Pieniądze na start działalności – zobacz, jak je zdobyć

29 października, 0209 Wyłączono przez Edytor2
Pieniądze na start działalności – zobacz, jak je zdobyć
Nawet najlepszy pomysł na biznes nie będzie mógł być zrealizowany, jeśli nie zostanie wsparty odpowiednim finansowaniem. Nie zawsze można jednak liczyć na oszczędności. Jak wtedy zdobyć pieniądze na start działalności?

Finansowanie działalnościPolacy bardzo chętnie zakładają własne firmy. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w samym tylko I kwartale 2019 roku przybyło 95,3 tys. nowych działalności gospodarczych, czyli o 4,3% więcej niż w I kwartale 2018 roku. Najwięcej firm powstało w branży budowlanej (20,7%), gastronomii (13,5%), informacji i komunikacji (3,4%), transporcie i gospodarce magazynowej (2%). Za to spadło zainteresowanie branżą handlową i naprawą pojazdów mechanicznych (o 2,7%) i przemysłem (o 1,2%). Obecnie mamy w Polsce ponad 3 mln jednoosobowych działalności gospodarczych. Wkrótce będzie ich zapewne dużo więcej. W jaki sposób zdobyć jednak pieniądze na otwarcie takiej działalności? W rzeczywistości możliwości nie jest mało.

 

Kredyt dla nowych firm

Szukanie pieniędzy w banku na otwarcie biznesu wydaje się najbardziej oczywistym rozwiązaniem. W rzeczywistości zdobycie takiego finansowania nie jest wcale łatwe. Okazuje się, że tylko 17% przedsiębiorców decyduje się na złożenie wniosku o kredyt w banku, a mówimy tu o już działających firmach. Wielu przyszłych biznesmenów będzie zapewne zaskoczonych, ale banki niechętnie pożyczają pieniądze przedsiębiorcom. Kryteria przyznawania takich kredytów są zaostrzane z kwartału na kwartał. 45% wniosków firm jest odrzucanych ze względu na ich niską zdolność kredytową. Jeszcze gorzej jest w przypadku nowych firm. Jeśli już banki decydują się pożyczyć pieniądze, żądają, żeby przedsiębiorca prowadził działalność co najmniej od pół roku, a często co najmniej od 12 miesięcy. Gdzie zatem szukać alternatywy dla kredytu bankowego?

 

Pożyczka dla biznesu

Nie wszyscy wiedzą, że coraz więcej firm pożyczkowych ma w swojej ofercie pożyczki dla przedsiębiorców. To zarówno pieniądze na rozwój, jak i na start firmy.

 

– Sektor pożyczkowy szybko zauważył zapotrzebowanie na nową ofertę dla przedsiębiorców i przyszłych przedsiębiorców. Dlatego właśnie pojawiły się pożyczki dla biznesu, które są zdecydowanie łatwiej dostępne niż kredyty bankowe – zauważa ekspert Aasa dla Biznesu.

 

– Dzięki ofercie firm pożyczkowych można pożyczyć kilkadziesiąt tysięcy złotych już od pierwszego dnia prowadzenia działalności gospodarczej i to przy minimum formalności. Nie trzeba przygotowywać wielu dokumentów ani biznesplanu. Nie trzeba nawet wyjaśniać, na jaki cel potrzebna jest gotówka. Można ją przeznaczyć równie dobrze na wyposażenie biura i zakup towaru do sprzedaży, jak i na opłacenie ZUS-u oraz innych zobowiązań firmy. Pożyczkę dla biznesu spłaca się przez kilka lat – dodaje ekspert.

 

Dofinansowanie z Urzędu Pracy

Kilka lat temu, gdy w Polsce było wielu bezrobotnych, popularnym rozwiązaniem zewnętrznego finansowania własnej działalności była dotacja z Urzędu Pracy. Dziś, gdy stopa bezrobocia w naszym kraju wynosi 5,1% (dane GUS na wrzesień 2019 roku), zainteresowanie taką dotacją jest zdecydowanie mniejsze. Gdy jednak ktoś ma status bezrobotnego i chciałby rozpocząć własny biznes, może otrzymać bezzwrotne wsparcie. W 2019 roku to 27 481,20 zł. Pieniądze są kierowane do osób bezrobotnych, absolwentów lub opiekunów osób niepełnosprawnych. Wraz z wnioskiem o dofinansowanie konieczne jest złożenie biznesplanu. Im dokładniej i solidniej dopracowany dokument złoży się w urzędzie, tym większa szansa na otrzymanie pieniędzy. Posiadanie własnego wkładu może sprawić, że wniosek o dotację zostanie oceniony wyżej.

 

Dotacja na rozpoczęcie biznesu z UE

Inne rozwiązanie to skorzystanie z dotacji przyznawanych przez Unię Europejską. Wbrew pozorom o pieniądze mogą ubiegać się nie tylko przedsiębiorcy już prowadzący firmy, ale również osoby dopiero planujące zostać przedsiębiorcami. Dla nich przygotowano dotację w wysokości 40 000 zł. Preferowane tu są jednak osoby trwale bezrobotne, bezrobotne kobiety, osoby po 45. roku życia, osoby niepełnosprawne i o niskim wykształceniu. Jeśli przyszły przedsiębiorca nie należy do żadnej z tych kategorii, trzeba szukać innego rozwiązania.

 

Pieniądze dla start-upu

Jeśli przyszły biznes ma być innowacyjną firmą, która zaproponuje innowacyjny produkt, warto spróbować zdobyć dotację dla start-upu. W ten sposób można pozyskać nawet 800 tys. zł. Niestety, platformy startowe działają na razie tylko w kilku województwach – lubelskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim. Nad programem czuwa Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Nie zawsze jednak od razu można otrzymać pieniądze. W wielu przypadkach początkowy etap to wsparcie młodego przedsiębiorcy i mentoring. Ewentualnie można także zainteresować pomysłem jednego z tzw. aniołów biznesu.

 

Im więcej pieniędzy uda się zgromadzić na start firmy, tym stabilniejszy biznes może zostać uruchomiony. Aby odnieść sukces na rynku, trzeba połączyć dobry pomysł z zapleczem finansowym. Pomysł zależy tylko od przedsiębiorcy, natomiast pieniądze można zdobyć. Należy jednak być elastycznym i brać pod uwagę różne rozwiązania i różne źródła zewnętrznego finansowania.

 

Artykuł partnera