Jaki jest koszt montażu drabiny z koszem ochronnym?

20 października, 2022 Wyłączono przez Edytor2
Jaki jest koszt montażu drabiny z koszem ochronnym?

Czasem możemy być zmuszeni do montażu drabin z koszem ochronnym, czasem po prostu chcemy zapewnić sobie większe bezpieczeństwo. Ile kosztuje montaż drabiny z koszem ochronnym?

Drabina z koszem ochronnym

Drabina z koszem ochronnym jest instalacją o podwyższonym stopniu bezpieczeństwa. Takie drabiny zwykle montowane są na większych wysokościach lub tam, gdzie bezpieczeństwo jest szczególnie zagrożone.

Kosz ochronny w tego rodzaju drabinach okala schody, zwykle wykonane jako antypoślizgowe. Niekiedy występuje konieczność montażu drabiny z koszem ochronnym ze względu na przepisy BHP oraz normy budowlane. Jednakże są one używane także w miejscach, w których nie jest to obligatoryjne – ponieważ to najbezpieczniejsze drabiny.

Ich pierwszym przeznaczeniem jest umożliwienie wejścia na dach lub – w przypadku obiektów przemysłowych – dostanie się na położony wysoko punkt (na przykład komin). Używanie tego rodzaju drabin jest podyktowane również planami ewakuacji przygotowywanymi dla każdego nowego budynku – to one są węzłami i ścieżkami opuszczania miejsca w czasie zagrożenia.

Drabiny z koszem ochronnym potrafią niekiedy stanowić całe systemy dróg przemieszczania się, mogą być także bardzo wysokie i mierzyć dziesiątki metrów. Jak się montuje te drabiny i ile to kosztuje?

Warunki montażu drabiny z koszem

Montaż drabin z koszem ochronnym jest możliwy na większości rodzajów ścian i powierzchni. Zwykle drabiny te są montowane na zewnątrz budynków, choć istnieją wyjątki, jak duże hale produkcyjne czy magazyny.

Niekiedy montaż drabiny ochronnej będzie wymagany przez prawo budowlane już na etapie powstawania konstrukcji. Budynki zaopatrujemy w ten sprzęt także wtedy, gdy budowano je bez wytycznych dla bezpieczeństwa.

Zdecydowana większość powierzchni nadaje się do montażu drabin z koszem. To mogą być ściany z płyt, ale także wiele konstrukcji ze stali, powierzchnie wykonane z blach falistych, itd.

Koszt montażu dla drabin ochronnych – od czego zależy

Przede wszystkim w kosztach montażu drabin z koszem znajdzie się taka pozycja jak wysokości drabiny. Rozpiętość jest tu bardzo duża, ponieważ drabiny z koszem ochronnym montujemy zarówno w jednopiętrowych budynkach, jak i na ścianach budynków najwyższych, zarówno mieszkalnych, przemysłowych i wszelkich innych. Dla właściwego podliczenia kosztów montażu firma, której zlecimy to zadanie, zbada również rodzaj powierzchni, na której chcemy zamontować drabinę.

Powiedzieliśmy już, że drabiny z koszem ochronnym często stanowią systemy. Dopowiedzmy teraz, że te systemy mogą składać się z różnego rodzaju wypustek, pomostów, instalacji chroniących przez niepowołanym wstępem, łączników, itd. To wszystko ma wpływ na koszty montażu takich drabin. Im bardziej rozbudowujemy naszą infrastrukturę, tym większy koszt.

Poza tym koszt montażu zależeć będzie od materiału, z którego wykonana jest drabina, choć ma to znacznie mniejszy wpływ na ustalanie ostatecznej ceny niż wysokość drabiny.

Co zawdzięczamy bezpiecznym drabinom?

Montaż drabiny z koszem ochronnym to inwestycja w nasze i innych bezpieczeństwo, niekiedy przepisana przez prawo budowlane konieczność. Na koniec ciekawostka: badania wykazały, że wspinanie się po drabinie wyposażonej w kosz jest łatwiejsze dla osób cierpiących na lęk wysokości.

 

 

Artykuł sponsorowany