|

Sprawdzaj co jest polskie z aplikacją Polskie Marki! bit.ly/pobierzpolskiemarki

Co jest rosyjskie w Polsce?

Rosyjski kapitał nad Wisłą - brzmi groźnie. Nie ma jednak zbyt wielu powodów do obaw. O ile ruskich agentów i można u nas znaleźć co nie miara o tyle przedsiębiorstw i ich marek już nie tak wiele. Są oczywiście obszary, w których Rosja ma znaczącą pozycję, ale próżno jej szukać na górnych półkach w osiedlowych sklepach.

 

 

 

Polityka Putina, a wybieranie rosyjskich produktów

W dobie wydarzeń na Ukrainie i w Gruzji, niemal każdy potępia rosyjską politykę względem byłych republik radzieckich. Większość z nas popiera wprowadzenie europejskich sankcji na Rosję i inne próby nacisku na agresywne mocarstwo.

Z drugiej strony, te same osoby na co dzień sięgaja po rosyjskie produkty, nie będąc nawet tego świadomymi i przez to wspierają rosyjskie firmy. Poniżej postramy się przybliżyć najważniejsze marki i firmy będące obecnie w posiadaniu rosyjskiego kapitału.

Dla lubiących słuchać: "Krótko i na temat" - Co jest ruskie w Polsce?

Dla lubiących czytać - lista rosyjskich marek

0. 

Rosyjski węgiel

Zanim przejdziemy do konkretnych marek i firm, należy powiedzieć parę słów o rosyjskim węglu. Zapewne skusił on już całe rzesze ludzi, ze względu na niższą cenę. Nie każdy jednak ma świadomość, że za tą ceną kryje się po prostu niższa jakość. Jest to węgiel mniej kaloryczny, dający mnie ciepła z tej samej ilości materiału. Warto więc przez zakupem poszukać jednak węgla oznaczonego jako polski.

 

1. 

 Lukoil - rosyjska sieć stacji benzynowych. W Polsce ma około 120 placówek. 

 

 

2. 

 Producent "polskich" wódek, jednak od niedawna w rękach Russian Standard, czyli największego producenta alkoholi w Rosji. Wytwarza on takie marki jak: Żubrówka, Soplica, Absolwent, Bols, Palace czy Royal.

W ich władaniu są również popularne alkohole zagraniczne:

Wina: Carlo Rossi, Sutter Home, Shiraz, Cabernet Sauvignon, Zinfandel, Pinot Grigio, Barefoot .

Piwa: Budweiser, Corona.

Whisky: Grant's, The Balvenie, Glenfiddich, Tullamore Dew, Old Smuggler, William's.

Koniaki: Camus, Remy Martin.

Brandy: Torres.

Rum: Senorita.

Tequile: Sierra, Patron.

Giny: Finsbury, Hendrick's.

A także: Cinzano, Grappa Primavera, Metaxa, Old Pascas, Canario, Ouzo, Piper Heidsieck  

 

3.

Gry od CENEGA

Gry od CENEGA - Firma Cenega N.V. od 2005 roku należy do rosyjskiej grupy 1C, co oznacza, że na takich kultowych tytułach jak Assasin Creed, Civilisation, FarCry, Total War, Anno czy Dark Souls zarabiają Rosjanie. Co prawda CENEGA jest jedynie dystrybutorem, ale warto mieć i to na uwadze. Ooo zgrozo!

 

4. 

Rosyjskie produktyKari i Centro - mamy też coś dla Pań. Dwie marki obuwnicze, które od 2012 roku dostępne są w Polsce. Obie są rdzennie rosyjskie.

 

 

 

 

 

5. 

Kaspersky rosyjska firmaKaspersky Lab - jeden z największych na świecie producentów oprogramowania antywirusowego. Marka zdecydowanie doceniana, nie tylko w Polsce. Czy jednak nie można znaleźć czegoś równie dobrego pochodzącego z bardziej przyjaznego dla nas kraju? Naszym zdaniem na pewno!

 

6.

Rosyjski antywirusOutpost - marka oprogramowania antywirusowego należąca do petersburskiej firmy Agnitum Ltd. Oprogramowanie mniej znane od Kasperskiego, ale podobnego jak on pochodzenia.

 

 

 

 

7.

Ruski antyvirusDr. WEB - kolejna marka antywirusa stworzonego przez moskiewską firmę Doctor Web.

 

 

8. 

Rosyjski butikOodji - kolejna marka odzieżowa. W Polsce ma jedynie nieco ponad 10 punktów, ale wspierając ją zakupowo na pewno stworzyłaby kolejne.

 

 

9. 

Rosyjskie filtry do wody

 

Aquaphor - filtry do wody z kraju Puszkina.

 

 

10. 

Rosyjski komunikatorKomunikator Telegram, okrzyknięty w polskim internecie hitem, który prześcignie kupionego przez Facebooka WhatsApp'a. Na pewno bracia Durov byliby z tego faktu zadowolenii.

 

 

 

 

11.

 

 

Oczywiście nie można pominąć rosyjskich linii lotniczych Aeroflot, którymi można polecieć chociażby z Okęcia.

 

 

12.

                                                                                            Również warto wymienić dwie duże firmy budowlane, w których znaczne udziały ma przyjaciel Putina Oleg Deripaska - Strabag i Hochtief.

 

 

13.

                                                               

Apteczka Babuszki Agafii to również rosyjska marka. 

 

 

14

Musztarda Rustica - mało popularna w Polsce.

 

 

 

 

Są jeszcze firmy nierosyjskie, ale produkujące w tym kraju. Poniżej przykłady.

 

15. 

Nokian - marka opon. Co prawda fińska, jednak jedna z jej największych fabryk znajduje się właśnie w Rosji. 

 

16. 

Unilever w Rosji

 

Niektóre produktu koncernu Unilever. Na pewno dezodoranty Rexona i Dove. Przypuszczalnie mogą to być również margaryny (Rama i Kasia), ale informacja ta jest jeszcze niepotwierdzona.

 

 

 

 

PS. W komentarzach pisaliście o marce Prestigio. Pragniemy poinformować, że marka ta należy do białoruskiego biznesmena, stąd też nie mogła się ona znaleźć w powyższym zestawieniu.

Jak wiemy, lista ta jest na pewno niekompletna, jednak postaramy się ją systematycznie uzupełniać. Jeśli znacie jakieś inne rosyjskie marki to piszcie w komentarzach. Na pewno je dodamy.

Zachęcamy również wszystkich do wspomożenia naszej akcji poprzez Wolontariat, polegający na samodzielnym dodawaniu marek i firm do naszej bazy - [Zobacz szczegóły].

Autor: Tomasz Dziewulski

 

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

 

Czy kapitał rosyjski zajmuje istotne miejsce w Polsce?

 

Rosja ulokowała sporą część kapitału na polskim rynku, ale bynajmniej tu nie dominuje. Wśród nich nie ma zbyt wielu produktów poza alkoholami, które na co dzień można znaleźć w sklepach. Polski przemysł energetyczny jednak korzysta przede wszystkim z rosyjskiego węgla.


Patriotyzm ekonomiczny z zasady zaleca wybieranie rodzimych usług i produktów, lecz nie nakłania do bojkotu. Czy są jakieś dodatkowe powody, dla których lepiej nie wspierać marek rosyjskich?

 

Agresja Rosji wobec Ukrainy i Gruzji wzbudza sprzeciw większości osób. Bojkot lub unikanie marek rosyjskich jest – tuż obok nałożenia europejskich sankcji - formą nacisku, jaki można wywierać na Rosję poprzez swoje codzienne wybory. Z perspektywy samej Polski, warto wybierać produkty pochodzące z przyjaźniejszych dla niej krajów.

 

Jakie są przykłady popularnych u nas rosyjskich marek?

 

Za przykład można podać sieć stacji beznzynowych Lukoil i liczne marki alkoholi wytwarzane przez Russian Standards: Żubrówka, Soplica, Carlo Rossi, Sauvignon, piwa Budweiser. Warto również wspomnieć o aplikacjach – oprogramowaniu i antywirusowym Kaspersky i komunikatorze Telegram. Sympatyczna marka Apteczka Babuszki Agafii produkująca kosmetyki jest również rosyjska.
 

Jakie są zalety i wady rosyjskiego węgla, czy warto go sprowadzać z Rosji?

 

Jedną z zalet rosyjskiego węgla jest jego niska cena i prawdopodobnie na tym się kończą jego atuty. Do tego jest jeszcze druga strona medalu, ponieważ za niska ceną stoi słabsza jakość. Węgiel ten jest mało wydajny i daje mniejszą ilość ciepła z tej samej ilości zużytego materiału. Z tego powodu warto wybierać węgiel oznaczony jako polski.

 

 

sklep Wspieram Rozwój PL


Inne artykuły, które mogłyby Cię zainteresować:
Które banki wciąż możemy nazywać polskimi? - zdecydowana większość działających w Polsce banków jest w rękach kapitału zagranicznego. Na całe szczęście, nie wszystkie. 
 Genialne uzbrojenie polskiej produkcji z czasów II wojny światowej - Polacy w 1939 posiadali znakomitą broń własnej konstrukcji, ale niestety wyprodukwali jej za mało.