Produkcja produktów farmaceutycznych w Polsce, czyli które marki leków są polskie

30 stycznia, 2024 Wyłączono przez Brygida
Produkcja produktów farmaceutycznych w Polsce, czyli które marki leków są polskie

Każdy z nas wie, jak drogie są leki (zwłaszcza te produkowane przez zagraniczne koncerny). Dlatego coraz więcej polskich konsumentów wybiera (polskie leki, czy tańsze zamienniki zagranicznych wyrobów farmaceutycznych). Które firmy farmaceutyczne mają polski kapitał?

Leki made in Poland

Niewiele osób wie, że branża farmaceutyczna jest jedną z najbardziej strategicznych w naszym kraju. O jej znaczeniu mogliśmy się przekonać podczas pandemii, gdy w Polsce powstawało wiele innowacyjnych leków (krajowe firmy inwestują ogromne pieniądze w badania). Krajowy rynek farmaceutyczny odnotowuje stały wzrost, co sprawia, że jest jednym z największych w Europie, a zarazem szóstym co do wielkości w Europie.

Jak wygląda światowy sektor farmaceutyki?

Branża farmaceutyczna na świecie jest warta obecnie ponad 1 bln dolarów. Wg wielu ekspertów w krajach wysokorozwiniętych refundacja leków jest na niskim poziomie. Obecnie to Chiny są jednym z ważniejszych rynków zbytu produktów farmaceutycznych, a także głównym producentem substancji psychoaktywnych na rynkach spoza tego kraju. Natomiast na zachodzie trwają badania głównie nad lekami biotechnologicznymi (opartymi na rekombinacji kodu genetycznego).

Jak wygląda produkcja leków w naszym kraju?

Rynek farmaceutyczny w Polsce składa się z dwóch sektorów: aptecznego i szpitalnego. Około 90% wszystkich leków sprzedawana jest w aptekach (z czego ponad 20% stanowią leki bez recepty). W Polsce na szeroką skalę przeprowadzane są badania kliniczne głównie z zakresu onkologii, kardiologii, diabetologii i pulmonologii. Dominuje produkcja tzw. leków generycznych i bionastępczych (biorównoważnych). Polskie leki trafiają najczęściej na krajowy rynek, choć w przypadku niektórych leków są konkurencją dla zagranicznych produktów farmaceutycznych.

leki przemysł farmaceutyczny

Które firmy produkujące leki i inne produkty medyczne są polskie?

Zagraniczne leki cieszą się bardzo dużą popularnością wśród lekarzy, ale dużo mniejszą przychylnością pacjentów (ze względu na wysokie ceny). Dlatego często dużo lepszym rozwiązaniem jest wybieranie rodzimych produktów farmaceutycznych. Które polskie marki zajmują się produkcją leków?

Aflofarm

Firma powstała w 1989 roku pod nazwą Aflopa. Od 2012 roku jest liderem w rynku OTC (leków bez recepty). Marka jako pierwsza wprowadziła lek Opokan (odniósł sukces na rynku międzynarodowym).

Adamed

Marka powstała w 1986 roku. W portfolio ma około 600 produktów sprzedawanych w Polsce oraz w 75 krajach na całym świecie. Przedsiębiorstwo współpracuje z wiodącymi uniwersytetami i instytucjami naukowymi na całym świecie. Adamed jest marką ze 100% polskim kapitałem.

Biofarm

Polska marka produkująca leki, założona w 1988 roku, a pierwszy lek wyprodukowano w 1991 roku. Produkty brandu dostępne są w 30 krajach na całym świecie. Obecnie jest to przedsiębiorstwo rodzinne ze 100% polskim kapitałem.

Farmacol

Polska marka założona w 1990 roku. Produkty marki dostępne są zarówno w szpitalach, jak i aptekach.

Farmaceutyczna Spółdzielnia Pracy „GALENA”

Polska marka istniejąca od 1946 roku. Od początku firma stawiała na rozwój badań i produkcję innowacyjnych leków. Obecnie w portfolio marki można znaleźć leki na receptę, OTC, suplementy diety i kosmetyki.

Hasco-Lek

Przedsiębiorstw założone przez dr Stanisław Hana w 1994 roku. W portfolio marki jest 351 różnorodnych produktów takich jak: leki, suplementy diety, wyroby medyczne i kosmetyki.

Mercator Medical

Polska firma biotechnologiczna, która powstała w 2007 roku z połączenia: Celon Pharma, Polfarmex, IBSS Biomed i Genexo, BioCentrum i Biotech Consulting. Marka zajmuje się m.in. produkcją leków biotechnologicznych.

Neuca

Przedsiębiorstwo założone w 1990 roku w Toruniu. Marka zajmuje się produkcją leków, suplementów i kosmetyków oraz hurtową dystrybucją leków.

Polpharma

Polskie przedsiębiorstwo założone w 1935 roku – obecne jest to największe przedsiębiorstwo farmaceutyczne. W 1995 roku firma została sprywatyzowana. Produkty brandu sprzedawane są w kraju i zagranicą. Ponad 50% dochodów przedsiębiorstwa pochodzi z transakcji międzynarodowych. W portfolio marki jest ponad 600 produktów, a ponadto około 200 jest w fazie rozwoju. Polpharma wytwarza większość dostępnych leków dla kardiologii, gastroenterologii i neurologii.

Polfa-Farmex

Marka powstała w 1989 roku. Początkowo zajmowała się wyłącznie dystrybucją leków. Od 1991 roku rozpoczęła własną produkcję leków. Obecnie wyroby tej marki dostępne są na rynku krajowym, a także zagranicznym.

Polfa Tarchomin

Polska marka, której początki sięgają XIX wieku. Po II wojnie światowej zajmowała się produkcją antybiotyków na bazie penicyliny. Obecnie w kilkunastu zakładach należących do tej marki produkowane jest ponad 50 różnorodnych preparatów m.in. tabletki, proszki, a także zawiesiny. Przedsiębiorstwo dostarcza ponad połowę antybiotyków iniekcyjnych.

Selvita

Polskie przedsiębiorstwo z branży farmaceutycznej. W 2021 roku marka zakupiła spółką Fidelta, a tym samym weszła na rynek Chorwacki. Spółka inwestuje w badania leków skutecznych w leczeniu nowotworów, chorób neurologicznych, a ponadto cukrzycy.

Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych (TZMO)

Marka zajmująca się produkcją opatrunkowych środków higienicznych. W połowie lat 60. XX wieku TZMO zaczęło zdobywać rynki zagraniczne. Obecnie spółka TZMO ma 54 filie działające w 18 krajach.

Wytwórnia Surowic i Szczepionek BIOMED Sp. z o.o.

Marka specjalizuje się w produkcji leków biologicznych/biotechnologicznych. Spółka notowana jest na GPW.