Nowoczesne systemy zarządzania produkcją – oto najważniejsze powody, dlaczego warto je wdrożyć

25 lutego, 2021 Wyłączono przez Edytor2
Nowoczesne systemy zarządzania produkcją – oto najważniejsze powody, dlaczego warto je wdrożyć

Systemy zarządzania produkcją – czym są?

Odpowiednie nadzorowanie prac i monitorowanie procesów w działach produkcyjnych to jedno z najważniejszych wyzwań w dzisiejszym biznesie. Błędy w tym zakresie mogą przynosić olbrzymie straty, a brak optymalizacji działań przekłada się na koszty i obniżenie potencjału organizacji. Optymalne zarządzanie produkcją jest możliwe dzięki systemom zarządzania produkcją (MES), dostarczanym przez takie firmy jak katowicki Kotrak. Łączą w sobie wiele aspektów współczesnej techniki, w tym również osiągnięcia tak zwanego Internetu rzeczy (IoT). Dzięki temu umożliwiają właściwe wykorzystywanie zasobów i pełną kontrolę nad procesami w dziale produkcyjnym. Co więcej: ich funkcjonalność gwarantuje łatwe koordynowanie działań i możliwość skupienia się na rozwoju przedsiębiorstwa.

Podstawowe zadania systemów MES

Nowoczesne systemy zarządzania produkcją pozwalają podchodzić kompleksowo do zadań, jakie każdego dnia są realizowane w działach produkcyjnych przedsiębiorstw. Niektóre z nich to

  • Bieżące zarządzanie produkcją i procesami,
  • Zarządzanie jakością,
  • Monitorowanie jakości i wydajności urządzeń,
  • Monitorowanie stanu urządzeń,
  • Zarządzanie ruchem,
  • Zarządzanie zasobami, w tym zarówno sprzętem, jak i zasobami ludzkimi,
  • Gromadzenie danych,
  • Delegowanie zadań,
  • Ustalanie harmonogramów produkcji.

Właściwie opracowana strategia wdrożenia systemów informatycznych w zarządzaniu produkcją pozwoli na usprawnienie wszystkich aspektów pracy. Należy przy tym pamiętać również o odpowiednim przeszkoleniu załogi, która dzięki cyfryzacji będzie w stanie znacząco podnieść swoją efektywność i uprościć procedury, które do tej pory wiązały się z większymi nakładami pracy i środków.

Zintegrowany system zarządzania produkcją: korzyści z cyfryzacji

Aby odnieść jeszcze większe korzyści ze wdrożenia, warto wpisać system zarządzania produkcją w szersze środowisko technologiczne. Oprogramowanie MES może stanowić jeden z modułów systemów ERP (Enterprise Resource Planning, planowanie zasobów przedsiębiorstwa), które umożliwiają kompleksowe zarządzanie wszystkimi działami i procesami zachodzącymi w firmie. Dzięki temu możliwa staje się automatyzacja większości czynności, w tym również tych dotyczących rozliczeń czy zarządzania zasobami ludzkimi. Systemy MES mogą współpracować również z systemami WMS, odpowiedzialnymi za kompleksowe zarządzanie magazynami, w tym obiegiem dokumentów i towarów.

Lepsze wykorzystanie informacji

Z punktu widzenia efektywności prac produkcyjnych decydującą rolę odgrywa właściwa interpretacja danych. System zarządzania produkcją MES jest ich znakomitym źródłem. Rozbudowanie narzędzi informatycznych o rozwiązania Business Intelligence pozwoli na łatwe pozyskiwanie informacji i sporządzanie analiz, które mogą przyczynić się do zwiększenia efektywności i podniesienia jakości. To z kolei najlepszy sposób na zwiększenie potencjału i efektywności całej firmy. Przy okazji warto pomyśleć także o wdrożeniu systemów, które pozwolą na zarządzanie organizacją z poziomu wielu urządzeń, w tym także urządzeń mobilnych.

 

 

 

Artykuł sponsorowany