|

Sprawdzaj co jest polskie z aplikacją Polskie Marki! bit.ly/pobierzpolskiemarki

Czy polska armia jest realną siłą w Europie?

Szef czeskiego think-tanku Evropske Hodnoty, Jakub Janda, zarekomendował ostatnio władzom swojego kraju potraktowanie stosunków z Polską jako strategicznych, ponieważ ?Polska jest jedynym państwem w regionie, które ma i będzie posiadać realne siły zbrojne?. Czy jest to prawda? Jak Polska armia wypada w porównaniu z innymi państwami Europy Środkowo-Wschodniej oraz z Rosją? Ten artykuł powinien pomóc odpowiedzieć na te pytania.

Jeszcze w 2015 roku polska armia liczyła 96 tys. żołnierzy, w lutym 2017 roku było to już 106 tys., a po latach 2020-2022 roku ma osiągnąć liczbę 200 tys. żołnierzy. Tutaj jednak należy podkreślić, że 50 tys. z nich mają stanowić żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

polska armiaWarto zaznaczyć, że obecnie liczba żołnierzy nie jest podstawowym kryterium oceny siły armii. Znacznie ważniejsze jest to, jaki armia ma sprzęt i w jakiej ilości. Dla przykładu – armia Hiszpanii liczy obecnie ponad 109 tys. żołnierzy, ale i tak według rankingu Global Fire Power znajduje się dopiero na 27 miejscu rankingu najsilniejszych armii świata, tymczasem Polska zajmuje miejsce 19. Czechy zaś, czyli wspomniany nasz sąsiad, posiada jedynie 22 tys. żołnierzy. Rosja dysponuje armią liczącą blisko 800 tys. osób.

Siła polskiej armii w regionie

Polska jest potentatem w regionie, jeśli chodzi o siły powietrzne. Nasz kraj może się pochwalić posiadaniem łącznie 99 samolotów myśliwskich, z czego dużą część wciąż stanowią już dosyć leciwe rosyjskie Su-22 i MiG-29, ale Polska dysponuje również 48 bardzo dobrymi amerykańskimi samolotami F-16. Dla porównania – Czechy mają 12 myśliwców (jednak nie byle jakich, to SAAB JAS 39 Gripen), Rumunia 31 (z tego jednak poważną siłę stanowi tylko 12 samolotów F-16).  

Jak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o naszą armię lądową? Polska dysponuje łącznie 249  niemieckimi czołgami typu Leopart 2 (różne odmiany), a do tego 232 czołgami PT-91 „Twardy” (modernizacja radzieckiego T-72). Samych T-72 mamy ponad 500, a zatem łącznie nasz kraj dysponuje około tysiącem czołgów. To spora siła w regionie – Czechy mają tylko 123 czołgi, Rumunia 827  (z czego ponad 300 to modernizacja radzieckiego czołgu T-55).

Zdecydowanie tym, co obecnie jest chyba największą dumą naszej armii w porównaniu ze światem, są wojska artyleryjskie. Mowa tutaj przede wszystkim o 24 armatohaubicach Krab (łącznie polska armia ma otrzymać 120 takich dział), 8 samobieżnych moździerzy RAK, 75 samobieżnych wyrzutniach rakietowych WR-40 Langusta.

Należy też zaznaczyć, że nasz kraj w zeszłym roku wydał 2,01 proc. PKB na zbrojenia (9,3 mld dolarów), a ten poziom w relacji do PKB osiągnęły jeszcze tylko cztery kraje NATO – USA, Wielka Brytania, Estonia oraz Grecja. Co więcej, w 2030 Polska ma wydawać co najmniej 2,5 proc. PKB na zbrojenia. Za te pieniądze nasz kraj może realizować ambitne programy modernizacji sił zbrojnych.

Czy polska armia ma szanse w starciu z Rosją?

Oczywiście, nie mamy co się porównywać z Rosją, która już 14 proc. swojego PKB przeznacza na zbrojenia (44,6 mld dolarów), ma 806 myśliwców czy ponad 20 tys. czołgów. Należy jednak podkreślić, że zakładamy, iż w razie konfliktu nie musielibyśmy walczyć sami. W związku z tym nasz potencjał ma nam po prostu umożliwić jak najdłuższą samodzielną obronę.

Jesteśmy także państwem, którego znaczenie rośnie, ponieważ ma zdecydowanie największy potencjał militarny w regionie. W całej Europie, według rankingu Global Fire Power, są tylko cztery państwa z większym potencjałem militarnym od nas – to Francja, Niemcy, Wielka Brytania oraz Włochy. Z tego powodu faktycznie państwa Europy Śrokowo-Wschodniej poza opieraniem swojego bezpieczeństwa na NATO, powinny także zabiegać o dobre stosunki z silnym militarnie państwem w regionie, którego percepcja zagrożeń jest podobna – a zatem Polską.

Autor: Adam Stankiewicz

 

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

 

Jak oceniana jest siła polskiej armii na skalę świata i w Europie?
 

Według rankingu Global Fire Power Polska armia pod względem siły zajmuje 19 miejsce na skali świata. W Europie Środkowo-Wschodniej Polska wydaje się mieć dość silne wojsko. Jakub Janda, szef czeskiego think-tanku zasugerował wręcz, że Czechy powinny traktować swoje układy z Polską jako strategiczne; według niego Polska jako jedyne państwo regionie ma szansę posiadać realne siły zbrojne.


Co jest wyznacznikiem potęgi armii?

 

Najważniejsze jest to, żeby armia posiadała sprzęt wojskowy dobrej jakości. Wbrew pozorom liczebność armii nie ma aż tak duzego znaczenia, ponieważ armie innych państw o liczbie żołnierzy zbliżonej do polskiej armii zajmowały duże niższe miejsca w rankingu GFP. Przykładem takiego państwa może być Hiszpania, 109 tysięcy żołnierzy, a miejsce 27 w porównaniu z polskim 19.

 

Jakie są mocne strony polskiej armii?

 

Polska armia dysponuje dobrą bronią. Na uwagę zasługują siły powietrzne Polski. Posiada 99 samolotów myśliwskich w tym 48 egzemplarzy F-16. Siły lądowe również dobrze się prezentują, obfitują w świetne niemieckie czołgi, których łącznie ma aż 1000. Co ciekawe, Polska jest prawdziwym potentatem w regionie i przewyższa ilością broni Czechy i Rumunię. Na skalę światową polską armię wyróżnia artyleria: artmatohaubice Krab, moździerze Rak i wyrzutnie rakietowe Langusta.
 

Jakie potencjalne zagrożenia warto brać pod uwagę i w jaki sposób Polska moze zwiększyć swój potencjał militarny?

 

Polska oficjalnie nie jest zagrożona. Biorąc jednak pod uwagę agresywną politykę Rosji wobec państw sąsiedzkich i potęgę rosyjskiego wojska, warto mieć świadomość swoich sił i możliwości, które są w regionie zaskakująco duże. Polska armia zajmuje piąte miejsce w rankingu. Jednym ze sposobów na zwiększenie potencjału militarnego jest modernizacja armii, którą najczęściej finansuje się z PKB.

 


Inne artykuły, które mogłyby Cię zainteresować:
autobus

Polskie autobusy i pociągi podbijają świat. Jak nam się to udało? - produkcja środków transportu publicznego wychodzi nam nad wyraz dobrze.

Samsung telefon

Sukces gospodarczy Korei Południowej - czy Polska może pójść tą drogą? - dowiedz się, jak Korea osiągnęła swój sukces gospodarczy i jakie z tego wnioski może wyciągnąć Polska.