań do magazynów, hal fabrycznych oraz innych miejsc, gdzie konieczny jest transport materiałów. Tego typu wózki sprawdzają się na krótkich dystansach, ponieważ wymagają użycia siły fizycznej.

Czym są ręczne wózki paletowe?

Ręczne wózki paletowe, potocznie nazywane paleciakami, służą do przemieszczania towarów na krótkich dystansach oraz unoszenia ładunków na wysokość około 20 centymetrów. Co ciekawe pierwszy paleciak wyprodukowany został już w 1974 roku przez szwedzką firmę BT Industries. Od tamtego czasu ręczne wózki paletowe wykorzystywane są w wielu miejscach, głównie w magazynach i halach. Najważniejszą cechą tego sprzętu jest udźwig wynoszący 2,5 t, chociaż na rynku można znaleźć także wózki, które są w stanie przewieźć 3 t. Tego typu paleciaki dostępne są na przykład tutaj: https://www.still.pl/produkty/nowe-wozki-widlowe/reczne-wozki-paletowe.html.

Jak używać ręcznych wózków paletowych?

Ręczne wózki paletowe uznawane są za niezawodne, proste w obsłudze oraz bardzo funkcjonalne. Paleciaki wykorzystuje się między innymi do rozwożenia produktów spożywczych w supermarketach, a także do przewożenia materiałów w magazynach i halach produkcyjnych. Dla wielu pracowników używanie paleciaków to jeden z codziennych obowiązków. Podstawą prawidłowego działania takiego wózka jest system hydrauliczny, który pozwala na podnoszenie całej konstrukcji oraz ładunku. Używanie wózków paletowych opiera się więc na wykonaniu specjalnych ruchów dyszlem, które umożliwiają „napompowanie” konstrukcji i uniesienie ładunku. Dzięki temu cały proces przewożenia materiałów jest dużo łatwiejszy, a praca jest odpowiednia zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Ręczne wózki paletowe to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie na krótkich trasach, ponieważ można przewozić nimi ładunki o bardzo dużej masie. Oczywiście pracownik musi użyć nieco siły fizycznej, jednak zadanie jest jak najbardziej wykonalne i dużo prostsze niż przenoszenie ładunków partiami, po kilkanaście lub kilkadziesiąt kilogramów. Niektóre paleciaki mają dodatkowy system ważenia materiałów, co ma szczególne znaczenie w niektórych magazynach, a dodatkowo ułatwia obsługę ciężkich ładunków. Warto wiedzieć, że ręczne wózki paletowe mogą mieć także elektryczny system podnoszenia nożycowego.

Wynajem lub zakup ręcznych wózków paletowych

W sytuacji, gdy paleciaki są potrzebne każdego dnia do przewożenia towarów, na przykład w supermarkecie lub magazynie, zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zakup tego typu urządzeń. W przypadku firm, które używają ręcznych wózków widłowych jedynie od czasu do czasu, można zdecydować się na wynajem – to tańsza opcja, która umożliwia wybór jednego z najbardziej zaawansowanych technologicznie i nowoczesnych ręcznych wózków paletowych.

 

Artykuł zewnętrzny