Pit-37 w pigułce. Sprawdź, co powinieneś o nim wiedzieć

25 października, 2020 Wyłączono przez Edytor2
Pit-37 w pigułce. Sprawdź, co powinieneś o nim wiedzieć

Złożenie rocznego zeznania podatkowego jest obligatoryjne. Niedopełnienie tego obowiązku wiąże się z nałożeniem kar finansowych przez urząd skarbowy. Aby ich uniknąć, należy wypełnić pit-37 i dostarczyć go do urzędu w terminie.

1. Kto powinien złożyć pit 37?

2. Jak wypełnić pit 37?

3. Deklaracja pit 37 jak wygląda?

4. Pit 37 – co możesz odliczyć?

5. Dlaczego warto skorzystać z programu do rozliczeń pit online?

 

Pit-37 należy do grupy formularzy udostępnianych przez urzędy skarbowe w celu dokonania rozliczeń podatku. Roczna deklaracja musi być złożona w terminie, gdyż w przeciwnym razie podatnik otrzyma karę finansową. Jeśli chcesz wypełnić deklarację podatkową, sprawdź, co powinieneś wiedzieć o pit-37.

 

Kto powinien złożyć pit 37?

 

Pit-37 jest przeznaczony do kilku grup podatników. Przede wszystkim korzystają z niego osoby, które uzyskują dochody w oparciu o umowę o pracę i umowy cywilno-prawne. Ponadto druk wypełniają podatnicy pobierający emeryturę lub rentę. Dodatkowo formularz służy do rozliczania świadczeń przedemerytalnych, dotacji z ubezpieczenia społecznego, stypendiów, dochodów z tytułu praw autorskich lub innych majątkowych, świadczeń wypłacanych przez Fundusz Pracy bądź Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Pit-37 jest dedykowany także dla podatników zarabiających w ramach umów akwizycyjnych.

 

Jak wypełnić pit 37?

 

Pit-37 wypełnia się na podstawie pit-11 oraz innych dokumentów, poświadczających wysokość przychodu uzyskanego w danym roku podatkowym. Możliwe jest zarówno ręczne uzupełnienie deklaracji, jak i przygotowanie pit-37 online. Dzięki temu podatnik wybiera dogodną dla niego formę rozliczenia.

 

Deklaracja pit 37 jak wygląda?

 

Deklaracja pit 37 składa się z kilka części oznaczonych literami i rubryk o numeracji od 1 do 151. Każda z rubryk jest przeznaczona do wpisania innych danych. W części z nich podaje się wysokość przychodów, kosztów uzyskania przychodu, składek na ubezpieczenie społeczne oraz dochodu do opodatkowania. W pozostałych umieszcza się podstawowe dane osobowe podatnika i ewentualnego małżonka, numer KRS organizacji pożytku publicznego, a także podpisy podatników, numer konta bankowego do zwrotu nadpłaty podatku itd.

 

Pit 37 – co możesz odliczyć?

 

Podczas wypełniania pit-37 online lub w formie tradycyjnej warto pamiętać o przysługujących odliczeniach od podatku. Ulgi podatkowe są dedykowane różnym grupom społecznym. Wysokość maksymalnego odpisu jest określoną w ustawie, podobnie jak grupa podatników uprawnionych do dokonania konkretnego odliczenia. Obecnie jedną z najpopularniejszych ulg podatkowych w Polsce jest ulga rodzinna. W jej ramach można otrzymać ponad 2000 złotych odpisu w przypadku posiadania dwójki dzieci. Rodziny wielodzietne, czyli przynajmniej z dwójką dzieci, otrzymują co roku ponad 4000 złotych. Podatnikom wykonującym ocieplenie domu jednorodzinnego przysługuje natomiast prawo do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej. Krwiodawcy oraz osoby przekazujące darowizny na cele charytatywne również otrzymają prawo do dokonania odliczeń podatkowych.

 

Dlaczego warto skorzystać z programu do rozliczeń pit online?

 

Program do rozliczeń pit online ułatwia wypełnianie deklaracji podatkowych każdego typu. Z programu może skorzystać nawet laik, który do tej pory nigdy nie przygotowywał samodzielnie zeznania dla urzędu skarbowego. Program pyta o poszczególne dane z posiadanych pit-11, a następnie automatycznie umieszcza je w odpowiednich rubrykach pit-37.

Więcej dowiesz się na https://www.podatnik.info/program-do-pit/pit-37

 

Artykuł sponsorowany