Daj zarobić Polakowi – wybieraj domenę i hosting od rodzimych firm

13 kwietnia, 2016 Wyłączono przez Edytor2
Daj zarobić Polakowi – wybieraj domenę i hosting od rodzimych firm
Według raportu Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK), pod koniec 2014 roku istniało ponad 2,5 miliona domen z końcówką .pl. Jest to zatem liczba ogromna. Nie wszystkie one są jednak wykupione u polskich dostawców usług hostingowych.

 

Polskich dostawców jest sporo i naprawdę można wybrać z ich oferty wariant dopasowany do swoich potrzeb w atrakcyjnej cenie.

Dlaczego warto w ogóle się nad tym zastanowić? W imię patriotyzmu ekonomicznego i chęci wsparcia rodzimej gospodarki. Dając zarobić Polakom, przyczyniamy się do wzrostu wynagrodzeń, inwestycji i zatrudnienia w naszym kraju. Więcej na ten temat można przeczytać chociażby w tym artykule.

 

No dobrze, ale co konkretnie zrobić?

Jeśli dopiero planujemy zacząć korzystać z usług hostingowych lub kończy nam się umowa z obecnym usługodawcom, możemy łatwo zarejestrować swoje usługi/przenieść je do jednej z polskich firm. Jak łatwo przejrzeć ich listę? Znajdują się one w bazie danych na stronie WspieramRozwój.pl.

Dla tych, którzy mają jeszcze ważną umowę na świadczenie usług u zagranicznej firmy, także istnieją korzystne rozwiązania. Niektóre polskie firmy mają w swojej ofercie opcję bezpłatnego okresu korzystania z usług hostingowych, w wypadku przeniesienia swoich produktów od innej firmy w czasie trwania umowy.

Jeśli chodzi o rejestrację domen, to z punktu widzenia klienta ważne są przede wszystkim dwa aspekty – cena rejestracji i cena przedłużenia domeny po upływie pierwszego roku. Jeśli chodzi o rejestrację, to w zdecydowanej większości firm taka usługa nie przekracza 30 zł dla domen o najpopularniejszych końcówkach (m.in. .pl, .com, .net, com.pl, .eu). Można jednak trafić na usługodawców, którzy oferują rejestrację za darmo lub za zaledwie kilka złotych. I tak oferta AZ.pl obejmuje m.in. rejestrację domen z końcówką .pl oraz .eu za darmo. W SuperHost.pl opłata za rejestrację domeny .pl i domen funkcjonalnych wynosi tylko 4,90 zł, a cena rejestracji domen regionalnych np. waw.pl to tylko 2,90 zł. Warto dodać, że w przypadku rejestracji wspomnianych domen na firmę, nie płaci się nic. Natomiast, gdy chodzi o przedłużenie aktywności domeny, to jedną z najlepszych ofert na rynku posiada ionic.pl. I tak odpowiednio cena odnowienia po roku domeny .pl to tylko 56,58 zł brutto, domeny .com 51,66 zł brutto, a .eu 29,52 zł brutto. Jeśli zaś klient chce zarejestrować domenę z polskimi znakami np. ą czy ó (IDN), to znakomitą ofertę pod tym kątem ma Linuxpl.com – rejestracja takiego adresu z końcówką .pl to tylko 14,76 zł brutto, a przedłużenie 18,45 zł brutto – jest to zatem jeden z najtańszych sposobów na rejestrację własnej domeny na rynku.

Poniżej krótkie przedstawienie największych zalet niektórych popularnych polskich firm hostingowych:

o12.pl

Oferuje ciekawy sposób rozliczania w przypadku zamówienia stworzenia własnego sklepu internetowego – płaci się wysoką opłatę jednorazowo, a potem całość działa już w ramach hostingu klienta. Najtańszy wariant kosztuje 1990 zł netto. Po kilku latach ta inwestycja się zwraca. Na o12.pl można też stosunkowo tanio zarejestrować domenę i wykupić dopasowany do swoich oczekiwań hosting, a przenoszenie swoich stron od konkurencji jest dodatkowo premiowane i w takim wypadku można liczyć na dodatkowe rabaty.

 

 

 

W ofercie o12.pl znajdziecie ciekawe promocje, np. do 7 kwietnia 2016 dostępna była poniższa opcja, dzięki której w ciągu roku na hosting można było wydać tylko 20-30 złotych! Zapewne warto sprawdzić, jakie aktualne zniżki oferuje ten operator – widać, że często kusi interesującymi promocjami.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

iq.pl

Wyróżnia się przyznawaniem wysokich zniżek na usługi dla stałych klientów. Łącznie może to być nawet 30 proc. wartości zamówienia, co sprawia, że kupując serwer na 3 lata, klient dostaje praktycznie rok użytkowania usługi gratis. Przykładowo, cena netto hostingu „Start”, który oferuje m.in. pojemność 50 GB i 10 baz danych, wynosi 200 zł za rok, ale gdy już zamówi się usługę na 3 lata, to cena wyniesie nie 600 zł, ale 420 zł netto. Do tej ceny należy dodać 23 proc. VAT – a zatem łącznie będzie to 516,6 zł. Gdy jednak rozłożymy to na wielkość opłaty miesięcznej, to jest to jedynie 14,35 zł brutto – a to oznacza już jedną z najciekawszych ofert na rynku.

 

 

Poza tym na iq.pl obecna znajdziecie korzystną ofertę serwerów VPS, umożliwiających zarządzanie najbardziej popularnymi usługami m.in. Apache, MySQL, Postfix, Nginx, sshd. W najtańszej opcji można wykupić taki serwer za jedyne 49 zł netto miesięcznie.

eHost.pl

Jedną z najsilniejszych stron eHost.pl są ceny hostingów w stosunku do ich korzystnych parametrów. Do każdego serwera firma dołącza darmowo swój Kreator stron WWW, dzięki czemu klient może w prosty sposób stworzyć swoją witrynę internetową bez znajomości profesjonalnych technik tworzenia stron. Hosting eHost.pl można testować za darmo bez zobowiązań przez 14 dni.

 

 

 

 

Przykładowo – najtańszy hosting w eHost.pl, zgodnie z promocją rozpoczęta od 01.01.16 do odwołania, kosztuje tylko 51,66 zł brutto rocznie i gwarantuje m.in. pojemność dyskową 3 GB, 2 bazy MySQL i 72 GB rocznego transferu. Jest to zatem idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą założyć proste strony, gdzie mogą chociażby dzielić się swoimi zainteresowaniami, ale również powinno to wystarczyć do prowadzenia prostej strony małej firmy.

Linuxpl.com

Na linuxpl.com na pewno warto zwrócić uwagę na rejestrację domen. Do wyboru jest tutaj całkiem sporo końcówek adresów, ale najciekawsza jest opcja rejestracji domeny IDN, czyli zawierającej dialektyczne znaki narodowe. I tak np. rejestracja takiej domeny z polskimi znakami to tylko 12 zł netto, a jej przedłużenie 15 zł netto rocznie. To zdecydowanie jedna z najtańszych ofert na rynku.

 

 

U tego operatora dostępna jest także bogata, zróżnicowana oferta hostingów. Ciekawą opcją jest np. hosting SEO, dający do dyspozycji klienta 10 GB pojemności i aż 53 adresy IP z 30 różnych klas adresowych. Promocyjna cena takiego wariantu na dzień 04.04.16 wynosiła tylko 258,3 zł brutto rocznie.

ionic.pl

Szczególnym elementem, który wyróżnia ofertę ionic.pl jest z pewnością hosting PrestaShop, czyli taki, który jest specjalnie zoptymalizowany pod CMS PrestaShop. System sam instaluje najnowszą wersję tego sklepu, a na jednym takim hostingu można zainstalować aż 3 sklepy. Cena za takie rozwiązanie nie jest wygórowana – to tylko 204 złote rocznie.

 

 

Opłacalne jest także zarejestrowanie domeny u tego operatora – w przypadku adresów z końcówką .pl cena odnowienia wynosi tylko 46 złotych, a domeny europejskiej .eu  24 złote.

LH.pl

Przyglądając się ofercie LH.pl, należy szczególnie zwrócić uwagę na certyfikaty bezpieczeństwa SSL – w najtańszej opcji, dedykowanej małym sklepom internetowym, czy stronom firmowym, trzeba na taki certyfikat wydać tylko 49 zł za rok. Certyfikat zapewnia nie tylko bezpieczeństwo danych klienta, ale także wspomaga pozycjonowanie witryny – Google zdradził, że strony używające certyfikatów SSL/HTTPS będą lepiej traktowane przy ustalaniu kolejności wyników wyszukiwania.

Poza tym LH.pl posiada ofertę hostingów, z których każdy oferuje nielimitowany transfer, nieograniczoną liczbę kont e-mail, baz MySQL i kont FTP, a także gwarantuje codzienną kopię bezpieczeństwa. W najtańszej wersji, z przestrzenią dyskową 5 GB, taki hosting kosztuje 50 zł netto za rok, czyli niespecjalnie wygórowanie.

LH.pl jedna osoba można zarejestrować za darmo aż 4 domeny (z końcówką .pl, com.pl, .com lub .eu). Ponadto, przy przedłużeniach również ceny są uzależnione od liczby posiadanych w tej firmie domen – im więcej tym taniej.

Cal.pl

Usłogodawca cal.pl kusi klientów interesujące promocjami, takimi jak kupon o wartości 50 zł do wykorzystania na promocję na Facebooku, dołączany do każdego zamówienia, czy aż do 4 miesięcy bezpłatnego korzystania z hostingu cal.pl, w wypadku przeniesienia swoich usług hostingowych z innej firmy. Warto wspomnieć, że cal.pl daje możliwość rejestracji domen z bardzo wieloma zagranicznymi rozszerzeniami, np. .de (Niemcy) czy .tw (Tajwan). Wszystkie usługi firmy można testować bez konsekwencji przez okres 7 dni.

 

 

Za pośrednictwem cal.pl można wykupić usługi dodatkowe, które nie są bezpośrednio związane z działalnością hostingową – jak chociażby założenie i prowadzenie przez pracowników cal.pl firmowego profilu na Facebooku, czy też pozycjonowanie strony internetowej klienta.

SuperHost.pl

Warto zwrócić na ofertę SuperHost.pl ze względu na jedną z najlepszych na rynku ofertę hostingu www. I tak pakiet „Start” kosztuje w pierwszym roku tylko 39 złotych rocznie! A oferuje wyjątkowo sporo – przestrzeń 150 GB, transfer bez limitu, 25baz MySQL, kreator stron na jedną witrynę i dodatkowo atrakcyjne bonusy, jak 250 zł do wykorzystania na kampanie Google AdWords.

 

 

 

Jedną z przykuwających propozycji SuperHost.pl jest także możliwość wykupienia profesjonalnego pakietu usług pozycjonowania, dzięki którym serwis klienta znajdzie się w pierwszej dziesiątce wyników na dane hasło w wyszukiwarce Google. Co ważne, można wybrać sposób rozliczania za efekty, a zatem klient płaci tylko w wypadku osiągniecia założonego celu.

Artykuł zawiera bannery i linki reklamowe. Korzystając z nich wspierasz naszą inicjatywę za co serdecznie dziękujemy!

Autor: Adam Stankiewicz

 

 

Najczęściej zadawane pytania – FAQ

 

Czy każda domena z końcówką „.pl” jest polska?

Domen „.pl” w roku 2014 było aż 2,5 miliona. Wbrew pozorom, nie każdy adres, który ma końcówkę „.pl” jest wykupiony u polskiego dostawcy hostingowego i równie dobrze może korzystać z usług dostawcy zagranicznego.

Dlaczego warto korzystać z polskich usług hostingowych?

Tutaj w grę wchodzi kwestia patriotyzmu ekonomicznego. Płacąc polskiemu dostawcy dajemy zarobić Polakom, a to sprawia, że nasze pieniądze, w formie zysków i odprowadzanych przez dostawcę podatków, pozostają w Polsce. To się przekłada na wyższe pensje, więcej inwestycji oraz miejsc zatrudnienia na terenie Polski.

Gdzie znaleźć odpowiedniego dla siebie polskiego dostawcę?

W artykule znajduje się przegląd ciekawych propozycji dostawców hostingowych. Niemniej lista zmienia się i powiększa i warto być cały czas na bieżąco, żeby nie pominąć wartościowej firmy. Wspieram Rozwój dysponuje bazą polskich marek i firm, która jest ciągle aktualizowana. Zachęcamy również do ściągnięcia naszej aplikacji na smartfona Polskie Marki.

Chcę przenieść się do polskiego dostawcy, ale mam podpisaną umowę z firmą zagraniczną. Co mogę zrobić?

Nawet jeśli masz podpisaną jeszcze umowę z firmą zagraniczną, to nic straconego. Wielu polskich dostawców posiada w ofercie darmowy okres korzystania z usług hostingowych. Dzięki temu można w trakcie trwania umowy przenieść się do polskiego dostawcy, bez ponoszenia dodatkowych kosztów.