Odbiór mieszkania w Poznaniu

18 czerwca, 2021 Wyłączono przez Dawid
Odbiór mieszkania w Poznaniu

Kupno mieszkania jest zawsze wielki wydarzeniem, zwłaszcza jeśli poprzedzone jest batalią uzyskanie kredytu hipotecznego. Zanim jednak zacznie się planować przeprowadzkę we własne cztery ściany, trzeba mieć świadomość tego, jak poprawnie przeprowadzić odbiór mieszkania, by nie ponieść przy tym żadnych dodatkowych wydatków.

Odbiór mieszkania Poznań

Odbiór mieszkania w Poznaniu zasadniczo nie różni się od tego, jak wygląda to w innych większych miastach. Na co warto zwrócić uwagę? Na co uważać? Czego się wystrzegać?

Do procedury odbioru technicznego mieszkania od dewelopera warto dokładnie się przygotować. To jest bowiem ten właśnie moment, kiedy można zgłaszać jakiekolwiek zastrzeżenia do tego, jak mieszkanie wygląda. Przed oddaniem do użytku mieszkania odbiór techniczny ma za zadanie ujawnić wszelkie niedoskonałości i wątpliwości – dlatego koniecznie warto zadbać o to, by odbywał się przy świetle dziennym. Sztuczne oświetlenie jest zbyt łaskawe i potrafi

zatuszować nieprawidłowy wygląd ścian czy podłóg.

Odbiór mieszkania Poznań – co zabrać ze sobą

Do odbioru mieszkania warto zawczasu się przygotować, zabierając ze sobą potrzebny sprzęt. Pomocna może okazać się poziomica – aby sprawdzić, czy ściany i podłogi są równe, jak należy. Przyda się także kątownik do zweryfikowania, czy kąty w mieszkaniu rzeczywiście są prostopadłe. Warto mieć także na wyposażeniu latarkę, miarkę, próbnik prądu oraz żarówkę z oprawą, by sprawdzić, czy każdy punkt oświetlenia ma zasilanie.

Przy odbiorze mieszkanie deweloper ma zadanie udostępnić właścicielowi dokumentację budowy oraz dokumentację powykonawczą. Do tego należy również domagać się innych dokumentów, między innymi dotyczących eksploatacji samego obiektu oraz instalacji i urządzeń z nim związanych.

Co warto skontrolować przy odbiorze?

Przede wszystkim, trzeba bardzo dokładnie sprawdzić wielkość lokalu. Pomiarów można dokonać samemu lub też zlecić ich wykonanie rzeczoznawcy. Balkon, taras czy też pomieszczenie piwniczne nie wchodzą w metraż mieszkania – o tym koniecznie trzeba pamiętać!
Ściany i sufity to kolejny punkt na liście do sprawdzenia. Trzeba zbadać czy nie ma na nich żadnych pęknięć lub zacieków. Przy pomocy poziomicy warto sprawdzić piony. W razie wątpliwości warto pomóc sobie latarką, której ostre światło z pewnością uwydatni wszelkie niedoskonałości.
Jeśli mieszkanie ma jakiekolwiek wady, nie wolno w żadnym wypadku podpisywać protokołu odbiorczego! Wszelkie usterki mają być stwierdzone na piśmie, a deweloper ma obowiązek je poprawić, jeśli uniemożliwiają zamieszkanie w lokalu.