Polskie marki kreatywnych zabawek edukacyjnych dla najmłodszych

22 marca, 2024 Wyłączono przez Dawid
Polskie marki kreatywnych zabawek edukacyjnych dla najmłodszych

Zabawki to nieodłączny element dzieciństwa. Mają one różne funkcje. Zarówno są po to, aby dawać rozrywkę, i to jest ważne. Jednak w wielu przypadkach dodatkowym ich atutem jest nauka. Poznaj polskie kreatywne zabawki edukacyjne!

Jakie znaczenie mają zabawki?

Zabawki mają ogromne znaczenie w rozwoju dziecka. Są kojarzone jako kolorowe przedmioty, które dostarczają rozrywki, ale to właśnie one pomagają najmłodszym odkrywać świat, rozwijać różne umiejętności, a także budować kluczowe kompetencje. W świecie technologii, komputery i telefony są nieodłącznym elementem życia. Jednak, jeśli mówimy o rozwoju dziecka, to warto postawić na tradycyjne rozwiązania i nie zapominać o klockach, grach, lalkach czy planszówkach. 

Jaki wpływ na rozwój dziecka mają zabawki?

Zabawki mają bardzo duży wpływ na rozwój dziecka. Nie tylko są one źródłem rozrywki, ale często wspierają rozwój fizyczny, intelektualny, społeczny czy emocjonalny u najmłodszych. Ponadto wpływają na kształtowanie osobowości, a także rozwijanie potencjału.

Zabawki edukacyjne  – jakie możemy wyróżnić zabawki?

  • Zabawki edukacyjne, czyli na przykład gry logiczne, klocki, puzzle. To świetne sposoby na rozwijanie umiejętności rozwiązywania problemów. Ponadto pobudzają myślenie i uczą koncentracji. Dodatkowo dzięki nim można rozpoznawać kształty, kolory, liczby, litery – co stanowi dużą podstawę do dalszej nauki.
  • Zabawki do tworzenia to zabawki, które pozwalają dzieciom tworzyć. Spośród nich możemy wyróżnić np. zestawy do budowania. Dzięki nim najmłodsi mogą wyrażać się artystycznie. To również pomaga budować pewność siebie, rozwijać wyobraźnię, kreatywność, a także uczyć radzenia sobie z własnymi emocjami.
  • Zabawki sensoryczne z kolei uczą umiejętności motorycznych. Dzięki nim dzieci mają możliwość ćwiczyć koordynację ruchową, przekręcać, chwytać lub przesuwać przedmioty, co jest niezwykle ważne  podczas rozwijania zdolności fizycznych.
  • Zabawki artystyczne to kolejna grupa, do której możemy zaliczyć np. plastelinę czy farby. Dzięki rysowaniu, malowaniu czy lepieniu dzieci mogą wyrażać swoje emocje, co również pomaga rozwijać kreatywność.

Czy duża ilość zabawek jest konieczna?

Dzieci wcale nie potrzebują ogromnej ilości zabawek, żeby móc się rozwijać i mieć zapewnioną rozrywkę.  Rodzicom jest niekiedy ciężko do pewnego stopnia  kontrolować to, ile pociecha ma pluszaków, klocków, lalek czy gier. Te rzeczy często są prezentami od rodziny. Jeśli jest ich dużo, zdarza się, że maluch o nich całkowicie zapomina, a zabawki niepotrzebnie się kurzą. 

Zatem warto, aby przede wszystkim zadbać o to, by kupowane produkty były jakościowe i zgodne z zainteresowaniami malucha, ponieważ to on będzie się nimi bawić. 

Mniejsza ilość zabawek również skłania do większej kreatywności i sprawia, że dzieci są mniej skojarzone i potrafią lepiej skupić się na jednej rzeczy. Mając mało zabawek znacznie trudniej maluchowi przerzucać uwagę z jednego przedmiotu na drugi. 

Jakich zabawek nie warto kupować dziecku?

Spośród ogromnego wyboru zabawek warto decydować się na te, które zapewnią maluchowi bezpieczną, a zarazem rozwijającą rozrywkę. Jednak na rynku są również takie, których raczej warto unikać, jak przedmioty wykonane ze szkodliwych materiałów. Ważne jest to, aby dokładnie sprawdzać etykiety i upewnić się przed zakupem, że zabawki nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych, jak bisfenol A.  Trzeba mieć na uwadze to, że dzieci często wkładają różne przedmioty do ust. Dlatego wybór powinien opierać się o bezpieczeństwo produktów w kontakcie z ciałem.

Kolejną grupą zabawek, których raczej powinniśmy unikać, to te niedostosowane do wieku. Jest to bardzo ważne, dlatego że zabawki przeznaczone dla dzieci od pięciu lat mogą zawierać w sobie małe elementy. Jeżeli taki produkt damy maluchowi, który ma kilka miesięcy, to niestety może nieopatrznie coś połknąć, co tylko przyniesie dużo niepotrzebnego stresu.

Warto również zrezygnować z zabawek, które zbierają kurz i roztocza. Zatem w przypadku wyboru pluszaków dobrze jest postawić na minimalizm, wybrać te, które są zapakowane hermetycznie i nie posiadają szkodliwych dla malucha materiałów. W przypadku pluszaków dobrze jest je również regularnie prać, a także dezynfekować.

Zabawki edukacyjne – bezpieczeństwo

Bezpiecznych substancji stosowanych w zabawkach jest wiele. Dlatego ważne jest to, aby szczególnie na nie uważać. Pierwszą z nich są Ftalany, które mogą zakłócać rozwój i układ hormonalny dziecka. Można je znaleźć w lalkach pluszowych, zabawkach elastycznych, elementach plastikowych czy zabawkach elektronicznych.

Kolejną substancją jest Bisfenol A, który również może zakłócać układ rozrodczy i hormonalny, wpływając również na zwiększone ryzyko nowotworów. Może występować w lalkach plastikowych, przezroczystych elementach czy zabawkach elektronicznych. Najlepsze marki dostępne na rynku zamieszczają na swoich stronach informacje o tym, że ich produkty są wolne od bisfenolu.

Nonylofenol to kolejna substancja, którą można znaleźć w zabawkach, mającą negatywny wpływ na funkcjonowanie układu hormonalnego. Można ją również znaleźć w pluszowych zabawkach, plastikowych elementach czy lalkach.

Polibromowane difenyloetery (PBDE) to kolejne substancje, której należy unikać. Stosuje się je, by zmniejszyć palność, i mogą się znaleźć w namiotach do zabawy, zabawkowych pojazdach, pluszakach czy zabawkach do kąpieli. 

Związki cynoorganiczne stanowią następną grupę, której należy bezwzględnie unikać. Związki te działają drażniąco na skórę oraz oczy, a w przypadku spożycia destrukcyjnie na układ nerwowy i hormonalny.

Chlorowane parafiny są substancjami o silnym działaniu rakotwórczym. Można je również znaleźć w lalkach czy elementach plastikowych zabawek.

Dlaczego dzieci są szczególnie narażone na substancje chemiczne?

Wysoki poziom narażenia dzieci na substancje może się to wiązać z kilkoma aspektami, takimi jak to, że powierzchnia skóry dziecka jest większa w stosunku do wagi, a także objętości płuc. Ich metabolizm jest też szybszy. Sama skóra również u dzieci jest cieńsza niż u osób dorosłych, co sprawia, że nie ma tak mocnej bariery ochronnej przed substancjami toksycznymi. 

Dziecko również szybciej oddycha, co naraża je na szybsze wchłanianie toksycznych oparów. Dzieci mają także tendencję do wkładania do buzi różnych przedmiotów, co może być sporym zagrożeniem. Ponadto, sam układ nerwowy i odpornościowy rozwijają się. Z tego względu najmłodsi są narażeni bardziej na substancje, które mogą zaburzać ten rozwój, w tym także gospodarkę hormonalną.

Z tego właśnie względu rodzice powinni przywiązywać szczególną uwagę do tego, aby wybierać bezpieczne zabawki, najlepiej takie, które odznaczają się wysoką jakością, a ich bezpieczeństwo jest potwierdzone certyfikatami.

Zabawki edukacyjne – przykłady zabawek edukacyjnych dla dzieci

Spośród dostępnych propozycji zabawek dla dzieci możemy wyróżnić:

Interaktywne książeczki

Są one doskonałą propozycją dla maluchów, często wyposażone w elektroniczne elementy, które reagują na dotyk najmłodszych i odtwarzają jakieś dźwięki lub opowiadają historie. Dzięki nim dzieci często mogą nauczyć się kształtów, kolorów, liczb, liter. To rozwija zarówno słownictwo, jak i koordynację wzrokowo-ruchową.

Mówiące maskotki

Mówiące maskotki to kolejna propozycja świetnej zabawki. Występują często w postaci miękkich zwierząt czy bohaterów z bajek. Potrafią mówić, śpiewać, a niekiedy naśladować różne dźwięki. Dzięki temu nasz maluch może bawić się z ulubioną postacią lub ulubionym zwierzątkiem. Takie maskotki uczą empatii, umiejętności komunikacyjnych, a także rozwijają wyobraźnię.

Elektroniczne klocki

Elektroniczne klocki to kolejna z propozycji. Dzięki nim najmłodsi mogą tworzyć proste konstrukcje z wbudowanymi układami elektronicznymi. Tego typu zabawa uczy podstawowych zasad fizyki i równocześnie rozwija w dziecku zdolności motoryczne, a także kreatywność.

Jakie zabawki warto wybrać dla przedszkolaków?

Dzieci w wieku przedszkolnym są ciekawe świata i chętne do jego odkrywania. W tym okresie w bardzo szybkim tempie się uczą i mają rozwiniętą wyobraźnię, stąd warto inwestować w zabawki, które pobudzą jeszcze bardziej kreatywność.

Świetne będą interaktywne puzzle. Często są one wyposażone w elementy, które reagują na dotyk i emitują dźwięki. To pozwala dziecku rozpoznawać kształty, kolory, wzory i rozwijać zdolności motoryczne, logiczne, a także koncentrację.

Warto również wykorzystać potencjał edukacyjny technologii poprzez tablet dla dzieci. Natomiast ważne jest to, żeby mieć na uwadze, żeby nasz maluch nie spędzał z nim zbyt wiele czasu. Tablet może mieć wbudowanych bardzo dużo gier edukacyjnych czy aplikacji do nauki języka lub nauk przyrodniczych.

Kolejną grupą zabawek są elektroniczne instrumenty muzyczne, które świetnie sprawdzą się dla dzieci, które wykazują zainteresowanie muzyką. Na elektronicznych klawiszach najmłodsi uczyć się podstaw gry na instrumencie oraz rozwijać zdolności słuchowe i rytmiczne. Taka zabawa wspiera kreatywność, wyobraźnię, ale też wpływa na rozwój emocjonalny dziecka.

Jakie zabawki wybrać dla dzieci w wieku szkolnym?

Czas szkolny to okres, w którym dzieci zaczynają rozwijać swoje zainteresowania i pasje, dlatego zdecydowanie warto postawić na takie zabawki, które będą ten rozwój wspierały. Na przykład, dziecku, które lubi rysować, dobrze jest zapewnić różnego rodzaju kolorowanki, ale także kredki, farby, świecówki, żeby mogło poznać różne metody malowania i wybrać sposób, który będzie najbardziej mu odpowiadać. Dobrze jest również w takim aspekcie włączyć jakiś element edukacji, czyli zakupić poradniki dla dzieci odnośnie tego, jak malować, żeby dziecko też mogło się z nimi zapoznawać.

Z kolei dla najmłodszych, którzy wykazują zainteresowanie muzyką, świetnym rozwiązaniem będą mikrofony karaoke. Dzięki nim dzieci będą mogły naśladować swoich idoli, a także ćwiczyć umiejętności wokalne i rozwijać przy tym pewność siebie.

Kolejną ciekawą zabawką są aparaty fotograficzne dla dzieci. Szczególnie pokochają je te, które wykazują zainteresowania fotografią, dzięki czemu najmłodsi będą mogli uczyć się wyrażania siebie poprzez umiejętności artystyczne.

Polskie marki zabawek

Zabawki pełnią różne funkcje w życiu dziecka. Przede wszystkim pobudzają wyobraźnię i rozwijają kreatywność. Pozwalają również na zdobywanie nowych umiejętności, a także uczą rozmaitych ról społecznych. Zanim wybierzemy odpowiednią zabawkę, dobrze jest się upewnić, że jest ona bezpieczna.

Mom’s Care

Mom’s Care to Polska marka, która zajmuje się projektowaniem i produkcją zabawek z miękkiego tworzywa sztucznego. Dodatkowo szyją produkty stymulujące zmysły dziecka. W ofercie sklepu znajdziemy zabawki sensoryczne, które dbają o prawidłowy rozwój dziecka. Ponadto można zakupić produkty wydające szelest i szum, które uspokajają niemowlęta. Dostępne są również książeczki i ośmiornice, dzięki którym można ćwiczyć zdolności chwytania. Są też piłki sensoryczne służące do ćwiczenia odruchu chwytania,. 

Zabawki Lundi 

Zabawki Lundi to polska firma rodzinna, specjalizująca się w tworzeniu zabawek dla dzieci. Wyróżniają się tym, że projektują edukacyjne produkty, które stanowią pomoc dydaktyczną dla dzieci i niemowląt. 

Tuban

Tuban to polska marka i producent kreatywnych zabawek. Od ponad 15 lat tworzą produkty dla dzieci. W ich ofercie znajdziemy zestawy do tworzenia żelowych figurek, a także uwielbiany przez dzieci piasek dynamiczny i wiele innych produktów. To, co wyróżnia markę, to posiadanie niezbędnych certyfikatów bezpieczeństwa, a ich produkty zostały docenione w takich krajach jak Kanada, Korea czy Japonia.

Camicco

Firma istnieje na rynku od 2010 roku. Główną działalnością marki jest produkcja akcesoriów dziecięcych do wózków. Zajmuje się również produkcją sanek, a na stronie znajdziemy także zabawki edukacyjne, jak cymbałki czy kręgle. Ponadto można znaleźć klocki konstrukcyjne. 

Raj Malucha

Kolejna marka, w której asortymencie znajdziemy między innymi klocki konstrukcyjne, które świetnie rozwijają zdolności manualne, wyobraźnię przestrzenną oraz zdolności twórcze.

Adamigo

Jest to firma rodzinna, która istnieje od 1982 roku. Zajmuje się produkcją artykułów dla dzieci. Ich specjalnością są gry edukacyjne. Marka sprawia, że nauka tabliczki mnożenia, reguł ortograficznych i gramatycznych jest dla dzieci doskonałą zabawą. To, co wyróżnia firmę, to fakt, że ich produkty są polecane przez logopedów oraz pedagogów.

Epee

„Zabawki z EPEE – Wielka Frajda!” To hasło, które zna niemal każde dziecko. Marka Epee w swoim asortymencie posiada mnóstwo różnych, atrakcyjnych zabawek. Spośród nich każde dziecko z pewnością znajdzie coś ciekawego dla siebie.

Popularne marki zabawek na rynku

Poza polskimi markami zabawek można również wyróżnić wiele innych marek, które są popularne ogólnie na rynku.

Viga Toys

Viga Toys to marka, która zajmuje się produkcją zabawek. W jej asortymencie znajdziemy drewniane klocki i układanki logiczne, które rozwijają wyobraźnię przestrzenną, pobudzają ciekawość poznawczą, a także trenują sprawność manualną.

Klein

To kolejna marka, która oferuje zabawki dla dzieci. W ich asortymencie znajdziemy np. kasę sklepową ze skanerem. Sam zestaw posiada kalkulator, podświetlony skaner kodów czy wagę. W asortymencie znajdziemy również realistycznie wyglądające urządzenia kuchenne.

Smoby

Smoby to marka, która ma bardzo zróżnicowany asortyment. W ofercie znajdziemy na przykład zestawy do zabawy w szefa kuchni. Można zakupić również lalki, wózki, okrągłe klocki, które układa się od największego do najmniejszego, i wiele innych produktów.

Classic World

W ofercie Classic World znajdziemy wiele nieszablonowych zabawek, nawet takich skonstruowanych z myślą o małych majsterkowiczach, czyli na przykład drewniane skrzynki z narzędziami. Dostaniemy również kolorowe klocki, które są świetne do układania różnych konstrukcji.

Czym są eko-zabawki i jak je rozpoznać?

Zwiększająca się świadomość sprawia, że produkty przyjazne środowisku stają się coraz częstszym wyborem wielu ludzi. Dobre i wysokiej jakości eko-zabawki nie zawierają szkodliwych substancji. 

Przy wyborze eko zabawek dobrze jest się zdecydować na te wykonane z woskowanego drewna. W przypadku przedmiotów z plastiku nie powinny one zawierać szkodliwych substancji, takich jak ftalany. 

Warto również zwrócić uwagę na materiały użyte w procesie produkcji. Rozpoznać je można po certyfikatach, np. certyfikat FSC wskazuje, że drewno użyte do produkcji pochodzi ze zrównoważonego wielokulturowego lasu. Z kolei standard WFTO potwierdza, że osoby pracujące przy produkcji otrzymały godziwe wynagrodzenie. W przypadku wyboru pluszaków warto szukać standardu 100 Oeko-Tex, który mówi o tym, że pluszaki nie zawierają szkodliwych dla dzieci materiałów.

Aplikacje edukacyjne dla dzieci – czy warto?

Zabawy edukacyjne w tradycyjnej formie, czyli klocki i gry planszowe, są zdecydowanie czymś, po co warto sięgać. Oprócz tego dobrze jest korzystać z tego, co oferuje technologia. Przy dokonywaniu świadomych wyborów również tam można znaleźć dużo wartości i ciekawej edukacji, którą będą mogły chłonąć maluchy. Z pewnością trzeba zadbać o to, aby zapewnić dziecku wartościowe treści, które będą podane w odpowiedniej formie.

Ważne jest to, by mieć na uwadze, że po aplikacje edukacyjne warto sięgać w odpowiednim wieku.. Zbyt wczesne ich włączanie może być niekorzystne dla rozwoju mózgu młodego odbiorcy. Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), do drugiego roku życia w ogóle nie zaleca się pokazywania ekranu. Z kolei od 3 do 6 roku życia obcowanie z nim  nie powinno przekraczać godziny.

Aplikacja edukacyjna dla dzieci

Spośród dostępnych aplikacji dla dzieci można wyróżnić kilka, które są warte przetestowania.

Aplikacja PIBOCO: Interactive Kids Books

Aplikacja PIBOCO to kolekcja interaktywnych, a także animowanych historii. Posiada wysoką jakość i ciekawy design. W aplikacji nie ma reklam, a jedynie starannie wybrane opowieści dla najmłodszych. Jest dostępna w sześciu różnych wersjach językowych.

Aplikacja Drawnimal

Ta aplikacja z kolei uczy myślenia nieszablonowego. Przykładowo, jednym z zadań, które można wykonać, jest używanie prawdziwego papieru i ołówka, po to, by rysować wokół urządzenia proste elementy. W ten sposób aplikacja uczy liter alfabetu i zachęca do twórczego spędzania czasu.

Aplikacja Pomelody

Pomelody to kolekcja wartościowych treści audiowizualnych. Znajdują się w niej słuchowiska, kołysanki dla dzieci, piosenki czy animacje. Nie ma w aplikacji reklam. Pomelody świetnie sprawdzi się dla dzieci przy nauce angielskiego, ponieważ treści znajdziemy w dwóch językach: polskim i angielskim.

Aplikacja Mysia Encyklopedia

 

Mysia Encyklopedia to interaktywna encyklopedia dla rodziców, a także dla dzieci. Jest to inaczej gra edukacyjna, w której dziecko może poznać aż 160 gatunków roślin oraz zwierząt.

Aplikacja Funexpected Matematyka

Platforma, która kształtuje myślenie matematyczne poprzez zabawę. Dzięki tej aplikacji dziecko może rozwinąć zmysł liczbowy, myślenie logiczne, a także inteligencję przestrzenną. Dodatkowo może zgłębić tematykę programowania oraz algorytmów, a nauka matematyki może stać się prawdziwą przyjemnością.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zabawki?

Wybór odpowiedniej zabawki nie jest tak prostą sprawą, jak może się wydawać, szczególnie mając ogrom możliwości. Aby łatwiej było podjąć decyzję, w pierwszym kroku dobrze jest postawić na bezpieczeństwo. 

Przed zakupem warto sprawdzić, czy produkt posiada odpowiednie certyfikaty zgodne z obowiązującymi normami oraz czy zabawka jest wykonana z trwałych i nietoksycznych materiałów. Szczególną uwagę trzeba również zwrócić na małe elementy, które dla najmłodszych mogą być sporym zagrożeniem w przypadku ich połknięcia.

Kolejnym istotnym aspektem jest dostosowanie zabawki do wieku dziecka. To przede wszystkim pomoże uniknąć frustracji związanej z tym, że zadania zawarte w grze będą przykładowo zbyt trudne.

Trzecim czynnikiem jaki należy wziąć pod uwagę jest to, żeby dostosować zabawkę do umiejętności, ale także zainteresowań naszego malucha. Pomocna może okazać się obserwacja dziecka, a także rozmowa. Jeśli dziecko będzie czymś naprawdę szczególnie zafascynowane, to prawdopodobnie o tym powie.

Dobrze, aby kupowane zabawki również wnosiły wartość edukacyjną i rozwijały umiejętności, takie jak na przykład czytanie, liczenie czy rozpoznawanie kształtów. Ostatnim czynnikiem jest budżet i pamiętanie o tym, że dobra zabawka wcale nie znaczy, że musi być droga. Nie ma również takiej potrzeby, aby dziecko miało mnóstwo różnych zabawek. Często wystarczy kilka, ale jakościowych i takich, które będą zgodne z zainteresowaniami najmłodszych.

W jaki sposób obchodzić się z zabawkami?

Dobra zabawka to taka, która dostarcza wielu możliwości zabawy przez długi czas. Nie ulega wątpliwości, że dzieci dość szybko tracą zainteresowanie nowymi rzeczami, i aby móc uchronić większość zabawek przed ich porzuceniem, warto wprowadzić kilka zasad i wskazówek.

Postaw na minimalizm – Wiele dzieci posiada w swoich szafkach mnóstwo zabawek, przez co ciężko finalnie zdecydować się na to, z którą spędzać czas. Ograniczony wybór to przede wszystkim nauka szacunku do tego, co się ma, a także rozwijanie kreatywności.

Kupuj dodatki – Nikt nie powiedział, że trzeba cały czas dokupywać nowe zabawki. Można urozmaicać te, które już są, poprzez dokupienie małych elementów np. lalka może zyskać nowe ubrania, a zabawkowa farma zwierzątka.

Baw się z dzieckiem – Zabawa z rodzicem jest szczególnym przeżyciem dla dziecka, dlatego może być ona świetną opcją do spędzenia czasu, ale także urozmaiceniem. Warto pamiętać o tym, by to dziecko przewodziło zabawie i w ten sposób ćwiczyło swoją kreatywność.

Czas i spokój – Ostatnim, ale równie ważnym elementem, jest zapewnienie czasu i spokoju tylko przeznaczonego na zabawę. Warto w takim momencie wyłączyć wszystkie rozpraszacze, telewizor, telefon i skupić się tylko na spędzaniu czasu razem.

Jakie są perspektywy rozwoju rynku zabawek w Polsce?

Sama analiza rynku zabawek w Polsce z 2023 roku pokazuje bardzo dynamiczny rozwój branży, który pojawia się mimo zmniejszającej się liczby dzieci w kraju.

Dane z 2023 pokazują, że przewidywane przychody na rynku zabawek i gier miały osiągnąć 967,38 mln USD, czyli o prawie 30 milionów więcej niż w roku 2022. Największym przychodem w roku 2022 z kolei cieszyła się kategoria lalek i pluszowych zabawek. Drugie miejsce zajęły zabawki dla niemowląt, a trzecie gry karciane oraz puzzle.

Wśród liderów możemy wyróżnić między innymi firmy takie jak LEGO Group czy Spin Master, które od wielu lat utrzymują wiodącą pozycję. W Polsce natomiast przewiduje się wzrost i przekroczenie wartości 230 miliardów USD do 2028 roku. Sprzedaż zabawek rozwija się zarówno w sklepach tradycyjnych, jak i online. 

Kluczowym czynnikiem wzrostu jest coraz większe zainteresowanie edukacyjnymi zabawkami. Same prognozy pokazują wzrost zabawek edukacyjnych o ponad 24 miliardy USD w 2024. Zauważalny wzrost w kategoriach zabawek edukacyjnych można zauważyć w produktach, które promują naukę STEAM, czyli naukę, technologię, inżynierię, sztukę i matematykę. Propozycje tych produktów dla najmłodszych nie tylko wspierają kreatywność, ale również zdolności interpersonalne, umiejętności społeczne, ale także uczą pracy zespołowej i rozwiązywania problemów.

 

 

Beata Perzanowska