Na co zwrócić uwagę przy wyborze agencji pracy za granicą? Odpowiadamy!

1 grudnia, 2022 Wyłączono przez Edytor2
Na co zwrócić uwagę przy wyborze agencji pracy za granicą? Odpowiadamy!

Pracodawcy coraz częściej nawiązują współpracę z agencjami pracy. Mają z tego szereg korzyści. A co z pracownikami, szukającymi zatrudnienia za granicą? Czy również w ich przypadku agencja pośrednictwa pracy to dobry wybór? Zdecydowanie tak, jeśli wybiorą do współpracy odpowiednią firmę.

Agencja pracy działająca legalnie

Jeśli wybierasz agencję pracy za granicą, przede wszystkim zwróć uwagę na jej legalność. Tylko legalne podmioty są godne zaufania. W przypadku, gdy dana agencja pośrednictwa pracy nie jest zarejestrowana, możesz zakładać, że coś ukrywa.

Poza tym, gdyby w takiej sytuacji coś poszło nie tak, Twoje możliwości w zakresie domagania się swoich praw będą ograniczone. Każda solidna agencja pracy posiada certyfikat, za przykład może posłużyć KONO. To firma uznana za zaufaną przez niezależnych kontrolerów, którzy zatwierdzili wpis do rejestru.

Warto mieć również na uwadze, że agencja pracy wpisana do rejestru posiada pewne określone obowiązki. W przypadku firm niezarejestrowanych, prowadzących działalność zbliżoną do agencyjnej, nie ma mowy o jakiś narzuconych z góry obowiązkach. Z tego względu współpraca z nimi może być trudniejsza, a prawa klienta okazują się zdecydowanie mniejsze.

Pomocna agencja pracy za granicą

Zastanawiasz się, co jeszcze cechuje dobrą agencję oferującą pośrednictwo pracy? Przede wszystkim to, że jej wsparcie jest kompleksowe. Starego typu agencje oferowały jedynie pośrednictwo. Ich zadaniem było skontaktowanie ze sobą pracodawcy i kandydata do pracy.

Dzisiaj tego typu firmy nie są już raczej określane jako agencje. Są to po prostu portale ogłoszeniowe. Natomiast agencja aktywnie szuka pracowników i pracodawców oraz rzetelnie podchodzi do tematu dopasowania do siebie obu stron. Jednak to nie wszystko, dobra firma pośrednicząca w szukaniu pracy za granicą bierze udział również w organizacji wyjazdu i pracy. Co to oznacza w praktyce?

Otóż nawiązując współpracę z agencją, po podpisaniu umowy można liczyć na wsparcie choćby w zakresie organizacji samego transportu do kraju docelowego. Co więcej, jeśli pracownik sobie tego życzy, agencja pracy znajduje mu nocleg, według podanych wytycznych. Również na barkach agencji leży organizacja dojazdu z miejsca noclegowego do miejsca pracy.

Ważna jest też pomoc we wszystkich kwestiach formalnych. Praca w niektórych krajach wymaga zdobycia zezwolenia. Czasami trzeba też zalegalizować osobę, która przyjeżdża do obcego kraju. Poza tym w zasadzie we wszystkich krajach trzeba przejść testy BHP. Organizacją tego wszystkiego zajmuje się właśnie agencja pracy za granicą.

Agencja doradztwa personalnego i jeszcze więcej

Dzisiaj agencja pracy to coś więcej niż pośrednictwo, a nawet niż organizacja pracy. Otóż firmy tego typu służą też doradztwem, i to w bardzo szerokim zakresie. Dobra agencja doradztwa personalnego wspiera zarówno pracowników, jak i pracodawców.

Pierwszym doradza, w jakich obszarach szukać zatrudnienia. Tym drugim natomiast udziela wskazówek dotyczących tego, jakiego typu pracowników szukać na dane stanowiska. Ponadto niektóre agencje pracy, jak choćby wspomniana wcześniej Kono, prowadzą też leasing pracowniczy. To forma wypożyczenia pracowników zatrudnianych przez agencję.

Niewątpliwie agencja pracy za granicą może być pomocna. Teraz wiesz już, na co zwracać uwagę, wybierając tę konkretną. Kluczową kwestią jest kontrola legalności działania danej firmy. Jednak nie bez znaczenia jest również sprawdzenie zakresu wsparcia udzielanego przez agencję i ogółem zakres świadczonych przez nią usług.

Artykuł sponsorowany