WspieramRozwój.pl w kilku słowach

19 listopada, 2013 Wyłączono przez admin
WspieramRozwój.pl w kilku słowach
Czy wiesz, że jeśli w sklepie są trzy lodówki z piwem to masz niemal pewność, że żadnego z tych piw nie wyprodukowała firma z polskim kapitałem? Czy wiesz, że Pudliszki, Wedel, Żubrówka, Winiary, Zelmer, choć produkowane w Polsce, to już nie są polskie marki? Zarabiają na nich zagraniczne koncerny. A z drugiej strony czy wiesz, że Gino Rossi, Reserved, Goodram, Cece of Sweden to marki należące do Polaków i to do nich trafiają pieniądze kiedy je kupujesz?

Rozwój PolskiInicjatywa Wspieram Rozwój

Każdego roku dziesiątki miliardów złotych opuszczają nasz kraj bezpowrotnie w postaci jawnych zysków i nieuczciwie wyprowadzonych transferów, związanych z tzw. optymalizacją podatkową. Tworząc ten serwis, przyjąłem sobie za główny cel próbę zahamowania tej tendencji, poprzez szerzenie wiedzy na temat przynależności kapitałowej marek i firm.

Nie dla każdego oczywistym jest, że nasze codzienne decyzje ekonomiczne przekładają się na naszą ogólnonarodową zamożność. Kupując produkty zagraniczne wysyłamy część swoich pieniędzy za granicę i to tam budujemy dobrobyt, tworzymy miejsca pracy i zwiększamy pensje. Jeśli nasze pieniądze trafiają do polskich podmiotów, to są w większości wydawane ponownie w kraju i w ten sposób zwiększają konsumpcję oraz generują wzrost gospodarczy. Wyższe wpływy polskich firm to nowe miejsca pracy, podwyżki pensji i szanse na ekspansję zagraniczną. To od nas zależy gdzie te pozytywne elementy się pojawią – w Polsce czy w krajach zagranicznych koncernów. Podsumowując:

WYBIERAJ PRODUKTY I USŁUGI POLSKICH FIRM

O tym co jest polskie, a co zagraniczne staramy się pisać w artykułach i  zaprezentować na stworzonych przez nas specjalnych grafikach na Facebooku, jadnak nic nie zastąpi narzędzia, które nam o tym powie w dowolnym momencie, np. podczas wizyty w galerii handlowej. Stworzyliśmy takie narzędzia dla Ciebie.

Jeśli siedzisz z tabletem w strefie Wi-Fi lub wygodnie przed komputerem, albo chcesz zamówić coś w sieci to polecamy Ci naszą wyszukiwarkę, widoczną w górnej części strony. Klikając zakładkę na stronie „Baza marek i firm”, możesz przglądać naszą bazę danych po katalogach, które pozwolą Ci łatwo sprawdzać grupy produktów bądź usług, które aktualnie Cię interesują.

W przypadku, gdy chcesz skorzystać z naszej bazy danych za pośrednictwem smartfona, możesz pobrać naszą aplikację Polskie Marki (na Andoida lub iOS), a sprawdzone w niej pozycje zapisać sobie w Ulubionych i mieć je zawsze pod ręką.

Nasza baza danych posiada już ponad 7 000 pozycji i jest stale przez nas rozszerzana tak, aby pozwolić Ci znaleźć każdą działającą w Polsce firmę.

A co z firmami zagranicznymi?

Niezaprzeczalnym faktem jest, że wiele zagranicznych firm inwestuje w Polsce. Cześć z tych inwestycji określa się mianem „greenfield” i są to tworzone od podstaw fabryki i przedsiębiorstwa. Cześć to zwykłe, czasem wrogie, przejęcia kontroli nad polskimi firmami. Jeszcze inne zakładają u nas firmy w celu umożliwienia sobie korzystania z kodu 590 lub lepszej obsługi dystrybucji towarów sprowadzonych z zagranicy.

Grzechem z naszej strony byłoby wrzucenie ich wszystkich do jednego worka. Postanowiliśmy zatem podzielić zagraniczne marki na te wytwarzane w Polsce (lub częściowo w Polsce) oraz produkowane za granicą. Natomiast same firmy podzieliliśmy według kryterium tworzenia miejsc pracy. Dodamy, że samo założenie firmy, która zatrudnia 5 osób do obsługi dystrybucji, nie jest na Wspieram Rozwój uznawane za tworzenie miejsc pracy.

Co ważniejsze kapitał czy produkcja?

Tu dobrze sobie zadać sobie pytanie, czy wolimy produkt polskiej firmy wytworzony za granicą, czy też produkt zagraniczny wytworzony w Polsce? Wiele osób wybierze drugi wariant, bo to w końcu miejsca pracy przy produkcji. Jednak odpowiedź na to pytanie zawiera w sobie głębszy sens o to, kim jako Polacy chcemy być w przyszłości? Tanią siłą roboczą, która wytwarza dobra na potrzeby zagranicznych „panów”? Czy może posiadaczami kapitału i specjalistami od projektowania, planowania i marketingu?

Oczywiste jest, że niezależnie od naszych wyborów, nigdy 100% z nas nie będzie pracowało na wysokopłatnych stanowiskach. Jednak, przez swoje codzienne decyzje, możemy przyczynić się do stworzenia silnych polskich firm, które takich specjalistów będą potrzebować. W kapitalizmie, jak sama nazwa wskazuje, kluczowy jest kapitał. Co zatem należy robić?

WSPIERAĆ BUDOWANIE POLSKIEGO KAPITAŁU.

Symbole stosowane na stronie i w aplikacji Polskie Marki

Zgodnie z wcześniejszymi założeniami podzieliliśmy marki produktów i usług oraz firmy na cztery kategorie, według ważności:

 

OPCJA 11. Wspierające rozwój – czyli firmy z polskim kapitałem i dające zatrudnienie w Polsce, marki produkowane w Polsce przez firmy z polskim kapitałem i usługi wykonywane przez firmy z polskim kapitałem. Wybieranie tego typu marek w największym stopniu wpływa na rozwój Polski.

OPCJA 22. Wspierające polski kapitał – firmy z polskim kapitałem, które działają za granicą i tam zatrudniają większość pracowników. Zazwyczaj w kraju zostają wysokopłatne stanowiska specjalistów, projektantów i manadżerów. Istotne w tym elemencie jest to, że na ich działalności zarabiają Polacy i pieniądze te często wracają do kraju w postaci inwestycji i wydatków konsumpcyjnych. Do tego marki przez nie wytwarzane.

OPCJA 33. Zapewniające miejsca pracy – firmy z zagranicznym kapitałem, które świadczą swoje usługi lub produkują na terenie Polski. Wybierając tego rodzaju marki wspieramy co prawda zagraniczny kapitał, jednak mimo wszystko korzystny dla Polski, bo dający zatrudnienie i byt pewnej grupie ludzi.

OPCJA 44. Nie wspierające rozwoju – firmy z kapitałem zagranicznym i nie zatrudniające pracowników w Polsce (lub zatrudniające bardzo mało pracowników w skali branży, w jakiej działają). Do tego marki typowo importowe, wytworzone za granicą. Należy unikać marek z tej kategorii, bo powodują one jedynie odpływ pieniędzy za granicę.

Nasza ekipa

Ekipa Wspieram Rozwój to grupa ludzi otwarta na współpracę. Jeśli uważasz, że chciałbyś poświęcić swój czas i umiejętności dla wyższego celu, jakim jest promocja patriotyzmu ekonomicznego, to zapraszamy do kontaktu.

Chciałbyś pomóc w tworzeniu bazy dla serwisu i aplikacji? Jesteś fotografem i mógłbyś pomóc nam w realizacji filmu? A może znasz się na tworzeniu stron lub aplikacji? Z przyjemnością dopiszemy Cię do poniższej listy i skorzystamy z Twojej pomocy!


Nazywam się Tomasz Dziewulski i jestem twórcą serwisu Wspieram Rozwój oraz pomysłodawcą i projektantem Aplikacji Polskie Marki. Absolwent Zarządzania na warszawskim SGGW. Obecnie prowadzę działalność gospodarczą. Prywatnie mąż Karoliny i ojciec trójki dzieci, a do tego domowy piwowar, gracz i czytelnik fantastyki.

 

 

 

Pani od dodawaniaMonika P. – nasz tajny współpracownik. A tak na serio to bardzo aktywna twórczyni wpisów do naszej bazy danych. Zawdzięczamy jej poprawę bardzo wielu błędów, które pojawiły się we wpisach już niepracujących osób.

 

 

 

 

Wolontariusze – zawsze jest z nami grupa osób, które pomagają przy różnych rzeczach. Wspierają budowę bazy danych, pomagają w tworzeniu grafik czy redagowaniu tekstów. Cześć pomaga przy określonych projektach, niektórzy zostają na dłużej. Wszystkim im, choć z imienia nie wymienionym ogromne dzięki!

 

 

 

KarolinaKarolina Dziewulska – prywatnie żona Tomka. Choć formalnie nie jest u nas zatrudniona to nie można jej było tu pominąć. Kobieta będąca ogromnym wsparciem, kopalnią pomysłów i jednocześnie największym krytykiem niektórych działań. To dzięki niej uniknęliśmy wielu błędów, które mogłyby źle wpłynąć na cały projekt.

 

 

ArturArtur Dobrzyński – właściciel agencji interaktywnej Layersshow i twórca stron. To on zmienił marzenie o serwisie Wspieram Rozwój w niezmierzone ciągi kodów i dba o to żeby wszystko działało w nim jak należy. Gdyby jeszcze za swoje usługi nie liczył jak za zboże to byłby programistą idealnym.

 

 

 

KrzysiekKrzyszfor Marszewski – właściciel Agencji Muzycznej „Marsiu”, który udziela nam swojego głosu. To dzięki niemu nasze nagrania nabierają charakteru i są znacznie przyjemniejsze dla ucha.

 

 

 

 

Podsumowując podstawowym celem WspieramRozwoj.pl jest zapewnienie rzetelnej informacji na temat działających w naszym kraju firm i marek oraz ich wpływu na rozwój Polski.

Autor: Tomasz Dziewulski

 

Najczęściej zadawane pytania – FAQ

Co można znaleźć w bazie danych WspieramRozwoj.pl?

Baza danych wspieramrozwoj.pl zawiera informacje na temat firm działających w Polsce oraz ich marek produktowych. Baza skupia się głównie na pochodzeniu kapitału firm oraz ich wkładu w tworzenie zatrudnienia. W przypadku marek staramy się ustalić, czy dany produkt jest wytwarzany w Polsce. Baza to zbiór kluczowych danych dla każdego patrioty zakupowego.

Czy wspieramrozwoj.pl posiada swoją aplikację mobilną?

Tak, dostęp do naszej bazy danych możliwy jest za pomocą aplikacji Polskie Marki. Jej najnowszą wersję na Android można pobrać z linku https://bit.ly/pobierzpolskiemarki . Przed jej instalacją konieczne jest zaakceptowanie aplikacji z tego źródła lub z nieznanych źródeł. Aktualnie nasza aplikacja nie jest dostępna w Google Play oraz na system iOS.

Kto tworzy bazę danych wspieramrozwoj.pl?

Baza danych jest tworzona przez wolontariuszy oraz pracowników serwisu. Wyszukują oni niezbędna informacje w internecie i zamieszczają na naszej stronie z podaniem źródeł danych. Baza jest tworzona głównie na bazie ogólnodostępnych informacji.

Co trzeba zrobić, aby dodać swoją firmę/markę do bazy danych wspieramrozwoj.pl?

W celu dodania firmy do naszej bazy danych prosimy o założenie darmowego konta w serwisie oraz kontakt z nami w celu jego aktywacji. Następnie odblokuje się dostęp do panelu, w którym jest możliwość dodawania firm i marek do bazy danych. Wszystkie wpisy są przez nas ręcznie sprawdzane, aby nie dopuścić do pojawienia się spamu w serwisie. Warto podkreślić, że obecność w naszej bazie nic nie kosztuje.