Które wydawnictwa są polskie?

13 czerwca, 2023 Wyłączono przez Dawid
Które wydawnictwa są polskie?

Rynek wydawniczy w Polsce jest zróżnicowany, obok dużych wydawnictw są niewielkie rodzinne firmy. Wg danych z GUS w 2021 roku zostało wydane w naszym kraju 33 957 różnych książek i broszur. Które wydawnictwa w naszym kraju mają w 100% polski kapitał?

Jak wygląda sytuacja na rynku wydawniczym w Polsce?

Polski rynek wydawniczy boryka się obecnie z problemami ze względu na ponad kilkudziesięcioprocentowy wzrost kosztów spowodowany wojną na Ukrainie i inflacją. W Polsce obok filii zagranicznych potentatów wydawniczych dysponujących własnymi platformami sprzedaży są niewielkie wydawnictwa publikujące tzw. literaturę ambitną. W naszym kraju można znaleźć również tzw. wydawnictwa wyspecjalizowane np. w tematyce dziecięcej czy naukowej.

Które wydawnictwa mają polski kapitał?

W Polsce jest obecnie ponad 12 tys. wydawnictw. Poniżej przedstawiam listę wybranych wydawnictw z polskim kapitałem.

Albatros S.A.

Wydawnictwo Albatros Andrzej Kuryłowicz zostało założone w 1994 roku. Publikuje zróżnicowaną literaturę.

Amber

Pierwsze polskie wydawnictwo, które powstało w trakcie demokratycznych przemian w 1989 roku. Od 1994 r. przez kilka lat był największym wydawca literatury w naszym kraju. Do dziś wydano ponad 8 tys. tytułów w ponad 65 tys. egzemplarzy.

Arkady

Działa nieprzerwanie od maja 1957 roku. Powstało z połączenia Wydawnictwa Budownictwo i Architektura z Oficyną Sztuki. Do tej pory wydano ponad 5,7 tys. tytułów. Aktualna oferta obejmuje ponad 400 pozycji.

Biały kruk

Polskie wydawnictwo, które powstało w 1996 roku jako niezależna sp. z o.o. z inicjatywy publicysty, fotografa i wydawcy – Leszka Sosnowskiego. Początkowo wydawało wyłącznie albumy o tematyce kulturalnej i katolickiej w co najmniej kilku językach. Obecnie wydawane są również pozycje historyczne.

Czelej

Założone w 1992 roku. Jest liderem wśród wydawnictw wydających pozycje medyczne.

Demart

Wydawnictwo działające od 1992 roku. Początkowo zajmowało się wyłącznie kartografią. Misją marki jest wspieranie rozwoju najmłodszych czytelników. Wydawnictwo stale poszerza ofertę skierowaną do najmłodszych. W ofercie dla dorosłych są książki historyczne, biografie i ilustrowane albumy.

Difin

Założone w 1991 roku w Warszawie. Do tej pory wydało kilka tysięcy tytułów.

Edycja św. Pawła

Początki wydawnictwa sięgają 1934 r. Obecnie wydawnictwo dysponuje 2 własnymi hurtowniami. Specjalizuje się głównie w książkach o tematyce katolickiej.

Grupa Wydawnicza Helion

Powstała w 1991 roku. Specjalizuje się w literaturze informatycznej. Jest jedną z największych e-księgarni w Polsce. Do grupy należą takie marki jak: Helion, Helion Edukacja, Onepress, Sensus, Bezdroża, Ebookpoint.pl, Videopoint, Edition, Helion.

Juka

Wydawnictwo obecne na rynku od 25 lat, Specjalizuje się w wydawaniu podręczników, przewodników metodycznych dla pedagogów i autorów publikacji oświatowych. Wydawnictwo wchodzi w skład MAC S.A. firmy z 100% polskim kapitałem.

Muza S.A.

Istnieje na rynku od 1991 roku. Od 1992 roku spółka jest notowana na GPW. Od początku wydano ponad 5 tys. tytułów.

Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne (PWE)

Powstało w 1949 r. jako Polskie Wydawnictwo Gospodarcze. Specjalizuje się w wydawaniu książek i podręczników akademickich o tematyce ekonomicznej.

Pascal

Lider wśród polskich wydawnictw turystycznych. Powstało w 1999 roku w Bielsku- Białej.

Prószyński i s-ka

Polskie wydawnictwo powstało na początku lat 90. XX wieku. W 2008 roku zostało przejęte przez Prószyński Media. Publikuje polską i światową literaturę.

Publicat S.A.

Spółka akcyjna z siedzibą w Poznaniu. Działalnością wydawniczą zajmuje się od 1990 roku. Początkowo znana pod nazwą „Podsiedlik-Raniowski i s-ka sp. z o.o.”.

Rebis sp. z o.o.

Dom wydawniczy Rebis sp. z o.o. został założony w 1990 roku przez byłych pracowników Zakładu Psychologii PAN w Poznaniu (Tomasz Szponder i Tadeusz Zysk). Od 1993 roku wydawnictwo prowadzi Tomasz Szponder z żoną Grażyną (Tadeusz Zysk odszedł i założył wydawnictwo Zysk i S-ka). Firma regularnie otrzymuje nagrody i wyróżnienia.

Siedmioróg

Wydawnictwo powstało w 1990 roku we Wrocławiu. Publikuje głównie literaturę.

WAM

Największe i jedno z najdłużej działających religijnych wydawnictw w Polsce. Założone w 1872 roku przez ks. Stanisława Stojałowskiego SJ w Krakowie. Od stycznia 2021 dyrektorem wydawnictwa jest Jakub Kołacz SJ.

Wiking

Polskie wydawnictwo edukacyjne istniejące na rynku od ponad 20 lat.

Videograf SA.

Firma powstała w 1990 roku. Rocznie wydaje około 50 tytułów. Są to głównie powieści obyczajowe.

Wydawnictwo Komunikacji i Łączności (WKŁ)

Założone w 1949 roku. Hasłem przewodnim wydawnictwa jest: „z techniką za pan brat ponad 70 lat”. Publikuje książki z dziedziny motoryzacji, elektroniki, inżynierii lądowej i lotnictwa.

Wydawnictwo MAC edukacja

Grupa MAC jest jednym z nielicznych wydawnictw z 100% polskim kapitałem. Rodzinna marka stworzona przez dr. Mariusza Cyrańskiego z synami Mariuszem i Adamem w 1989 roku.

Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne (WSiP)

Wydawnictwo założone w 1945 roku jako Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych. Od 2010 roku wydawnictwo dociera do klientów nowymi kanałami: internet i aplikacje mobilne.

Wydawnictwo św. Wojciech

Założone w 1897 roku. Początkowo wydawano wyłącznie Pismo Święte. Obecnie wydawane są również inne pozycje katolickie.

ZamKor P.Sagnowski i wspólnicy s.j.

Założone w 1991 roku. Wydawnictwo specjalizuje się w wydawaniu podręczników z fizyki, chemii oraz różnorodnych pomocy dydaktycznych.

Zielona Sowa

Założone przez Mariusza Czyżewskiego. Specjalizuje się w książkach dla dzieci i młodzieży. Średnio miesięcznie wydaje ponad 400 tytułów. W 2008 roku wydawnictwo zostało zakupione przez grupę kapitałową WSiP. W czerwcu 2020 Zielona Sowa zmieniła właściciela na Kapitałową Grupę Inwestycyjną.

Znak

Jedno z największych wydawnictw w Polsce. Powstało jako Społeczny Instytut Wydawniczy w 1959 roku z inicjatywy osób związanych z „Tygodnikiem Powszechnym” i „Miesięcznikiem Znak”.

Zysk i s-ka

Założone w 1994 roku przed Tadeusza Zyska i Aleksandra Szablińskiego w 1994 roku. Obecnie około 30% oferty to literatura popularnonaukowa i naukowa. 

 

Autor: Brygida Konopka- König

 

Zobacz też:

Koszty rekuperacji – na co warto zwrócić uwagę przy wyborze