Paletyzacja – co to?

19 października, 2022 Wyłączono przez Edytor2
Paletyzacja – co to?

Paletyzacja przy użyciu folii stretch znacznie upraszcza wszystkie operacyjne procesy logistyczne.  Na rynku faktycznie stosuje się dwa rodzaje folii stretch. Oprócz folii ręcznej w rolkach o długości do 50 (cm), folia stretch maszynowa jest również powszechnie stosowana do wysokiej jakości i szybkiego pakowania grup drobnych towarów prawie ręcznie, a także do skutecznej ochrony artykułów spożywczych i innych zestawów wyrobów gotowych.

Nowoczesna paletyzacja  do przechowywania i transportu towarów

Towar na paletach owijany jest mocną folią stretch za pomocą robotów paletyzujących – do tego celu brane są rolki o długości do 2,5 m. Nowoczesne rodzaje materiałów opakowaniowych służą do bezpiecznego mocowania towarów, półproduktów i komponentów do palety.

Do tymczasowego przechowywania, bezpiecznego transportu szerokiej gamy towarów na paletach stosuje się owijanie folią stretch, które zapewnia zachowanie ładunku w oryginalnej formie i gwarantuje zabezpieczenie przed przesunięciem w obrębie uformowanej jednostki. Nowoczesna technologia paletyzacji jest stosowana w celu wyeliminowania wszelkiego rodzaju przemieszczeń w przypadku delikatnych przedmiotów i ładunków specjalnych.

Paletyzacja ładunków jest bardzo istotna w czasie skomplikowanych manipulacji z miejscami transportu, gdzie w procesach technologicznych wykorzystywane są roboty paletyzujące, pojazdy specjalne i przyczepy lub kontenery. Solidne i wysokiej jakości mocowanie pozwala mocno przytrzymać towar na stałym miejscu i wykorzystać podstawę paletową do załadunku/rozładunku/transportu za pomocą manipulatorów i wózków.

Kluczowe cechy wysokiej jakości paletyzacji

Znacznie obniżając koszty logistyczne w rozwiązywaniu problemów organizacyjnych, usprawniając ścisłą księgowość w przechowywaniu i transporcie szerokiej gamy towarów, bagażu i przestrzeni ładunkowej, paletyzacja ładunku folią stretch podczas wysyłki zapewnia:

Wygodę i jakość w utrzymaniu jednostek rozliczeniowych dla operacyjnego manipulowania przestrzeniami ładunkowymi, w których używane są palety;

Łatwość wszystkich procesów załadunku i rozładunku oraz bezpieczny transport nawet na najdłuższych dystansach z gwarancją jakości ubezpieczonych przesyłek;

Uproszczenie wszystkich manipulacji w stosowanych procesach, co pozwala zaoszczędzić nie tylko cenną przestrzeń roboczą, ale także wynagrodzenie pracowników, kierowców, ładowaczy i operatorów.

Znacznie ograniczając budżety w operacyjnych procesach logistycznych, zapewniając automatyczne układanie na paletach towarów lub półproduktów transportowanych, zalecane w systemie rodzaje opakowań, w tym paletyzacja folią stretch, pomogą w składowaniu w magazynach i we wszystkich fazach zorganizowanego transportu.

Kompaktowe układanie przy paletyzacji ładunków i przy owijaniu folią stretch

Stosując paletyzację ręczną lub mechaniczną do kompaktowego paletyzowania skrzynek, lub ładunków jednostkowych, należy pamiętać, że na paletach wysyłkowych należy przestrzegać wyjątkowo ciasnego układania przedmiotów, które mają być transportowane lub przechowywane.

Po uformowaniu bloku na palecie o optymalnej nośności i wysokości stosu do 1,5 metra zapewnione musi być późniejsze zabezpieczenie folią stretch lub używaną taśmą stretch. Ładunki gotowe do dostarczenia do strefy wysyłkowej są zazwyczaj układane na całej powierzchni palety, ale tak, aby przedmioty nie wystawały ponad krawędzie podstawy.

Zaleca się przestrzeganie ustalonych wymagań dotyczących pakowania i zabezpieczania ładunków za pomocą palet i zabezpieczenia ich za pomocą olinowania w celu bezpiecznego dostarczenia delikatnych elementów i łatwo psujących się towarów.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://corobotics.pl/zastosowania/paletyzacja/

Artykuł sponsorowany