Które sieciowe piekarnie i cukiernie mają polski kapitał?

2 kwietnia, 2024 Wyłączono przez Brygida
Które sieciowe piekarnie i cukiernie mają polski kapitał?

Bez pieczywa i innych produktów cukierniczych wiele osób nie wyobraża sobie życia. Są obecne w naszej diecie od śniadania po kolacje. Sytuacja branży cukierniczej jest trudna od pandemii. Które piekarnie i cukiernie sieciowe są polskie?

Jakie są problemy branży piekarniczo-cukierniczej w Polsce?

Przedsiębiorcy z branży piekarniczo-cukierniczej muszą mierzyć się z wieloma wyzwaniami, należą do nich m.in.

  • wyższe cenny prądu i gazu
  • zakłócenie łańcucha dostaw – początkowo wywołany przez pandemię, a później wojna wywołana przez Rosję
  • wzrost cen surowców
  • spadek konsumpcji pieczywa
  • wyższe koszty pracy

Piekarnie i cukiernie – lista wybranych sieciówek

Poniżej przedstawiamy listę wybranych (liczba punktów powyżej 10) piekarni i cukierni z polskim kapitałem.

AK Otrębusy

Rodzina marka z ponad 30-letnim doświadczeniem. Obecnie sieć ma ponad 30 sklepów firmowych. Produkty kupują również klienci z kanału HoReCa, czy B2B. W ofercie brandu jest około 300 produktów.

 Asprod

Produkty brandu dostępne są od ponad 30 lat. Można je zakupić w ponad 70 sklepach firmowych sygnowanych marką głównie na terenie województwa zachodniopomorskiego, lubuskiego, jak również wielkopolskiego.

„Bagietka” Sp. z o. o.

Marka powstała w 1992 roku. Początkowo firma zajmowała się wyłącznie wypiekiem bagietek, ale potrzeby rynku lat 90. XX wieku zmusiły markę do poszerzenia oferty o inne produkty, a od 2005 roku brand oferuje również wyroby cukiernicze.

Blatazar

Cukiernia z Torunia z polskim kapitałem. Obecnie marka ma kilka sklepów firmowych na terenie Torunia i okolic.

Banatkiewicz

Cukiernia z ponad 60- letnim doświadczeniem. W ofercie marki jest ponad 80 różnych produktów wykonywanych wg dawnych receptur.

Cieślikowski Cukiernia

Założona w 1969 roku przez Andrzeja Cieslikowskiego. Obecnie marka Cieslikowski & M. Trojanowski ma wiele punktów sprzedaży. W ofercie brandu jest ponad 100 różnych produktów cukierniczych.

Cukiernia Antonii Adamek

Marka powstała w 1984 roku jako rodzinna firma (i pozostaje taka do dziś). Wyroby produkowane są ręcznie wg starych receptur, więc cieszą się bardzo dużą popularnością. Produktu brandu dostępne są głównie na terenie Krakowa i okolic.

Dom Chleba

Marka stworzona przez Lucynę i Jana Hartabus. Sieć ma ponad 60 sklepów.

H.P Cukiernia

Marka została założona w 1992 roku w Mosinie pod Poznaniem. Początkowo zajmowała się wyłącznie produkcją lodów rzemieślniczych, co więcej w 1994 roku została utworzona 1 cukiernia firmowa. Sklepy firmowe znajdują się na terenie Poznania i okolic.

Cukiernia Kandulski

W 1979 roku została założona przez Wojciecha Kandulskiego Cukiernia „Koralik” na Osiedlu Przyjaźni w Poznaniu. Firma zmieniła nazwę na „Cukiernia Kandulski” w 1999 roku. Obecnie produkty brandu można zakupić w cukierniach-kawiarniach w  Poznaniu, Baranowie, Kościanie, Śremie, Pile, Słupcy, Gorzowie Wielkopolskim, Kostrzynie nad Odrą, Bielsku-Białej, co więcej zagranicą – w Berlinie.

piekarnie

Cukiernia Karpicko

Cukiernia została założona w latach 90. XX wieku przez Justynę i Grzegorza z pasji do domowych wypieków.

Cukiernia Sabinka

Założona w 1994 roku przez Sabinę i Wiesława Grzenkowicz. Obecnie produkty brandu można zakupić na terenie Wejherowa, Redzie, Rumi, Gdyni Chylonia, a nawet w Lęborku.

Cukiernia Santos

Rodzinna marka założona w 1974 r. w Krośnie przez Józefa Bargieł. Obecnie w ofercie brandu oprócz wyrobów cukierniczych można znaleźć dodatkowo czekolady, a nawet przetwory z owoców.

Cukiernia Sowa

Początki marki sięgają 1946 roku, gdy Feliks Sowa otworzył pierwszy zakład piekarniczy w kamienicy przy ulicy Pomorskiej, w Bydgoszczy. W 1990 roku firma zamienia nazwę na Cukiernia i Piekarnia Adam Sowa, ponadto w 2018 roku została wprowadzona oferta Sowa Lunchowa. Obecnie cukiernia ma ponad 80 punktów w różnych miastach.

Fawor

Początki marki sięgają 1908 roku, gdy została założona pierwsza spółdzielcza piekarnia w Poznaniu. Marka, aż do lipca 1951 roku funkcjonowała w spółdzielczej formie. Wtedy właśnie powstały postały państwowe Poznańskie Zakłady Piekarskie, które 1 lipca 1976 zostały przemienione w Oddział Wojewódzkiej Spółdzielni Spożywców „Społem”. W 1988 roku zakład sprywatyzowano i zmieniono nazwę na Piekarsko-Ciastkarska Spółdzielnia Spożywców (PCSS). W 1997 roku zmieniono nazwę na „Fawor” Spółdzielnia Piekarsko – Ciastkarska. Obecnie marka ma ponad 30 sklepów firmowych.

Galeria Wypieków

Marka założona w 1945 roku przez Czesława Lubaszkę. Sklepy znajdują się na terenie Warszawy.

Inter Europol

Rodzinna firma z polskim kapitałem. Założona w 1989 roku. W ofercie marki można znaleźć wyroby piekarnicze świeże, a ponadto mrożone.

Kłos

Historia marki sięga 1990 roku, gdy Marian Kurzyca, założył pierwszą piekarnię w Katowicach. W ofercie marki są wyrobny piekarnicze, cukiernicze, a także lody rzemieślnicze.

Oskroba

Początki marki sięgają lat 30. XX wieku, gdy Wacław Oskroba założył pierwszą piekarnię. W ofercie marki są pieczywo, wyroby cukiernicze, a ponadto produkty mrożone.

Piekarnia-Cukiernia „u Brzęczka”

Powstała w 1971 roku w Orzeszu, a w 1986 roku przeniosła się do Pszczyny. Obecnie produkty sprzedawane są w kilkudziesięciu punktach.

Piekarnia — Cukiernia Kurasiak, sp. z o.o.

Marka powstała w 1983 roku przez Mariana Kurasiaka. Firma zajmuje się produkcją wyrobów cukierniczych, a także pieczywa.

Ptyś

Rodzinna cukiernia założona w 1972 roku przez Andrzeja Gołębiowskiego. Początkowo zajmowano się produkcją rzemieślniczych lodów, co więcej w tym samym roku w ofercie brandu pojawiły się pierwsze wypieki.