Prysznice i oczomyjki z zastosowaniem ogrzewacza przepływowego

10 listopada, 2022 Wyłączono przez Edytor2
Prysznice i oczomyjki z zastosowaniem ogrzewacza przepływowego

Natryski bezpieczeństwa oraz oczomyjki to urządzenia, które mogą uratować życie i zdrowie pracowników mających kontakt z niebezpiecznymi substancjami. Nie bez znaczenia jest jednak temperatura wody przepływającej przez te sprzęty – nieodpowiednio dopasowana może przynieść więcej szkód niż pożytku. Ze względu na dobro pracowników oraz z uwagi na europejskie normy bezpieczeństwa warto zaopatrzyć te urządzenia awaryjne w ogrzewacz przepływowy.

Do czego służą oczomyjki i prysznice bezpieczeństwa?

Prysznice bezpieczeństwa i oczomyjki to tak zwane urządzenia awaryjne. Są obowiązkowym elementem wyposażenia w przemyśle – dzięki nim można uratować zdrowie, a nawet życie pracowników, którzy mieli kontakt z niebezpiecznymi toksycznymi lub żrącymi substancjami. Jeśli natryski są umieszczone w niewielkiej odległości od stanowiska pracy, umożliwiają szybką reakcję. W takim przypadku przemycie oczu czy skóry wodą o właściwej temperaturze pozwala zapobiec uszkodzeniu ciała czy wzroku, zanim substancja zadziała i spowoduje nieodwracalne szkody. Szybka reakcja to większa szansa na uratowanie zdrowia, dlatego obecność oczomyjek i pryszniców bezpieczeństwa w laboratoriach i firmach przemysłowych oraz parametry ich pracy są regulowane przez przepisy.

Europejskie normy EN15154-1 i EN15154-2 dotyczące natrysków awaryjnych i stacjonarnych myjek do oczu

Powyższe normy opisują wymagania dotyczące natrysków awaryjnych stacjonarnych oraz oczomyjek. Zaleca się, by natrysk mógł dostarczać wodę przez co najmniej 15 minut takim strumieniem, który nie spowoduje żadnych obrażeń u użytkownika (około 60 l/min). Ważne, by woda wykorzystywana przez urządzenia była dobrej jakości (jakoś wody pitnej), a zawór do sterowania natryskiem był otwierany jednym ruchem, tak by użytkownik był w stanie otworzyć go w ciągu sekundy. Normy informują też o temperaturze wody: powinna być letnia – nie może przekraczać 37°C. Wyższa temperatura może bowiem uszkodzić wzrok, a także spowodować, że substancja chemiczna zacznie szybciej negatywnie oddziaływać na skórę i oczy. Najniższą jest 15°C – niższa mogłaby spowodować hipotermię ze względu na dość długi czas polewania ciała/twarzy. Urządzenie natryskowe warto zaopatrzyć w filtr, który nie dopuści do kontaktu za skórą czy oczami zanieczyszczeń przenoszonych przez wodę.

Dlaczego warto skorzystać z ogrzewacza przepływowego?

Normy europejskie wskazują temperaturę wody, którą opłukuje się skórę i oczy po kontakcie z niebezpieczną substancją. Aby poszkodowany mógł zareagować szybko i nie musiał martwić się o ustawienie natrysków, warto wyposażyć urządzenie awaryjne w ogrzewacz przepływowy wody. To energooszczędne, proste oraz kompaktowe rozwiązanie, które jeszcze bardziej zwiększa komfort oraz bezpieczeństwo pracownika mającego kontaktu z niebezpieczną substancją lub ogniem.

Ogrzewacze Chronomite do natrysków awaryjnych i oczomyjek

Seria ER-TWINS (jednofazowy, dwuobwodowy)

Te ogrzewacze firmy Chronomite gwarantują nieograniczoną ciepłą wodę oraz energooszczędność – prąd pobierany jest jedynie w sytuacji, gdy woda przepływa przez podgrzewacz. Technologia zastosowana w urządzeniu umożliwia precyzyjną regulację temperatury między 21,1°C a 51,7°C (możliwe także inne nastawy temperatur, nawet do 71°C), tak by zapewnić jak najlepsze warunki korzystania z natrysków awaryjnych i oczomyjek. Urządzenie niemal natychmiastowo reaguje na zmiany temperatury, dzięki temu zawsze mamy pewność, że woda ma tyle stopni, ile chcemy. Co ważne, ogrzewacze stosowane w przypadku oczomyjek są fabrycznie ustawione zgodnie z europejskimi zaleceniami normy EN-15154 oraz amerykańskimi ANSE 358.1 – w takiej sytuacji domyślna temperatura wody to 29°C.

Seria ER-3PHASE (trójfazowy)

Urządzenie jest przepływowym, bezzbiornikowym podgrzewaczem wody o wysokiej klasie energooszczędności. Regulacja temperatury zgodnie z normami europejskimi i amerykańskimi oraz opcje konfiguracji parametrów elektrycznych zgodnie z wymaganiami użytkownika umożliwiają idealne dopasowanie pracy do potrzeb. To kompaktowy ogrzewacz w wytrzymałej obudowie, który zapewnia nieograniczoną ciepłą wodę o stałej temperaturze. Ustalona temperatura wody utrzymuje się na tym samym poziomie dzięki mikroprocesorowi, który dostosowuje moc grzałki do zmian m.in. ciśnienia czy przepływu. Dzięki temu natrysk bezpieczeństwa i oczomyjka nie tylko działają skutecznie, lecz także gwarantują komfort. Przepływ wody nie zostaje zatrzymany nawet w przypadku braku prądu, ponieważ w urządzeniu nie ma żadnych elektrozaworów.

Seria ER-BOXER (trójfazowy)

To bezzbiornikowy przepływowy podgrzewacz wody o dużej pojemności, który zapewnia nieograniczony dopływ ciepłej wody. Jest wyposażony w dziewięć modułów grzejnych – każdy z nich ma niezależne bezpieczniki oraz termostaty – a grzałki są podzielone na trzy niezależne sekcje. Dzięki temu w przypadku uszkodzenia któregokolwiek z modułów grzejnych urządzenie może nadal działać. Cyfrowa technologia mikroprocesorowa gwarantuje stałą temperaturę wody, a pobór prądu zachodzi tylko w momencie przepływu, dlatego jest to energooszczędny sprzęt. Co ważne, nie wymaga zaworu ciśnienia ani mieszacza termostatycznego, a wielofunkcyjność ogrzewacza umożliwia obsługę wielu różnych aplikacji, takich jak oczomyjki czy prysznice bezpieczeństwa. Urządzenie spełnia wszystkie normy amerykańskie i europejskie, również te dotyczące temperatury wody.